Miten saa vaihdettua akun VW Polo Variant SDI vm. 2001 autoon?
On yritetty akkua vaihtaa, mutta se johtohässäkkä mikä on siinä akun päällä, ei nouse eikä käänny edestä pois. Akku ei yksinkertaisesti mahdu pois, eikä uusi tilalle. APUA!!!
Akun vaihto
7
2935
Vastaukset
- kaveriapu
Pyydä uusavuton tojokaverisi auttamaan. Sitten teitä on jo kaksi avutonta, jotka eivät osaa vaihtaa akkua.
- Epätoivoinen47
Toivon asiallisia vastauksia.
- TässäOhje
Epätoivoinen47 kirjoitti:
Toivon asiallisia vastauksia.
- Volsu-insinööri
Näin pakkasilla Volsun alaarvoiset halvasta muovista tehdyt kaapelit jähmetty kivikovaksi ja menee poikki jos vähänkin taivuttelee. Kilahtaa kuin jääkimpale palasiksi. Muu ei auta kuin ottaa iso toho ja tohottaa koko konetila lämpimäksi. Jos sattuu , että syttyy palamaan, mikä on varsin todennäköistä Volsun ominaisuuksiin kuuluvista kaikenlaisista nestevuodoista johtuen, ei siinä isoa vahinkoa synny. Onpahan yksi hengitysilman saastuttaja vähemmän.
- TImiehenTuskaaTyhmää
On kovin tyhmää lähteä itse vaihtamaan akkua kun akkuliike tekee sen nopeasti ja vastuullisesti lämpimässä hallissa ja käytännössä akun hinnalla.
- elämänTarkoitusSAIRAS
Ja ihan samanlainen aloitus Audipalstalla, hienoa röllipoika.
- juugeo
Olihan tuo vähän kirurgin toimintaa golfiinkin. Lämmin tila kannattaa mielellään ottaa käyttöön. Ympäriltä tilaa vievät osat irti.Viimeiseen asti varottava akun kenkien irroitusta. Sitten akun rinnalle so. samoihin kaapeleihin mieluummin liitettynä esim moottoripyörän akku tai toinen saman tehoinen akku. Silloin ei virtapiikit aiheuta muutoksia sähköjärjestelmässä. Lopuksi navat irti . Hyvä olla assistentti pitämässä huolta varavirta järjestelmän pysymisestä paikoillaan. Uusi mahdollisimman saman tehoinen ja kokoinen akku koteloonsa oikein päin. Navat kiinni ja ympäristön hilut paikoilleen. Näin ainakin golfiin tuli akku vaihdettua. Uudemmissa toki kannattaaselvittää pitääkö uusi akku kuitata auton tiedostoon. Mikäli vähänkin epävarma kannattaa selvittää yksityiskohdat luotettavlla asentajalla.Missään tapauksessa ei tule sähköjärjestelmää totaalikatkaista sekunnin osaksikaan. Tekniikka ei ole onnenkauppaa, se kuuluu erotiikkapuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2027364Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611922Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 731449