Mulla on rinnat niin kipeät että jos yölläkin käännyn silleen "sopivasti" niin rintoihin sattuu niin että herään...muutenkin ovat jo nyt melkein kupilla kasvaneet...kipeät ovat.. autossa istuessaankin jos menee isosta kuopasta niin sattuu rintoihin =/ välillä ei oo niin kipeät, eikä niin huomaa... MIten teillä muilla??
mulla RV 5 1 ja eka raskaus.
mulla RV 5 1 ja eka raskaus.
Vastaukset 3
Vanhimmat
itsellä oli alkuraskauden aikana ihan sama ongelma. Rinnat oli valtavan kipeät ja arat! Mutta älä huoli, ei en koko raskautta ole kipeät, se helpottaa kyllä. :)
Huh.. muistanpa tuon hyvinkin... Ei voinut vatsallakaan maata kun kävi niin kipeää että.. Aivan erilaista kuin että olisivat hellänä ennen menkkoja. Ovat kyllä suorastaan kipeät.. Menee kyllä aikanaan ohi.. Itse nyt viikoilla 29 eikä enää kipuile..
Jees, täälläkin muistetaan oikein hyvin. En ollut vielä tehnyt raskaustestiä, ja ihmettelinkin menkkojen alkamista odotellessani että miten hemmetissä voi rinnat olla NIIN kipeät. Oli ne kyllä niin kipeät ettei ite edes voinu koskea, poikaystäväkin vähän ihmetteli kun vahingossa ees sattu hipasemaan niin hyvä etten ollu kurkussa kiinni, kun sattu niin kamalasti ;P
Mieletön kutina ei myöskään yhtään helpottanut oloa..
Taisivat tosiaan siinä alussa rinnat kasvaa todella nopeasti, mikä näkyy nyt runsaina raskausarpina rinnoissa :| muualle ei ainakaan toistaiseksi ole arpia ilmestynyt, toivoa sopii ettei tuliskaan.
En kyllä yhtään muista missä vaiheessa tuo kipu hävisi, tänään tasan RV30 ja enää eivät kyllä ole yhtään kipeät ja voi puristella "vaikka kuinka".. ainoa seuraus on maidontulo :) mutta, jospa se olisi merkki että sitä maitoa on ainakin sitten tulossa vauvalle riittävästi, minä kun panikoin etten pysty imettämään..
Kutina tosin jatkuu edelleen, ei tosin sekään enää niin pahana.
Nojoo, tulipahan tekstiä, ehkä vähän aiheen vierestäkin, mutta..
Hyvät uudet vuodet ja odotukset kaikille! :)