kannattaa lukea.
skeidaakaikki
36120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
hyi helvetti miten voi skoda olla ruman näköinen tylsä vankkuri
Jessus ku on komee auto. Pitikö sinun itsesi vastata heti?
“Täytyy olla niin, että mittauksen aikana käytettävät säädöt eivät normaalissa liikenteessä ole hyvät. Auto olisi huonompi ajaessa, siinä olisi vähemmän vääntöä pienillä käyntinopeuksilla ja suurempi polttoaineen kulutus. Tällainen auto ei olisi ollut kuluttajille niin houkutteleva”, Laurikko arvelee.
Kiinnostavaa onkin mitä tapahtuu kun autoja, joissa on ollut huijausohjelma aletaan korjata.
“Kun auto korjataan vastaamaan päästörajoituksia, tuleeko siitä enemmän kuluttava ja huonompi ajaa? .
Mutta entäpä, jos auto kuluttaa merkittävästi enemmän polttoainetta korjauksen jälkeen?
“Kiinnostavaa on joudutaanko auton ostajalle korvaamaan, jos kulutus nousee paljon. Amerikassa on ollut tapauksia, joissa kuluttajat ovat saaneet korvauksia, kun auton polttoaineenkulutus on ilmoitettu paljon todellista pienemmäksi” Laurikko pohtii.
veikkaan että tästä tulee vielä melkoinen juttu,jos nämä korjautuisi helposti pelkän ohjelmisto muutoksen kulutuksen lisääntymättä ja tehojen vähentymättä miksi ihmeessä vw olisi moista tehnyt.
näin on..
öljyä kuluttavat melutoosat jää korjaamatta.
tossa vähän lisää korjattavaa
http://www.tuulilasi.fi/tltv/ruotsin-autoliiton-musta-lista-ala-osta-naita-volkkareita
Volkswagenin TSI-moottorien jakoketjuongelmat ovat herättäneet keskustelua Ruotsissa. Tuulilasi.fi:n videolla kerrotaan muun muassa mitä autoja ongelma koskee.
myös suuri öljynkulutus on noussut julkisuuteen saksassa ruotsissa suomessa ja kaikkialla mihin noita viedään
jenkeissä vw joutuu ostamaan paskansa takaisin.Skodiahan ei onneksi jenkkeihin viedä vanhanaikaisen ja itä habituksen vuoksi
Nyt alkaa vasta tapahtua päästö ja kulutus huijausten saralla.
pako putki taka akseli äidin kieli hilma ja akseli hirtto köysi
No no.työtön larvantohan se taas selittelee joutavia.Jokos skeidasi möit pois vai otitko kuluttavirastoon yhteyttä että saisit skeidasi korjauskulut takaisin.Onhan sun skeidoillasi ajettu jo miljoonia.HAHAHEEHEHÖÖÖÖÖ
Antaa työttömän skodistin selitellä.Saapahan päivän kulumaan nopeammin.
Päästöistä viis, mutta tuossa Octaviassa on peltivanteet.
Oikeassa autossa on leveät läskit ja madallettu & kavallettu kori.
öljynpoltimoita kaikki tyyni
Voi monella vag autoilijalla mielenterveyskin järkkyä ennenkuin kaikki ongelmat on selvitetty.
tosi on.
VAG -konsernin autoihinhan luvataan muistaakseni peräti 30.000km (taisi tosin olla jokin aikamäärrekin) huoltoväli. Tuttavallani leikkasi Skoda Superbin moottori kiinni LL-öljyillä koska öljypumppu oli täynnä moskaa. Auto oli huollettu tarkasti huolto-ohjelman mukaisesti. Olen tullut sellaiseen johtopäätöksen, että sanoi Audi mitä hyvänsä, niin haluaisin vaihtaa öljyt ja suodattimen joka syksy talvea vasten. Ehkä Keski-Euroopassa LL- öljyllä voi oikeasti ajaa 30tkm, mutta Suomi on arktinen maa, jossa moottori ja öljy joutuvat äärimmäiseen rasitukseen.varmaan jakopäitä ja turbojakin hajonnut öljyn saannin puutteellisuuden vuoksi
Avatkaas tsi.n omistajat öljykorkki auki.katsokaa onko korkin alapuoli täynnä ruskeaa öljy mönjää.voitte vaan kuvitella mitä löytyy öljypohjasta suodattimesta ja huohottimesta.nuo on sellaisia öljykirnuja ettei voi kestää..
Hehee, röllin samaa tarinaa puskee vuodesta toiseen ja samat virheet väärät tiedot pohjana. Noloa tuollainen tyhmyys ja osaamattomuus.
rölli ei edes tunne näitä LL-huoltovälejä ja asioita, silti on vankkaa tietoa kaverin auton perusteella, hehee.
VW merkkihuollossa ei saa maalaisjärkeä käyttää.
Suomessa pitäisi olla oma huolto-ohjelma.
VW ohjeistaa siis itse hajoittamaan moottorit kun määrää pakkasiin longlife vaihtovälin?
Auttaako jäykempi öljy skodan kovaan öljynkulutukseen.Esim mineraaliöljy 10w30
Isse kokeilin stp.n stop smoking.Eipä auttanut 1.8 tsi moottoriin.Syö osan öljystä varmaan turbon läpi.
"Isse kokeilin stp.n stop smoking.Eipä auttanut 1.8 tsi moottoriin."
Nyt höpöttämättä osssss! Dieselisi ei ole 1,8TSI.
Älä ala tälle linjalle. Sinussa riittää hupia ilman valehteluakin.
Asialinja.
anteeksi kaikille että skoda on niin huono auto.mutta lupaamme antaa uuden jääskrapan kaikille skeidan omistajille.
Hyvin sanottu..Mutta skodan siedettävät ominaisuudet ja viat on jullien kestettävä.
Autoliitto ja kuluttajaviraston ansiosta vag autojen maahantuojat pyytelevät polvillaan anteeksi myymiään viallisia kylmiä kippoja.
Virasto ja liitto vain niiaa VW rahan suuntaan..
Pidetään edessä juttu!
Falg rikastuu kun hinailee noita rytökasoja pajoille.
"Falg" :D
Hinaus yrittäjän unelmaautoja.Nää itäkipat
Falgin?
Tuska on suuri tohjomyyjillä.
Miksi kaikki varoittavat kylmän itäkipan ostajia.
Liekkö jakopää dsg ja öljynkulutus ongelmat syypäänä.
No nyt tuli vielä päästö ja kulutus valehtelu kaupanpäälle.
Jep jep.Näin on.
Viikonlopuksi lukemista
Aina tulee uusia VW uutisia.
Joka aamu