KonMari innosti...

Sain postissa Marie Kondon kirjan Siivouksen elämänmullistava voima. Innostuin heti siivoamaan vaatteita. Ilokseni ei ollut sittenkään kovin paljon poisvietävää, kun olen jo aiemminkin ollut samoilla linjoilla. Mutta hämmästys oli suuri, kun tilaa tuli yli puolet lisää järjestämällä kaapin uudelleen, rullattavat liinavaatteet pystyyn. Jäi jopa ylellistä tyhjää tilaa.
En kylläkään puhunut esineille ja sivuutin muutenkin shintolaisuuden tai minkälie. Tässä jonkun tekemä tiivistys kirjasta.
http://www.tarkkamarkka.com/blogi/2015/12/tiivistelma-opas-konmari-menetelma/

4

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • marikon

      Konmari on kyllä hyvä kirja. Innostuin siitä ja sain jo jotain aikaankin. Juuri vaatteiden ja huivien yms rullaaminen ja järjestäminen laatikoihin oli aivan tehokasta. Hattuhyllyltäkin löytyy kaulahuivin jne.
      Vielä pitää jatkaa kirjojen ja papereiden ja vaikka minkä kanssa.
      Pidin myös juuri siitä, mikä onkin kai keskeinen asia: jos joku kirja tms merkitsee sinulle jotain, jos tunnet että se on tärkeä sinulle, kun pidät sitä kädessäsi, sen voi säästää. Arvostusta esineisiin saattaa lisätä sekin, että kohtelee niitä kauniisti ja kiittää kun on saanut apua, ettei sekään ollut ihan hullua se kiittäminen.
      Hieno kirja!

    • khfyk

      Moi. Onko joku pystynyt järjestämään asunnon kohti vähempää tavaramäärää ja siistimmäksi, kun asunnossa asuu esim aviopuoliso ja lapsi/ teini. Etenkin kun toiset ovat keräilijöitä tai tavarat vaan ei pysy omilla paikoillaan.

    • Anonyymi

      Konmari on kyllä ihan kauhea tapa, lähes kaiken saisi heivata pois, jos siltä kannalta katsoo, ettei ole käyttänyt jotain aikoihin tai ettei jokin ole enää aikoihin innostanut...

      Metodi ei ainakaan minun elämääni muuttanut mitenkään muuten kuin, että kaapit ovat tyhjemmät. Joitakin olen alknut myös kaivata takaisin, mitä menin pois heittämään. Mutta pyrin ylimääräisestä silti edelleen eroon, vaikka osa vähän harmittaakin.

      Sentimentaalisista tavaroista pääsen itse parhaiten eroon, kun valokuvaan ne ja sitten tuhoan ne niin, etten enää edes hyötyisi niiden säilyttämisestä.

    • Anonyymi

      Minulle nyrkkisääntö on, että harkitsen tavaran poisheittämistä sitä tarkemmin, mitä vaikeampaa olisi saada tilalle uusi vastaava. Esim. jos luopuu jostain Laila Hietamiehen kirjasta ja sitten tulee katumapäälle, on suhteellisen helppo löytää divarista uusi kappale. Jos taas heittää roskikseen nuoruudessa saamansa rakkauskirjeet, on syytä olla todella varma siitä, että ei koskaan enää halua lukea niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3513
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3201
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2985
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2748
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      12
      2273
    6. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2269
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1698
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1557
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1537
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1346
    Aihe