Olen lopettamassa noin 45 vuoden kuvausharrastustani järjestelmäkameralla, ja myyn kaikki siihen liittyvän krääsän pois. Alan puhtaalta pöydältä ja minulle saa riittää tästedes kamerakännykkä. Mitä suosittelisitte alle 400 e hintaluokassa?
kännykkäkameraa ostamassa
5
115
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
Alle 400 €, ei taida riittää. Itse ostaisin iPhonen 6s plussan. Ei sen takia, että siinä olisi paras kamera, vaan sen takia, että siihen saa erittäin hyvin ohjelmistoja kuvien ja videoiden käsittelyyn. Kokonaisuus on tällä hetkellä paras.
Jos Lumia ei olisi kuolemassa pois, niin valinta olisi voinut olla Lumia 950 XL. Tässä tilanteessa ei kuitenkaan ole mitään järkeä ostaa Microsoftin puhelinta. Siihen ei saa tarvittavia ohjelmistoja, eikä kohta edes päivityksiä merkin loppuessa. - 808
Ulkomailta saisi vielä 808:ia. On tosin pelkkä 3G, mutta pelkkään puhumiseen ja kuvaamiseen loistopeli.
http://www.amazon.com/Nokia-808-PureView-Unlocked-Optics-U-S/dp/B0087OXZ3K - käytänmolempia
Tulet pettymään vanhana järkkäri käyttäjänä älypuhelimien laatuun. Ei 800€ puhelimeen saa 3000€ objektiivin ominaisuuksia. Pelkkä hintaerokin sen kertoo.
- hahahaahahahahah
Et taida hirveän pitkälle olla edistynyt tuossa kuvausharrastuksessasi 45 vuodessa, jos luulet että kännykkä kameralla saata samanlaista laatua aikaan :´D. Nää on just näitä "wannabe professional kuvaajia".
- Kommentitta
Harvinaisen tyhmä kommentti. Asiasisällöstä ja kieliasustasi päätellen on hienoa, että Eestissäkin luetaan suomenkielisiä keskustelupalstoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472467
- 1761694
- 921588
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6895- 68861
- 59825
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745