Kellaritilat rakennetaan veden päälle. Seinäkoolinkit jää (märän)maanpaineseinän ja kosteussulun väliin, ja kosteussulku ei ole höyrynsulku eli kosteus senkun lisääntyy ja lisääntyy:
https://www.youtube.com/watch?v=RYdLS1GkgMM
Tuolla rakennetaan sydeemi jossa märät rakenteet koteloidaan pois silmistä mutta samalla "tuuletetaan" koteloon jäävää tilaa lämpimällä sisäilmalla???
https://www.youtube.com/watch?v=wAnox_lg77U
Jne...
Homepommien tehtailua youtubessa
2
87
Vastaukset
- Jaaapatijaaa
Empä tuota tiiä. Märkä betonilaattiahan piikattiin pois. Kapillaarisesti kosteutta tuova hiekka vietiin pois ja maata kaivettiin saveen asti. Siihen suodatinkangas joka toimii kosteudenkanssa siten että kosteuspääsee liikkumaan molempiin suuntiin, mutta etuna on se että sepeli ei sekoitu orgaanisen maa-aineksen kanssa.
Sen jälkeen kaverit laittoi riittävän paksun kerroksen kapillaarisepeliä joka pitäisi estää kosteuden kapillaarinen nousu jos vettä ei tule liikaa.
Sen päälle finnfoam joka on uretaanilevy ja homehtumaton materiaali, siihen raudoitus ja betoni. Periaatteessa oikein tehty lattia.
Mutta on tosiaan outoa että salaojia ei huomioitu, patolevyä ja kosteuden poisvientiä maanvastaisista ulkoseinistä. Sieltä se kosteus tulee läpi jos ne ei ole kunnossa.
Taisi vain tässäkin olla niin että osaamaton tilaaja on tilannut tuolta firmalta remontin, tietämättään että ensin pitäisi aina laittaa se ulkopuoli kuntoon.- raksaaja
Maata kaivettiin silmämääräisesti noin 15cm. Vettä nousi saven päälle noin 3cm. Kellarin seinät seisoo ilmeisesti tuossa samassa vedessä 365 päivää vuodessa eli ne on aina märät.
Sepeliä tuli niin vähän ettei se kapilaarinousua katkaise, mutta finfoam katkaisee. Mutta veden nousua seiniin se ei tietenkään estä.
jne...
Taidat olla samaa mieltä että siinä vaiheessa kun vesi tuli sinne saven päälle, olisi alustan kuivatukselle pitänyt tehdä jotain. Nyt laittoivat vain ongelmat piiloon muhimaan. Jos olisi ollut mun kellari, olisin ainakin seinät jättänyt peittämättä kunnes salaojitus olisi korjattu.
Sitten kun seinien kuivuminen ulospäin olisi varmistettu, olisin eristänyt seinät sisältäpäin finfoamilla tms. höyrytiiviillä jne...
(tuttava teki samantapaisen rempan, heille asennettiin uudet salaojat anturoiden ulkopuolelle, riittävän alas ja pumppaamo nostamaan veden pois perustuksista, seinän eristys ulkopuolelta tuulettuvalla eristeellä jne...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222347
- 911478
- 1161238
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18939- 52842
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209830Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo18821- 34785