Neontetroista kysymystä

harakka

Heips,
Kyselen neontetroista. Muodostavatko teillä aina kiinteän parven ja missäpäin akvaariota uiskentelevat?
Mulla niitä 10 kpl, usein jakautuneina 2-3 pikkuparveen ja tykkäävät paljon olla taustalla kasvien seassa, puolenvälin alapuolella.
Lämpöä on 26 (lämppärin kääntänyt ihan minimiin, muttei lämpö laske). Ph siinä seiskan tuntumaan, nitriittiä ei ole. Kovuusmittaria en vielä omista.
Meillä hanaveden ph n 8.5. Johtuneeko niiden laiskuus heille korkeasta ph:sta vai onko lajille ominaista? Oletin että ne "vellovat" parvena pitkin akvaariota ;)

4

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Useat tetrat (neontetrat mukaan lukien) levittäytyvät koko akvaarion alalle tuntiessaan olonsa turvalliseksi. Jos ne säikähtävät jotain, silloin mennään tiiviimmäksi parveksi.

      • ....

        Niin ja neontetrat viihtyvät hieman viileämmässä vedessä (elinikä kuulemma lyhenee jos lämpötila jatkuvasti pysyttelee ~26 asteessa tai yli). Eli jos muu kalasto sen suinkin sallii, voit vaikka ottaa lämmittimen kokonaan pois (jos huoneiston lämpötilat eivät muuten heilahtele radikaalisti vuorokauden aikana).
        Ja neontetrat uivat ihan normaalistikin veden keskiosassa tai sen alapuolella.


      • harakka
        .... kirjoitti:

        Niin ja neontetrat viihtyvät hieman viileämmässä vedessä (elinikä kuulemma lyhenee jos lämpötila jatkuvasti pysyttelee ~26 asteessa tai yli). Eli jos muu kalasto sen suinkin sallii, voit vaikka ottaa lämmittimen kokonaan pois (jos huoneiston lämpötilat eivät muuten heilahtele radikaalisti vuorokauden aikana).
        Ja neontetrat uivat ihan normaalistikin veden keskiosassa tai sen alapuolella.

        Sittenhän näillä tetroilla taitaa olla ihan hyvä olla :) tosin sitä lämpöä liikaa. Asteen pari voisin sitä lämpöä hilata alaspäin, mutta vaatinee sitten lämppärin irroittamista. Rihmakalojen vuoksi kovin alas sitä ei saa laskea.
        Huonelämpö kun vaihtelee 20-24 puulämmityksestä johtuen. Pelottaa se pilkkutauti jos iskee radikaalista muutoksesta... Akvaariossa (juwelin)on kyllä tiivis kansi.


    • fishuu

      Mulla on 8 neontetran parvi (lisää ostan kohta), ja ne aina uiskentelevat ympäri akvaariota yksin, tai parin kalan ryhmissä, mutta kun alan puhdistamaan akvaariota, niin ne menevät kaikki yhteen parveen, ja samoin käy valojen sammuttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe