Hei vaan kokeneemmat Gambian matkaajat!
Onko Gambiasta mahdollisuus ostaa malarianestolääkkeitä? Mistä ja mihin hintaan? Ajatuksena on, että aloittaisimme lääkityksen ohjeen mukaan Suomessa ja ostaisimme lisäksi tarvittavan määrän paikanpäältä. Suomen hinnat ovat aika korkeat ja ainakain Thaimaasta pystyy lääkkeen hankkimaan paikallisesta apteekista/terveysasemalta huomattavsti edullisemmin. Matkan pituus on viisi viikkoa, eli säästöä kertyisi jonkin verran.
MALARIALÄÄKKEET GAMBIASTA??
5
252
Vastaukset
- papagambia
Moi
me ostettiin kairaba avenuelta apteekista (muistaakseni malec)lariamia vastaavaa 100dalasia per pilleri , eli noin puolet halvempaa kuin suomessa - reppureiska90
Hyvä kuulla että voi ostaa. Kuntani ohjaa rokoteasioissa julkiselle puolelle, jossa hintaa tulisi pelkälle e-reseptille lähemmäs sata euroa. Toivotaan että lääkkeet löytyy ekana päivänä. :)
- batler
Hei. Olin syyskuussa viime vuonna viikon matkalla Gambiassa, ja ystäväni kysyi heti onko minulla malarialääkitys päällä. Sanoin ettei ole, kun en aikaisemminkaan ole sitä ottanut. Hän totesi, että sitten mennään suoraan apteekkiin koska nyt kun on sadekausi moskiittoja on - ja paljon, ja vaara sairastua malariaaan on suuri. Niinpä hän haki apteekista kolme (3) malaria pilleriä, ja sanoi, että otat nämä kerralla, mutta vasta ruokailun jälkeen, niin sinulla on kolmen kuukauden suoja malariaa vastaaan. Varsin tehokkaita siis. Lääkkeen nimeä en muista, hinta n. 20€/3 kpl. Vastaus kysymykseesi. Gambiasta saa apteekista edullisia ja tehokkaita malaria lääkkeitä. Hyvää matkaa:) Itse menen sinne syyskuussa kolmeksi viikoksi, on jo kahdeksas kerta siellä.
- Malariansairastanut
Ite en o kuullu, et kolmella pillerillä saa suojan malariaa vastaan kolmeksi kuukaudeksi. Ite olin Gambiassa vuonna 2009 3kk ja lariamia söin. Tabletti kerran viikos ja silti pamahti Malaria, vaikken nyt erikoisemmin ulkona iltasin edes ollu tms. Siä liikkuu kaiken maailman hölynpöly lääkkeitä joten kantsii kyllä kattoo, että on kunnollinen apteekki mistä pillerinsä ostaa. Voin kertoo, että kiniini injektiot lihakseen sattuu, no ainaki kirvelee hirveesti. Joissain apteekeissa on mahdollisuus Malaria kokeeseen (sormenpäästä verta mikroskooppiin), ettei sitä varten erikseen lääkäriä tarvita, jos joku nyt rupesi miettimään. Tautina en suosittele, joten estolääkitystä vaan. Malarone tais olla parahin, kun otetaan joka päivä, mutta on aiva järjettömän kallis.
- duiddu
Lariam.Ja osta Suomesta.Halpa.Helppo.Ja toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1898652
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523720Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62458Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121718- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4171255