Miten saa vaihdettua akun VW Polo Variant SDI vm. 2001 autoon?
On yritetty akkua vaihtaa, mutta se johtohässäkkä mikä on siinä akun päällä, ei nouse eikä käänny edestä pois. Akku ei yksinkertaisesti mahdu pois, eikä uusi tilalle. APUA!!!
Akun vaihto
7
2874
Vastaukset
- kaveriapu
Pyydä uusavuton tojokaverisi auttamaan. Sitten teitä on jo kaksi avutonta, jotka eivät osaa vaihtaa akkua.
- Epätoivoinen47
Toivon asiallisia vastauksia.
- TässäOhje
Epätoivoinen47 kirjoitti:
Toivon asiallisia vastauksia.
- Volsu-insinööri
Näin pakkasilla Volsun alaarvoiset halvasta muovista tehdyt kaapelit jähmetty kivikovaksi ja menee poikki jos vähänkin taivuttelee. Kilahtaa kuin jääkimpale palasiksi. Muu ei auta kuin ottaa iso toho ja tohottaa koko konetila lämpimäksi. Jos sattuu , että syttyy palamaan, mikä on varsin todennäköistä Volsun ominaisuuksiin kuuluvista kaikenlaisista nestevuodoista johtuen, ei siinä isoa vahinkoa synny. Onpahan yksi hengitysilman saastuttaja vähemmän.
- TImiehenTuskaaTyhmää
On kovin tyhmää lähteä itse vaihtamaan akkua kun akkuliike tekee sen nopeasti ja vastuullisesti lämpimässä hallissa ja käytännössä akun hinnalla.
- elämänTarkoitusSAIRAS
Ja ihan samanlainen aloitus Audipalstalla, hienoa röllipoika.
- juugeo
Olihan tuo vähän kirurgin toimintaa golfiinkin. Lämmin tila kannattaa mielellään ottaa käyttöön. Ympäriltä tilaa vievät osat irti.Viimeiseen asti varottava akun kenkien irroitusta. Sitten akun rinnalle so. samoihin kaapeleihin mieluummin liitettynä esim moottoripyörän akku tai toinen saman tehoinen akku. Silloin ei virtapiikit aiheuta muutoksia sähköjärjestelmässä. Lopuksi navat irti . Hyvä olla assistentti pitämässä huolta varavirta järjestelmän pysymisestä paikoillaan. Uusi mahdollisimman saman tehoinen ja kokoinen akku koteloonsa oikein päin. Navat kiinni ja ympäristön hilut paikoilleen. Näin ainakin golfiin tuli akku vaihdettua. Uudemmissa toki kannattaaselvittää pitääkö uusi akku kuitata auton tiedostoon. Mikäli vähänkin epävarma kannattaa selvittää yksityiskohdat luotettavlla asentajalla.Missään tapauksessa ei tule sähköjärjestelmää totaalikatkaista sekunnin osaksikaan. Tekniikka ei ole onnenkauppaa, se kuuluu erotiikkapuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074609Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734385Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941730- 4031661
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a321409Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61109Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3531100- 67979
- 56954
- 92938