Mitä mielipuolta olette tästä suomenlahden ali menevän tunnelin suunnitelmasta, joka nyt virallisesti suunnitelmatasolla päätettiin Suomen ja Virunmaan kesken, mihin suunnitelmaan myös eu:lta jotain tukea haetaan ?
Vastaukset 11
- soomepanomees
Mulle meeldib küll.
- Talsinki
See tunnel meelib Talsinki
http://epl.delfi.ee/news/eesti/taismahus-soome-flirdib-taas-helsingitallinna-raudteetunneli-ideega?id=65971082
http://uudised.err.ee/v/eesti/09d1822f-ea5c-4dfe-b5ac-750f0baeaa70/helsingi-tallinn-raudteetunnel-laheks-maksma-kuni-13-miljardit-eurot
http://kasulik.delfi.ee/news/uudised/video-soomlaste-nagemus-sellest-millist-elu-elatakse-tallinna-ja-helsingi-kaksiklinnas-talsinkis?id=73307433
- Soomesoomlasil
Ei missään tapauksessa tunnelia, koska silloin on piru irti! Hyötyjinä olisivat pelkästään rikolliset ja maksumiehinä ja häviäjinä suomalaiset
- Veromies67
Tallink on liikevaihdoltaan Viron toiseksi suurin yritys Ericsson Eestin jälkeen, lähes miljardin liikevaihdolla. Siitä voi kenties lähteä arvuuttelemaan hankkeen poliittista toteuttamisnopeutta, jos ja kun tunneli veisi huomattavan siivun laivamatkailusta.
- 222333
Helsinki-Tallinna reitiltä se vain söisi eikä muista. Tosin taitaa juuri tämä reitti olla Tallinkille kannattavinta.
Se kuitenkin on että ei taida tunnelinkaivuutekniikat vielä olla sillä tasolla, että niinkin pitkä tunneli olisi järkevällä hinnalla toteutettavissa, ja sitten vielä turvallisuustekijätkin siinä. Mutta sopiihan asiaa suunnitella ja kustannusarvioita tehdä. Tähän hankkeeseen tietty liittyy myös tämä balttian ratahanke, mikä silloin tulisi entistäkin tärkeämmäksi. - 222333
222333 kirjoitti:
Helsinki-Tallinna reitiltä se vain söisi eikä muista. Tosin taitaa juuri tämä reitti olla Tallinkille kannattavinta.
Se kuitenkin on että ei taida tunnelinkaivuutekniikat vielä olla sillä tasolla, että niinkin pitkä tunneli olisi järkevällä hinnalla toteutettavissa, ja sitten vielä turvallisuustekijätkin siinä. Mutta sopiihan asiaa suunnitella ja kustannusarvioita tehdä. Tähän hankkeeseen tietty liittyy myös tämä balttian ratahanke, mikä silloin tulisi entistäkin tärkeämmäksi.Jatkaisin vielä että tässä laivaliikenteessäkin olisi vielä paljon varaa sitä nopeuttaa satamissa odottelun osalta. Kun 2 tunnissa itse laivamatka menee, niin ei se niin paljon pahempi junaan nähden ole jolla silläkin tunti kuitenkin menisi, ja onhan junallakin pääteasemilla omat lastauksensa mihin tuhraantuu aikaa.
- 222333
222333 kirjoitti:
Jatkaisin vielä että tässä laivaliikenteessäkin olisi vielä paljon varaa sitä nopeuttaa satamissa odottelun osalta. Kun 2 tunnissa itse laivamatka menee, niin ei se niin paljon pahempi junaan nähden ole jolla silläkin tunti kuitenkin menisi, ja onhan junallakin pääteasemilla omat lastauksensa mihin tuhraantuu aikaa.
Sellaisia pienempiä laivojakin voisi kehittää mihin nopeasti saataisiin autot lastattua, ja joita laivoja menisi tiheämpään tahtiin. Nyt on näitä uusia laivoja tulossa tähän lng- käyttöisiä, mutta ei nämäkään investoinnit hukkaan tämän johdosta menisi, kun niillä on kyllä käyttöä pidemmillä itämeren reiteillä.
- Katsopitemmälle
Ei kyse ole vain Tallinan yhteydestä. Kyseessähän on raideyhteyden rakentaminen Keski-Eurooppaan, ja Eurooppanhan mekin haluamme kuulua.
Itämeren kautta on laivayhteyksiä, jotka toimivat jos ei muuten niin jäänsärkijöiden avulla ja maksamalla vähärikkipitoisen dieselöljyn lisämaksuja.
Kyllä rautatieyhteys avaisi monipuolisempia rahtiyhteyksiä etelään, ja siitähän hyötyis vientiteollisuutemme ja tuontimme, jopa täällä poskeaan soittelevat vastarannan kiisketkin. - 222333
Katsopitemmälle kirjoitti:
Ei kyse ole vain Tallinan yhteydestä. Kyseessähän on raideyhteyden rakentaminen Keski-Eurooppaan, ja Eurooppanhan mekin haluamme kuulua.
Itämeren kautta on laivayhteyksiä, jotka toimivat jos ei muuten niin jäänsärkijöiden avulla ja maksamalla vähärikkipitoisen dieselöljyn lisämaksuja.
Kyllä rautatieyhteys avaisi monipuolisempia rahtiyhteyksiä etelään, ja siitähän hyötyis vientiteollisuutemme ja tuontimme, jopa täällä poskeaan soittelevat vastarannan kiisketkin.Onhan meillä suora maantieyhteys keskieurooppaan nytkin pohjoissuomesta. Rautatie Rovaniemeltä Norjan Kirkniemeen avaisi yhteydet läpi vuoden avoimelle valtamerelle.
Suomenlahdella ei muuten jäänsärkijöitä paljon tarvita, auki se on nytkin tämä meriosuus vaikka pakkasiakin oli muutaman viikon.
- Soomlane
Suomen ja Viron välinen lauttaliikenne olisi syytä lopettaa. Ennen säännöllistä liikennettä Viro oli meille vain valkoinen läntti kartassa ja se oli hyvä. Ei suomalaisilla ole loppupeleissä mitään tarvetta matkustaa Viroon ja virolaisilla on hyvin harvoin asiallista ja legiimiä syytä matkustaa Suomeen.
- Maakunnanmies
Kyllä virolaisten työssäkäynti esim. Helsingin alueella on tärkeää. Siitäkin huolimatta, että maakuntien miehiä menee teiden täydeltä helsinkiläisiä uusavuttomia auttamaan, kaikenlaisia sähkö-, putki- ja rakennusmiehiä tarvitaan. Ja autokuskeja, helsinkiläiset kun eivät näytä saavan aikaseksi ajokortteja kuorma- ja linja-autoja varten, vaan kuskit pitää tuoda mm. Virosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS671997Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13850Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52756Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke43682- 43651
- 47614
- 80606
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 48531