Akun vaihto

Epätoivoinen47

Miten saa vaihdettua akun VW Polo Variant SDI vm. 2001 autoon?
On yritetty akkua vaihtaa, mutta se johtohässäkkä mikä on siinä akun päällä, ei nouse eikä käänny edestä pois. Akku ei yksinkertaisesti mahdu pois, eikä uusi tilalle. APUA!!!

7

2997

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaveriapu

      Pyydä uusavuton tojokaverisi auttamaan. Sitten teitä on jo kaksi avutonta, jotka eivät osaa vaihtaa akkua.

    • Volsu-insinööri

      Näin pakkasilla Volsun alaarvoiset halvasta muovista tehdyt kaapelit jähmetty kivikovaksi ja menee poikki jos vähänkin taivuttelee. Kilahtaa kuin jääkimpale palasiksi. Muu ei auta kuin ottaa iso toho ja tohottaa koko konetila lämpimäksi. Jos sattuu , että syttyy palamaan, mikä on varsin todennäköistä Volsun ominaisuuksiin kuuluvista kaikenlaisista nestevuodoista johtuen, ei siinä isoa vahinkoa synny. Onpahan yksi hengitysilman saastuttaja vähemmän.

    • TImiehenTuskaaTyhmää

      On kovin tyhmää lähteä itse vaihtamaan akkua kun akkuliike tekee sen nopeasti ja vastuullisesti lämpimässä hallissa ja käytännössä akun hinnalla.

    • elämänTarkoitusSAIRAS

      Ja ihan samanlainen aloitus Audipalstalla, hienoa röllipoika.

    • juugeo

      Olihan tuo vähän kirurgin toimintaa golfiinkin. Lämmin tila kannattaa mielellään ottaa käyttöön. Ympäriltä tilaa vievät osat irti.Viimeiseen asti varottava akun kenkien irroitusta. Sitten akun rinnalle so. samoihin kaapeleihin mieluummin liitettynä esim moottoripyörän akku tai toinen saman tehoinen akku. Silloin ei virtapiikit aiheuta muutoksia sähköjärjestelmässä. Lopuksi navat irti . Hyvä olla assistentti pitämässä huolta varavirta järjestelmän pysymisestä paikoillaan. Uusi mahdollisimman saman tehoinen ja kokoinen akku koteloonsa oikein päin. Navat kiinni ja ympäristön hilut paikoilleen. Näin ainakin golfiin tuli akku vaihdettua. Uudemmissa toki kannattaaselvittää pitääkö uusi akku kuitata auton tiedostoon. Mikäli vähänkin epävarma kannattaa selvittää yksityiskohdat luotettavlla asentajalla.Missään tapauksessa ei tule sähköjärjestelmää totaalikatkaista sekunnin osaksikaan. Tekniikka ei ole onnenkauppaa, se kuuluu erotiikkapuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1340
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      131
      696
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      92
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe