Chihuahua tärisee

Chihutytönomistaja

Moi, chihunarttuni on nyt 8v ja lähiaikoina on tullut pari tilannetta jossa se käyttäytyy normaalia poikkeavammin. Aamulla kun herää, ei ruoka maistu. Tärisee ihan mahottomasti ja haluaa jatkuvasti syliini, korvat ovat luimussa ja jotenkin "jäykän oloinen" olemukseltaan.
Tämä käytös kestää kerrallaan n. 2h. Sen jälkeen koira on täysin normaali, iloinen ja reipas tyttönen.
Tätä on nyt toistunut ehkä 4 kertaa puolen vuoden aikana. Mikäköhän koiralla mahtaisi olla.. Onko kellään samantyyppisiä kokemuksia?

2

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harmi

      Meidän koiralla oli samantapaisia oireita. Mutta koira kuoli puolen vuoden ajan päästä. Kantsii käydä eläinlääkärillä tarkistamassa chihuahua.

    • hiilitus

      Vie lääkäriin.Kuulostaa kovalta kipukohtaukselta jolloin koira hakeutuu omistajan lähelle,tärinä kertoo siitä myös.Samoin ruokahaluttomuus.Koira on hyvä peittelemään kipujaan,itsellä kääpiövillis peitteli haimatulehdusta ja virtsatietulehdusta melkein loppuun saakka,pienistä asioista huomasin kivun onneksi lopulta.Lääkäriin koiran kanssa mars mars!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe