no..joko suvakit tonkii kasarmin metsiä itku silmässä?
savunahka kateissa?
heheee
481264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Siperia opettaa...
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1452145114417.html
Kauheaa, toivottavasti matu löytyy kunnossa.
Valitettavasti näin kävi. Vietiin ambulanssilla hoitoon, mistä tuli taas veronmaksajille kustannuksia.
"Savunahka" ,osuvasti sanottu,jos suot niin lisään nimityksen omaan sanavarastooni.
"Savunahka", "savuliha", "häkähemmo", "palvipinta", "ylikäristetty" "uuniin-unohtunut" olivat alkujaan niimityksiä jopa mustalaisille, mutta "geenereistä" ennen kaikkea. Pistä vaan muistiin nimityksiä mitä palstoilla avoimesti esiintyy.
Lateksinaama itkee matujen takia kun on kylmää.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/pakkanen biaudet-45145
Kyllähän kunnon sissisotilaat pakkasessa pärjää!!! On tainnut tuoltakin Bidee pesu jäädä suorittamatta.........
Sinne metsään vaan kaikki matut. Tulee kiire kotiin kun alkaa kylmä hätistää tai sitten paleltuvat. Molempi parempi.
No mahtaako tuota huomata siinä laumassa vaikka yksi puuttuisikin.
Minkähän takia sinne joutui, ettei vain olisi ollut varkaissa ja sitten karkuteillä?
taisipa kamelinpissin lipittäjällä olla kylmä metsikössä heh heh
ei näitä paperittomia "sotasankareita" kaipaa kukaan missään! ainoastaan sarakallio ja SPR
huolissaan ettei tulisi asiakaskato ja katteet tippuu
http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/turvapaikanhakijaa-haettiin-pimeasta-metsasta-epaillaan-napistyksesta/2209092
Suomi tarvitsee työvoimaa. Nämä ovat tulevaisuudessa meille tärkeä voimavara.
jaa näpistelijä, puskarikastajat tulevaisuuden ammattilaisia?
työvoimaa saa rekrytoimalla niin kuin norja ym maat tekee
Keuruun kaupungin pitää perustaa yksikkö ja työllistää sotaa pakenevat. Kannattaisi hyödyntää heidän osaaminen. Uskon että tekisivät isoja innovatiivisia tuotteita ja varmasti pesisivät keuruun yksityiset tavaran tuottajat ja kehittäjät mennen tullen... Jotka ovat vain ahneita osingon nostajia.. Kaupungin ja valtion omistukseen yritykset ja pakolaisten avulla työllistyminen ja kehittyminen käyntiin..
Tämä hyöty näistä olisi jos tajuttaisiin käyttää..
No jos ne kaikki sitten tekisivät kamelinkakkakikkareista kamelinkakkapalleroita, niin kuka ne sitten ostaisi? Vai kaupunki ja valtio?
beduiniit käyttää lämmityksen kuivia kikkareita
ei muuten ole mitään halpaa polttoainetta kun laskee kulut
Uskon/tiedän että keuruun yrityspuistossa kehitellään juuri tämän kaltaisia uusiutuvan energian muotoja. Toivottavasti henkilö joka joutui valitettavasti ambulanssilla sairaalahoitoon ei aiheuta yrityspuistossa tuotannolle mitään suuria viiveitä. Eniten pelkään että hän oli tuotantolinjan koneinsinööri joka poliisin rasistisen toiminnan vuoksi joutuu jättämään pestin.
Vetoan keuruulaisiin että pidetään keskustelu asiallisena--> ei rasismia kiitos!!!
Jos se halusi työllistää itsensä ja lähti mottimetsään niin kuin metsuri konsanaan.
