Ylivieska ylitti 15 000 asukkaan rajan viime vuonna. Joulukuun tilaston mukaan ylivieskalaisia on 15 048 asukasta. Ylivieskan asukasluku on ollut nousujohteinen vuodesta 2003 saakka, jolloin Ylivieskan asukasluku taisi käydä alimmillaan. Tuolloin ylivieskalaisia oli n. 13 200. Minäkin kuuluin tuolloin vielä Ylivieskan vahvuuteen. Vaikka muutin kotikaupungistani 2009, on asukasluku jatkanut kasvuaan. Käyn kotikaupungissani kaksi kertaa vuodessa ja joka kerta on rakennettu uutta. On rakennettu uusia teitä, taloja ja puistoja.
Ylivieska oli saanut vihdoin myös arvolleen sopivat jouluvalot, sillä aikaisempina vuosina Ylivieskassa on ollut sangen olemattomat jouluvalot.
Puistojen viihtyvyyttä on lisätty ja keskustan jokirantamaisema on nykyisin todella viihtyisä.
Uskon, että tulen vielä palaamaan kotikaupunkiini, kunhan saan sieltä töitä. Viihtyisin siellä erittäin hyvin.
Ylivieska oli saanut vihdoin myös arvolleen sopivat jouluvalot, sillä aikaisempina vuosina Ylivieskassa on ollut sangen olemattomat jouluvalot.
Puistojen viihtyvyyttä on lisätty ja keskustan jokirantamaisema on nykyisin todella viihtyisä.
Uskon, että tulen vielä palaamaan kotikaupunkiini, kunhan saan sieltä töitä. Viihtyisin siellä erittäin hyvin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaupalliset palvelut (marketit ja autokaupat) on täällä ihan omaa luokkaansa asukaslukuun nähden johtuen ympäristön suuresta päiväkävijöiden määrästä.
Mutiaiset nostaneet Ylimatalajoen väkilukua.
Koita vain jussi pusyä siellä omalla palstalla ja RIIELLÄ sen puutavaraauto kuskin kans.
No mutta jussi. Vattukylän muinaisjäänne.
No Jussi. Käsi ylös kaikki jotka yllättyivät, että tämä Jussukka tulee möläyttämään jotain saa tanan nerokasta tähänkin avaukseen.
Jospa jussi vaan pysys siellä haapaveen palstalla.
Kuules, monessa kaupungissa on jopa yli 15 miljoonaa asukasta!
Ylivieskan ympäristön väkimäärä on vähennyt viime vuonna yli 500 henkeä. Viimeisen 10v aikana Ylivieskan lähiympäristön väkimäärä on vähentynyt 5000 henkeä. Ei ole hääviä tulevaisuutta Ylivieskan liike-elämällä. Nivalassakin kohta paremmin asiat! Ammattikorkeakoulukin loppuu kohta.
Jatkuva ihmisten poimuutto ja väen väheneminen oulun eteläiseltä alueelta tietää ylisuurelle ylivieskan kauppakapasiteetille kurjaa tulevaisuutta.Nettikaupat ja lähikaupat ovat tulevaisuutta,ei isot kivijalkakaupat. Kukaan viitsi lähteä päivän kestävälle kauppareissulle kauempaa muutaman euron voiton tähden. Kun laskee kulutetun bensan ja käytetyn ajan ja varmasti reilusti tappiolle.
ei oo noin yksinkertasta. kun väki ykan ympäristöstä vähenee niin palvelut sieltä myös, joten jälelle jääneen porukan on käytävä ykassa. bensa on täällä halpaa ja kattaa matkakulut. valikoimat paremmat kuin muualla. nettikaupassa on lisäksi postimaksut. ja kauppamatka ykaan on myös viihdettä. samalla kierretään huippukirppikset. käyvvään viinakaupassa häppeemättä. ruokakaupoissa tavara kiertää eli on tuoretta.
Ei Ylivieskassa ole 15000asukasta ne on jo laskeneet mukaan Alavieskan ja maahanmuuttajat vähemmän siellä on kun KALAJOELLA!