Akvaarioharrastukseni on siirtynyt kerrostalosta omakotitaloon. Samalla käyttöön on tullut oman kaivon vesi. Liekö se syynä siihen etteivät kasvit rehota niin kuin aiemmissa akvaarioissani. Suoraan sanottuna ne kituvat ja niihin iskee samalla ruskea levä.
Kysynkin onko kaivoveteen tarpeellista lisätä vedenvaihtojen yhteydessä vedenparannusainetta? Mitään laajaa testiä kaivoveden laadusta minulla ei ole juuri nyt käytettävissä. Onko vedenparannusaineen käytöstä mitään haittaa? Olen nimittäin käyttänyt sitä ihan vaan kaiken varalta sillä en tiedä mitä kaikkia metalleja vedessä on. Kupariputkia talossa ei kuitenkaan ole.
Akvaarioni vesiarvot:
NO3 10
NO2 0
KH 6
PH 7
GH jatkuvasti alle 3!!!
Vesi on siis kokonaiskovuuden osalta hyvin pehmeät. Onko siitä haittaa kasveille? Pitäisikö sitä nostaa? Kalat voivat hyvin. Lämpötilan pidän 24 asteessa.
Minulla on Juwel Rio 180 litrainen akvaario jossa on sen omat laitteet eli suodatin, lämmitin ja valaisin. Toisen loisteputken vaihdoin ihan juuri ja hoitorutiinitkin ovat hanskassa. Kaivoveden vaikutus kasvien kasvamattomuuteen vain nyt mietityttää.....
Kaivoveden käsittely
Muutossa-rähjääntynyt
1
177
Vastaukset
- hanski111
Tämä ei ole ohje. Minulla Kh on vähintään 8, se kun saa pH:n pysymään yli 8:ssa Helsingin kraanavedellä hammaskarpeille. Se on saatu aikaan lisäämällä leivinsoodaa.
Gh:ta en enää mittaa. Se on ollut erittäin korkea.
Tämä voisi olla ohje. Pidennä hitusen puhdistusväliä, ravinteita jää kasveillekin. Revi vanhimmat leväiset lehdet pois.
Olen joskus käyttänyt vedenparannusaineita. Noin 13 vuotta sitten. Aloittaessani akvaarioharrastuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22820905Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964184Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu742848Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv492170Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1921798Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891622Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1351540Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1681494Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141384