Yrityspuiston henkilöstöjohtamisen resurssivastaavien yhteyspäällikkö on todennut kehittämiskohteen tiedottamisessa yrityspuiston ulkopuolella toimiville yhteistyökumppaneille ja on käynnistänyt kehitysprojektin, jossa valokuitutekniikkaa ja satelliitteja hyödyntäen informoidaan tulevaisuuden metodein yrityspuiston ulkopuolella toimivia yhteistyökumppaneita heidän velvoitteistaan koneinsinöörien luontaisetujen suhteen. Projektin etenemistä voi seurata liittymällä sen suljettuun FaceBook-ryhmään.
Vai piti sitä varasta oikein kalliilla etsiä! Kyllä routa olis porsaan kotiin ajanut jossain vaiheessa iltaa.... Aivan turhaa hyysätä noita helvetin varkaita ja rikollisia! Ja Kyllähän kunnon sissisotilas pienessä pakkasessa pärjää....
Olisivat etsineet omalla porukalla, turha tuollaiseen on verorahoja tuohon malliin käyttää!!!!
Taisimme menettää Keuruun lakritsin, mutta ei hätää. Ensi kesänä lanseerataan markkinoille uusi keuruulainen menestystuote: KEURUUN KEKÄLE
Kesällä koko Suomi Jutin johdolla grillaa KEURUUN KEKÄLEILLÄ. Arabialaiset aromit hivelevät aistejamme kun kebab sun muut halalit ja saslikit iloisesti tirisevät KEURUUN KEKÄLEIDEN hehkussa. Kesä on pelastettu. Satoi tai paistoi. KEURUUN KEKÄLE.
Onneksi rasisteja ei näy missään muualla kuin tällä palstalla.
oletko sokea kun kuljet kadulla?
tai suvakit ei tulekylille kun ei näy muita oikeastaan kuin r kioskilla yksi pelin äärellä
taitaa lapioida kamein paskoo aamusta ilta myöhään
on ne ahkeria
Näkyy ainakin siellä missä minä kuljen,enkä halua edes sitä peitellä.Yhtälailla voin tuoda mielipiteeni julki siinä missä hyysääjätkin.Eiköhän se jonkinlainen oikeus minullekin.Mikähän siinä on kun tuolla kylillä tavatessani ihmisiä monesta sosiaaliluokista kukaan ei oikein hyväksy näitä mutiaisia,palstoilla muutamat hyysääjät nimettömänä yrittävät vielä niitä puolustaa.
Eikös sitä sanota,että ei sota yhtämiestä kaipaa : ) antekaahan olla. On varmasti jossain pillua saamas, ottamas . /( Lolanukkea jytyttämässä)
Saattaa olla miinavaara,lieneekö nuo tietävät mikä on sisävessa.
ja miettikää itse rätsimä keskuksen johtaja oli välittömästi soittanut poliisit paikalle!
vain näpistelyn takia! keskukset sääntöjensä puitteissa peittää/salaa aina kaiken negatiivisen aineiston mikä kohdistuu "sotakarkureihin" ja oikein lehtiin julkaistaan näpistys!!?
se kun ihan joka päiväistä Keuruulla eli ei pitäisi ylittää uutiskynnystä
nyt oli vain ja ainoastaan kyse kehitysmaalaisen paleltumiselta metsään! eikä mistään näpistelystä
soitetaan jkl myöten partiot paikalle!!? (ja me maksamme)
vittu mitä idioottien touhua ja kallista
ei partis yhteen metsään eksy jos suomeen osannut kävellä euroopan läpi
miksei rätsimä lähtenyt itse etsimään kun osaa murteen?
jaorganisoinut etsintä partioo vittu oikein järjen suurlähettiläitä
ja vok koosta riippuen johtajan kk palkka 7500€/kk luokkaa
Rasistit ovat tosiaan vain liikkeellä lyhytsanaisin lausein ja -ajatuksin juuri täällä.
Muualla heitä ei sitten juur huomaakaan,siis oikiasa katukuvasa. Näin ;)
Onkohan rassuilla täällä joku kirjallinen piiri meneillään?
