onko täää fetissi

naisellinennainenerottuu

erityisesti katson pitkään ja annan ajatuksen lentää kun näen naisen jolla pitkä runsas tukka sekä saappaat ja naisellinen takki mielellään hamekin

6

755

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatuksenlento

      Ajatuksen lentoa vain, ei muuta, itsehän sen jo kerroitkin

    • tokkakai

      toi on sitä itselläni naisensääret sukkahousuin verhottuna "punaiset varpaankynnet jotka pilkottavat kärkivahvikkeen lävitse aaaaaaah'kiihotun

    • Siinä-tietoutta

      Näin tietää kaikkitietävä Wikipedia:

      Fetisismi (ransk. fétiche < lat. facticius 'keinotekoinen') eli lääketieteen kannalta ongelmaksi määriteltynä esinekohteinen seksuaalihäiriö tarkoittaa seksuaalisen kiinnostuksen ja mielikuvien kohdistumista esineeseen, vaatekappaleeseen, materiaaliin tai johonkin ihmisen ruumiinosaan, ominaisuuteen tai piirteeseen. Yleisiä fetisismin kohteita ovat kumi, nahka, erilaiset kengät, peruukit ja vastakkaisen sukupuolen vaatteet (transvestistinen fetisismi). Jotkin fetisismit ovat saavuttaneet suosiota erityisesti internetissä; näihin kuuluvat esimerkiksi vaippafetissi ja emetofilia.

      Kiihottavaksi koettua ja voimakasta mielihyvää aiheuttavaa objektia kutsutaan fetissiksi. Fetissin omistaminen tai sen läheisyydestä nauttiminen tuottaa fetistille voimakkaan, kokonaisvaltaisen mielihyvän ja tyydytyksen tunteen. Fetisismi sekoitetaan tässä mielessä joskus käsitteeseen pakkomielle, joka ei kuitenkaan tuo tyydytystä.

      Fetissiin liittyvään intensiiviseen mielihyvän tunteeseen saattaa liittyä voimakasta seksuaalista kiihottuneisuutta tai orgasmeja. Näin ei kuitenkaan ole kaikkien fetisistien kohdalla: esimerkiksi pukeutuminen omaksi fetissiksi koettuun vaatekappaleeseen saattaa tuottaa pelkästään voimakkaan eheyden ja voiman tunteen. Fetisistien välillä on eroja siinä, miten kokonaisvaltaisesti he toteuttavat itseään seksuaalisesti juuri fetisismin kautta. Joillekin fetisismi muodostaa osan seksuaalielämää: fetissi lisää heidän seksuaalista nautintoaan ja sitä käytetään muiden seksuaalisen tyydytyksen tavoittamisen keinojen lisänä. Joidenkin fetisistien seksuaalienergia suuntautuu yksinomaan heidän fetisseihinsä: heille fetisismi on ainoa tai pääasiallinen tapa kokea eroottista mielihyvää tai saavuttaa seksuaalinen tyydytys. Jotkin fetisistit eivät toteuta fetisismiä muuten kuin vain fantasioimalla fetissistä (esimerkiksi itsetyydyttämällä), varsinkin jos fetissinä on jokin eettisesti arveluttava tai terveydelle haitallinen asia.

      Fetissi herättää hyvin voimakkaita mielikuvia, assosiaatioita, joihin sen kiihottavuus perustuu. Fetissi voi liittyä fetisistin selkeisiin eroottisiin fantasioihin. Fetissin luomat mielikuvat voivat olla myös hyvin intensiivisiä, mutta hyvin vaikeasti kuvailtavia tai mahdottomia pukea sanalliseen asuun. Toisaalta myös fetissin kosketus voi tuntua kiihottavalta tai mielihyvää tuottavalta.

      Muita fetissejä
      Fetissi voi olla mikä tahansa kohde. Yleiset fetissit liittyvät muun muassa erilaisiin ihmisen ruumiinosiin tai muihin ominaisuuksiin: tällöin fetissinä voivat olla esimerkiksi viikset, rinnat, pakarat, reidet, vatsa, kaula, jalat, silmälasit, korvalehti tai sääret. Joitakin puolestaan kiihottavat ihmisen eritteet tai tietynlainen käytös, kuten tupakointi.

      Fetisistejä on yhtä paljon naisissa ja miehissälähde?. Joillakin fetisisteillä on pysyvä ja keskeinen fetissinsä, toisilla niitä on monia, niitä voi tulla lisää ja joitain taas kadota. Jokainen pystyy löytämään itsestään enemmän tai vähemmän tiedostettuja fetisistisiä piirteitä. Se, kuinka voimakkaasti fetisisti tiedostaa taipumuksensa ja toteuttaa sitä, vaihtelee. Esimerkiksi jotkut vaatefetisistit osoittavat ylpeinä ja mielellään fetisisminsä fetissinsä mukaisella pukeutumisella ja muulla ulkoasulla, mutta todennäköisesti suurin osa heistä salaa taipumuksensa. Fetissejä syntyy myös uusia, uudempiin fetisismin muotoihin kuuluu muun muassa robottifetisismi.

      Asema Suomessa
      Fetisismi luokiteltiin Suomessa kansainvälisen tautiluokituksen perusteella sadomasokismin ja transvestismin ohella sairaudeksi aina vuoteen 2011 saakka. Tuolloin Terveyden ja hyvinvoinnin laitos päätti poistaa ne luokituksesta, koska niiden mukana ololle ei nähty enää kunnollisia lääketieteellisiä perusteluita.

      • Kertakaikkiaan hienoa, että joku näkee tämmöisen vaivan fetisismin selittämiseen. Kiitoksia vaan tästä tekstistä.


    • sitä se on vaikka onkin.......?

    • korkkarien kopina ,naisen tuoksu lienee vain ajatuksen lentoa tai sitten omassa jalassa naisen kengät =transvestinen fetismi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2908
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      2022
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      62
      1897
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      71
      1819
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1762
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1694
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1523
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1252
    10. Grillit kylällä

      Joko on testattu uudet grillit Best Hamburger ja Xmeal, kumman hampparit menee jat.koon?
      Ähtäri
      39
      1209
    Aihe