Miten saa vaihdettua akun VW Polo Variant SDI vm. 2001 autoon?
On yritetty akkua vaihtaa, mutta se johtohässäkkä mikä on siinä akun päällä, ei nouse eikä käänny edestä pois. Akku ei yksinkertaisesti mahdu pois, eikä uusi tilalle. APUA!!!
Akun vaihto
7
2886
Vastaukset
- kaveriapu
Pyydä uusavuton tojokaverisi auttamaan. Sitten teitä on jo kaksi avutonta, jotka eivät osaa vaihtaa akkua.
- Epätoivoinen47
Toivon asiallisia vastauksia.
- TässäOhje
Epätoivoinen47 kirjoitti:
Toivon asiallisia vastauksia.
- Volsu-insinööri
Näin pakkasilla Volsun alaarvoiset halvasta muovista tehdyt kaapelit jähmetty kivikovaksi ja menee poikki jos vähänkin taivuttelee. Kilahtaa kuin jääkimpale palasiksi. Muu ei auta kuin ottaa iso toho ja tohottaa koko konetila lämpimäksi. Jos sattuu , että syttyy palamaan, mikä on varsin todennäköistä Volsun ominaisuuksiin kuuluvista kaikenlaisista nestevuodoista johtuen, ei siinä isoa vahinkoa synny. Onpahan yksi hengitysilman saastuttaja vähemmän.
- TImiehenTuskaaTyhmää
On kovin tyhmää lähteä itse vaihtamaan akkua kun akkuliike tekee sen nopeasti ja vastuullisesti lämpimässä hallissa ja käytännössä akun hinnalla.
- elämänTarkoitusSAIRAS
Ja ihan samanlainen aloitus Audipalstalla, hienoa röllipoika.
- juugeo
Olihan tuo vähän kirurgin toimintaa golfiinkin. Lämmin tila kannattaa mielellään ottaa käyttöön. Ympäriltä tilaa vievät osat irti.Viimeiseen asti varottava akun kenkien irroitusta. Sitten akun rinnalle so. samoihin kaapeleihin mieluummin liitettynä esim moottoripyörän akku tai toinen saman tehoinen akku. Silloin ei virtapiikit aiheuta muutoksia sähköjärjestelmässä. Lopuksi navat irti . Hyvä olla assistentti pitämässä huolta varavirta järjestelmän pysymisestä paikoillaan. Uusi mahdollisimman saman tehoinen ja kokoinen akku koteloonsa oikein päin. Navat kiinni ja ympäristön hilut paikoilleen. Näin ainakin golfiin tuli akku vaihdettua. Uudemmissa toki kannattaaselvittää pitääkö uusi akku kuitata auton tiedostoon. Mikäli vähänkin epävarma kannattaa selvittää yksityiskohdat luotettavlla asentajalla.Missään tapauksessa ei tule sähköjärjestelmää totaalikatkaista sekunnin osaksikaan. Tekniikka ei ole onnenkauppaa, se kuuluu erotiikkapuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100