Lämmityksestä huolimatta auto ei käynnistynyt. Mistä apua Joensuussa ?
Ei käynnistynyt
27
1943
Vastaukset
- Tena_pena
Laillistettuja romun vastaaottopaikkoja on Kuusakoski ja Stena.
- Jukh
Idiootti
- Täältä_saa_apua
Aina olen saanut auton käyntiin:t:
-Laitan aina auton vapaalle ja vaihteen pois päältä, kun parkeeraan auton. koska vaihde voi "jäädä jumiin" ja käsijarru voi juittua pitämään renkaita lukossa.
-pidän laturia autossa. hetken startauksen jälkeen on hyvä jo laittaa laturiin jos ei lähdekkään 3 kerralla käyntiin.
-pidän startti kaapelin takakontissa varmuuden vuoksi*.
-pidän hinausköyden takakontissa varmuuden vuoksi*, koska naapurikin voi tarvita apua.
akkujäässä; työnnän käyntiin. jos on kaveri mukana.
-peitän mahdollisimman paljon auton keulasta, koska ilmavirta on kylmempi kun ilma itse.
-talviakku on 2x isompi ampeeri/h akku. 400Ah kesä on 750Ah talvi. akkusta häviää tehoja noin puolet. startaus vie 2/4. ja kylmästä akusta, näin on 350Ah käytössä ja kun akku lämpenee saa toiset 400Ah käyttöön. kesäakku(Orginal) max 4 starttausta ja Tarviakkussa on yli 8 starttausta. ""starttaus on noin 8sec pituinen. jolloin voi startata noin 1min yhteensoitoon, jos starttimootori kestää.
- SOLENOIDI:kin voi olla rikki tai vioittunut.- Tuotanoi
Aika isot akut sitä näyttää olevan teijän autossa kun 400Ah ja 750Ah..
Tavalliset immeiset seleviää kymmene kertaa vähemmillä amppeeritunneilla, mutta onha se sit uskottava että jaksaa käynnistyy nii kesällä kun talavella. Taitaa olla ihan strömperkin sähkömoottori starttina, vai mite?
- ovijäässä
mulla auto käynnistyi.. oli ollu kolme tuntii lämpiimässä. kuskin ovi varmaan jäätynyt ei auennu.. onneksi pääsin sisään etumatkustajan ovesta.... nyt ollu lämpöpiuhassa. eihän näihin voi laittaa edes mitään lukkosulaa, kun ei ole mitään avaimen reikiäkään....mihin sitä lukkosulaa laittas......
- Jos.vaikka
Sinne "lukon kieleen"
- Hknhu
Jos.vaikka kirjoitti:
Sinne "lukon kieleen"
Jepjep
- Akkuliikkeestä
Oisko esim. Akkuhuolto Sinkkonen?
- en.suosittele
Akkuhuolto sinkosen akut on huonoja ja huoltaa päin persettä. Kierrän nykyisin kaukaa koko puljun.
- kerrotoki
No, mikä ois parempi?
- NiinköOn
en.suosittele kirjoitti:
Akkuhuolto sinkosen akut on huonoja ja huoltaa päin persettä. Kierrän nykyisin kaukaa koko puljun.
Sinkkonenko se valmistaa ihan ite omat akkunsa, eikä hanki niitä samoilta yhtiöiltä kuin kaikki muut. Niikö?
Muuten: Kuinkahan mones kerta tämä kerta on kun lähetit tuon samanlaisen vastauksen palstalle? Eihän vain jäänyt jotain maksamatta Sinkkosen akkuhuollolle ja ulosottomies koputteli ovelle sen jälkeen. Nyt sitten ränkytät ränkyttämisestä päästyäsi tyhjänpäiväistä ja paikkansapitämätöntä.
Vaan eipä niin paha etteikö jotain hyvääkin: Sinkkosen akkuhuollossa ollaan varmasti erittäin tyytyväisiä kun kierrät liikkeen kaukaa. Niin tiukkaa ei varmaankaan tule että ne rottia asiakkaiseen haluaa. - Anonyymi
ei missään tapauksessa. Asiakas aina väärässä siellä.
- Anonyymi
NiinköOn kirjoitti:
Sinkkonenko se valmistaa ihan ite omat akkunsa, eikä hanki niitä samoilta yhtiöiltä kuin kaikki muut. Niikö?
Muuten: Kuinkahan mones kerta tämä kerta on kun lähetit tuon samanlaisen vastauksen palstalle? Eihän vain jäänyt jotain maksamatta Sinkkosen akkuhuollolle ja ulosottomies koputteli ovelle sen jälkeen. Nyt sitten ränkytät ränkyttämisestä päästyäsi tyhjänpäiväistä ja paikkansapitämätöntä.
Vaan eipä niin paha etteikö jotain hyvääkin: Sinkkosen akkuhuollossa ollaan varmasti erittäin tyytyväisiä kun kierrät liikkeen kaukaa. Niin tiukkaa ei varmaankaan tule että ne rottia asiakkaiseen haluaa.Exide pamahti paskas 3kk käytön jälkeen. Myyjä haukku minun webaston syylliseksi.
2 kennoa paskana. Olipa vaikea saada takuuseen uus akku Oli se viimeinen kerta kun erehdyin liikkeeseen. Akkuasi palvelee sanan varsinaisessa merkityksessä.