Rakas siskokulta, heitä kutsutaan Takku-Rasmuksisksi eikä rassuiksi. Olethan jo tullut pois niistä katuetsintäpartioista? Naapurisi vaan soitteli, että olit oikein laittanut majakan päälle kun lähdit rollaattorillasi kohti varuskuntaa. Kiva, että olet saanut jo vaihdatettua ne uudet renkaat polttamiesi tilalle. Tulen taas perjantai-iltana. Puretaan silloin joulukuusesi. Sinä saat itse irroittaa latvatähden jos haluat.
Näkyy olevan, mutta uskon, että siellä on yksi, joka vastailee itse itselleen, niin on samantyylistä kielenkäyttöä. Eihän nyt rasistitkaan kaikki noin urpoja voi olla.
Jos joku on paleltumassa pakkasessa niin siitä iloitaan. Eihän sitä kukaan tiedä milloin kalikka kalahtaa omaan nilkkaan kun toiselle toivotaan pahaa.
Eihän tätä palstaa voi muuta kuin naurun vuoksi lueskella. Peräkammarin rasistit ja sossupummit huutelee päivästä toiseen "suvakkeja" ja ringissä runkaten "keksivät" "uusia" muotinimityksiä ulkomaanelävistä. Ette tekään reppanat yhtään sen parempia olette. Saman verran ME veronmaksajat teidänkin Pirkka-kaljanne maksamme, eikä teidän lompakosta taida keuruulaisten yrittäjien taskuihin mennä rahoja. Pysykää vaan kotona, ettette vahingossa joudu töihin. Hakatkaa vaimonnekin (jos jollain vielä sellainen on...) niin, ettei kukaan kuule eikä jälkiä näy, niin voitte huudella kun poliisi menee varuskunnantietä, eikä tulekaan teitä putkaan noutamaan.
Reppanat.
Kaupungin virkamieskö, "ME veronmaksajat"?
Pakkohan sen oli kirjoittaa, että saa päivärahat työpaikan ulkopuolella tehtävästä "työstä".
Kannattaako yhteiskunnan kuluttaa voimavarojaan tuollasten etsimiseen,tosin tämä oli syyllistynyt näpistykseen,mutta miksi valjastaa "kaikki sotavoimat"etsintään?Olisivat antaneet paleltua niin olisi opiksi kuinka varkaille käy.
Naapurikunnasta kun tyttönen katosi, niin häntä etsittiin tolppailmoituksilla... On lottovoitto asua keuruulla :)
Hyvä että löytyi!
Näitten etsiminen ja pelastaminen tulisi lopettaa jo välimerellä,ei kannata lähtee merille,jos taidot ei riitä.
Onneksi olen aikoinani lähtenyt maailmalle , mutta häpeän teidän puolestanne eikö teille ole opetettu minkäänlaisia käytöstapoja jos ei kotona niin koulussa. Minua pelottaisi asua tuollaisessa paikassa ei pakolaisten takia vaan paikallisten tehän olette hirviöitä .
Islamistimaahantunkeutujille olisi pitänyt opettaa ettei saa raiskata, varastaa, ahdistella lapsia, tappaa ymym... mutta tämähän on sitä rikastusta.Suomalaiset jotka vastustaa tällaista menoa ovat siis hirviöitä, mielenkiintoista.
Mielestäni Vok:n pitäisi ensisijaisesti olla myös taloudellisessa vastuussa asukkaistaan a) myymälälle b) poliisin käytöstä sakot Vokille ja/tai tekijälle ) sairaalamaksut päälle raskaimman mukaan mikäli turvapaikanhakijalla ei ole kansainvälistä täällä toimivaa vakuutusta voimassa.
Itse turvapaikanhakija pitäisi rikoksentekijänä palauttaa Irakin maaperälle, eli raudoissa suoraan Irakin suurlähetystöön osoitteeseen Lars Soncin tie 2, 00570 Helsinki tai vaihtoehtoisesti lähimpään turvalliseen tulomaahan kuten Ruotsiin. Päälle vielä maahantulokielto seuraavaksi viideksi vuodeksi.
Näin saataisiin maturötöstelijät kuriin. Asiallisesti käyttäytyvien hakukäsittely normaalisti.
Viesti kiirii äkkiä. Aina kun nujakkaa/häiriötä/rikollisuutta, niin virkavalta paikalle ja joku lähtee, jos syyllistä ei löydy niin armeijatyyliin kaikki kärsii.
Problem solved.
Kaupasta näpistellyt, sekavassa mielentilassa ollut, mahdollisesti aseistautunut vastaanottokeskuksen asukki seikkaillut täällä suunnalla. Konepistooleilla varustautunut usean partion voimin liikkeellä ollut poliisi kehotti ulkona liikkuvia menemään kotiinsa ja lukitsemaan ovet. Kyllä on mukavaa tämä monikulttuurisuus!
Kiitos Suurkeuruu. Selvisihän niitä syitä poliisin raskaaseen varustukseen ja järeään aseistukseen (konepistoolit). Tämä vain tulee pahenemaan kevättä kohti. Ja saati sitten kun tulee kielteisiä päätöksiä.
Toivottavasti kun ja jos teidän omaisistanne joku sattuu katoamaan taikka eksymään saatte samanlaisia kommentteja ihmisiltäKannattako etsiä ei sota yhtä miestä tahi naista kaipaa eikö tuntuisi hyvältä tämmöiset kommentit kun sattus omalle kohdalle. Minä en ymmärrä ihmisten pahuutta
No , niinhän siinä oli käynyt, että Megan näpistyksen lisäksi Montosmäen alla olevan talon pihasta oli sekava pakolainen yrittänyt autoa varastaa. Talonväen keskeyttäessa homman, sekava pakolainen oli juossun metsään.. Poliisille soitettaessa oli soitettu ja he olivat varoitelleet puukosta...ja kehoitelleet olemaan varuillaan... ja sitten oli monen partion voimalla miestä etsitty ja metsästä odoteltu....
paljon tuhlattiin viranomaisen aikaa ja veronmakajien rahaa
vain yhden sotakarkurin pelastamiseen pakkasesta
eikö matulandian vartijat uskalla tehdä MITÄÄN?
alueella on putkatkin olemassa
useita 10 tuhansia € jo mennyt ihan hukkaan
viranomaiset olisi voinut keskittyä tämänkin "tuhlatun" ajan
tekemättömiin töihin mitä heillä riittämiin
kiitos sipilä ja muut
Tätä keskustelua lukiessani pitää ihmetellä miten sekaisin keuruulaiset olivat tuolloin Ruotsin tänne lähettämien "pakolaisten" kanssa. Nykyisin puuhataan aitaa itärajalle vaikka sieltä ei ole mitään sellaista vyöryä tullut kuin länsirajan läpi Tornioon 2015-16. Sinne se aita olisi pitänyt rakentaa jo aikoja sitten.
Itärajan yli tuli vain pieni koe-erä ja kun Putin totesi homman toimivan, niin keskeytti testauksen. Tosian kävihän Niinistö kumarrusmatkalla, jonka vuoksi voi panna sulan hattuunsa.
Aitaa suunnitellaan aivan oikeaan paikkaan. Idästä ei ole koskaan tullut mitään hyvää.
Pitää muistaa mistä abdullahit käveli vain suomeen, rajavalvonta jokapuolelle niinkuin
aikoinaan oli,
Keuruulla virkavalta toimi niinkuin pitääkin silloin matuhotellin aikaan
Siis tuo tienpenkassa jo puoliksi jäätynyt puukkosankari veettiin rautoihin että heilahti
vaikka poikanen niin kohmeessa ettei ees sormet liikkunut