Iltalehden tarinan mukaan tulkki suunnitteli vakuutuspetoksen:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016010820929326_uu.shtml
Olisi mielenkiintoista tietää, että paljonko ja mihin tulkki tuomittiin tästä rikoksen valmistelusta?
Mielenkiintoista olisi myös tietää, että oliko kyseinen tulkki asianajaja/lakimies tai pelkästään lakipalveluja Suomessa myyvä huonosti suomea puhuva, ilman mitään koulutuksia viranomaisille tulkkina toimiva henkilö?
Tulkki suunnitteli vakuutuspetoksen
2
60
Vastaukset
- mllmm
Et taida tietää tulkkauksesta mitään. Tulkki on tulkki. Hyvin harvoin tulkki on oikeusoppinut. Mielestäni Iltasanomien mukaan tulkki ei suunnitellut rikosta, vaan rikoksen suunnittelivat autojen omistajat tulkin välityksellä.
- maallikot
Aika moni huonoa suomea puhuva ulkomaalainen tulkki, joka toimii tulkkina viranomaisessa, myy vielä lakipalveluja maassa oleskeleville ulkomaalaisille maallikkona.
Kerran eras kaverini kertoi, kuinka tulkki (ei oikeusoppinut) oli häntä asianajajana istunnossa yrittänyt kovin opastaa koko ajan asioiden hoitamisessa, (että mitä kannattaisi sanoa ...) Kaverini sanoi, että se oli todella ärsyttävää. Tulkki kuulemma väitti, että hänellä on pitkä kokemus tulkkina tuomioistuimessa ja sitä paitsi hänen puolisonsakin on lakimies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131732Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 761283
- 541173
- 741075
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55970Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla7963Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850