- Käynnistysapua
Kannattaisikohan hankkia joku näistä:
http://www.motonet.fi/fi/kategoria/2005/460474/Apukaynnistimet-ja-kaapelit
Olen näes itse samanlaisessa tilanteessa ja autossa ei ole edes toimivaa lohkolämmitintä..jonka ikäväkseni huomasin vasta nyt kovien pakkasten tultua.- Lisäys
Tämä vaikuttaisi hintaluokassaan toimivalta ratkaisulta:
http://www.motonet.fi/fi/tuote/455602/MTX-Automotive-Apukaynnistin-12V
- HyrJaHyr
Tämä nyt ei liity ihan alkuperäiseen kysymykseen, mutta jonkinlainen viimasuoja auton nokalla auttaa paremmin pitämään auton moottorin lämpimämpänä ajon aikana. Myös jonkinlainen pohja"panssari" estää viimaa jäähdyttämästä koneen öljypohjaa.
Itselläni akun yhteyteen kytketty Defan ylläpitolaturi, joka lataa akkua aina, kun lohkolämmitin on kytketty. - kysyjä
Kiitos hyvistä ohjeista. Ongelma on vain siinnä , että auto on pihassa ja alan liikkeet kaukana . Erikoiskiitos Tena-Penalle , joka teki itselleen samalla mielenterveystutkimuksen . Ei hyvältä näytä .
- Pepsodentti_Pentti
Kyllä, Tena_Pena on meidän kaikkien kirjoittajien yhteinen ystävä jokaisella mahdollisella ja kuviteltavissa olevalla internetin palstalla.
Tosin Tena_Pena esiintyy eri maissa miljoonilla erilaisilla nimimerkeillä, mutta hän on yhtä ja samaa älyköihin kuuluvaa sukua siitäkin huolimatta.
Kyllä Tena_Pena tietää jos kuka ja jos ei tiedä niin sellaista tietoa ei maailmassa tarvitakaan!
- vanhasökö
Kävin Motonetistä akun 100ah/800 a,kyllä virta riittää.
- Melko_tietämättömiä
Luuleeko joku tyhmä että isokaan akku auttaa jos se ei saa tarvitsemaansa latausta käytössä?
- VastaahanNyt
Onko viestiketjun aloittaja maininnut sanaakaan autonsa laturista tai sen epäkunnosta?
Vaikuttaa siltä että ainut joka kaipaa lauriin viemistä on herra nimimerkki "Melko_tietämättömiä", sillä olet selvästikin ollut jio liian kauan pois psykiatriselta osastolta. Sen sisältöisiä on sitten kirjoituksetkin.
- hehkulamppuko
Kerran on niin selvä vika,että laturi on sökö,niin jos on köyhä tai pihi,niin ostaa laturiin hiilet,tai säätimen,mutta jos on järkevä,niin ostaa koko laturin. Akunkin ostoa turhaan vieroksutaan,koska jos on jännitevajausta,niin esm vepasto ei käynnisty. Lyhyttä matkaa ajaessa paukkupakkasilla uusikaan akku ei kerkeä latautumaan,vaan on käytettävä ylläpitolaturia öisin.
- Vcrh
-32!
- HolotnaSanoVennääläine
Kiteellä -31
Tämä jos jatkuu, niin kohta alkaa olla jo talven tuntua.
http://yle.fi/uutiset/itarajalla_jo_-30_astetta__kireaa_pakkasta_koko_maahan_viela_ensi_viikolla/8598657
Asiaan liittyen:
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/01/17/nanopohjallinen-paihitti-akulliset-lampopohjalliset - Vaihtelua_tämäkin
Virallinen tiedote http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/kitee
ennustaa Kiteellä olevan 34 pakkasastetta klo 9.
Sen sijaan Android-sovelluksessa oleva Sää XL väittää tämänhetkiseksi, kuin koko tämän päivän lämpötilaksi -23!
Taitaa olla vähän epätarkka tulos..
- MMORi
Merkit on näkyvissä, autot ei käynnisty, ilma haisee pahalta , kyllä se ROMMAA asuntojen hinnat.
- Tämä_on_nähty
Jumal`auta!
Vielä siinä härnäät mielisairasta..niinkuin tuo ei jo muutenkin ränkyttäisi kymmeniä kertoja päivässä kaikista mahdollisista ja mahdottomista asioista.
=
.. ongelman muodostaa se, että hyvinkin vakavasti psykoottiset ja vaikeahoitoiset henkilöt nettiä selaamalla saavat vapaasti hakea tukea kaikille psykoottisille harhaluuloilleen ja erikoisille käsityksilleen."
"– Ilmeisesti eduskunnan oikeusasiamiehen vaatimuksesta vastoin näitten sairaaloiden johdon näkemyksiä on määrätty, että tällainen oikeus pitää olla myös henkilöllä, joka sitten tosiasiassa vajoaa näihin fantasioihinsa ja ongelmiinsa netin kautta paljon syvemmälle."
– Uskoakseni se vaikeuttaa hoitoa huomattavan paljon, koska henkilö, jolla on sitkeitä harhaluuloja ja psykoottisia tulkintoja asioista, saa netistä käytännöllisesti katsoen mille tahansa ajatukselle vahvistuksen.
"Psykiatristen sairaaloiden potilailla on lähtökohtaisesti oikeus käyttää nettiä. Psykiatri Hannu Lauerma arvioi, että psykoottisille henkilöille voi olla netin käytöstä haittaa, koska he voivat saada tukea harhaluuloilleen verkosta."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122559100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381572Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281194
- 261151