Uuden jäähallin sulkeminen lienee ainoa viisas

Haapaveden kaupungille ?
Kun sitä puuhattiin , päättäjiä harhautettiin menojen suuruuden suhteen.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näin tekivät Rytky ja Rantakangas pääosissa. Toki mukana oli melkein koko kepu ja vasuritkin kaikki ( vava ja kokkari). Mitä uutta saatiin? Ei mitään. Meillä oli jäähalli vähäisin kuluin kaupungille, nyt meillä on jäähalli suurin kuluin kaupungille. Jääaika on vähentynyt, kiinnioloaika lisääntynyt. Kurjassa taloustilanteessa kiinnioloaika lisääntyy. Nytkin parhaat lomapyhät, kun lapsilla olisi ollut aikaa luistella, oli halli kiinni. Entäs kesät tulevaisuudessa. Rytky ja Rantakangas saisivat joutua vastuuseen näin vastuuttomasta teosta kaupunkia ja kaupunkilaisia kohtaan. Huskit luistelee, sairaat ja vanhukset kärsii. Heistä ei nämä välitä. Terveydenhuollosta ja koulunkäynnistä revitään kaikki säästöt irti. Edelleenkään nämä vastuuttomat Rytky ja Rantakangas eivät välitä. Sairaanhoito ja opetus kärsii. Siivoojia massairtisanotaan. Ei väliä, kunhan on Rytkyn ja Rantakankaan jäähalli. Jäähalli, mikä ei tuonut mitään uutta Haapavedelle. Meillä oli jäähalli ja nyt meillä on jäähalli. Ainoa ero on että kaupungin menot kasvoivat satojatuhansia. Annetaan siis vanhusten ja sairaitten kuolla ja kärsiä että jäähalli pyörisi.

Äänestä

samanlainen. Keskulaiset on pettäneet äännestäjänsä täysin.

Äänestä
  • mieli on kurja ja katkera.

    Äänestä

kuluja ei ole vieläkään avoimesti kerrottu.
Luistelukeskuksessa avoimuus oli huippua ,
jokaisen vuorokauden sähkökulutkin oli ilmoitustaululla aina näkösällä.

Äänestä
  • maanantaina . Josko ne lukon löytävät jäähallin oveen ?

    Äänestä

ja jäähalli pimenee kuin variksen paska röörisen otassa.

Äänestä

Sairaan miehen sairas aloitus.
Kyllä kiertää jo pahasti traumaattinen pakkomielle tuon aloittajan päässä.

Äänestä
  • Samoin sinno

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


säästökohde kirjoitti:

Haapaveden kaupungille ?
Kun sitä puuhattiin , päättäjiä harhautettiin menojen suuruuden suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu