Miten te skitsofreenikot tienaatte

elantonne ja onko moni eläkkeellä? Jos on eläke niin, mikä oli syy eläkkeeseen?

Nyt on tämän vuoden alusta terveydenhuollon hinnat nousseet ja psykiatrinen hoito karsii käyntikertoja. Onko varaa mennä yksityiselle, jos kunnalliselta ei enää saa aikoja vai miten meinaatte selviytyä?

Lääkkeiden omavastuu nousi nyt sitten vuoden vaihteen jälkeen. Onko teillä varaa lääkkeisiin?

Mielipiteitä ja tuntemuksia kehiin!!!!
10135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Huomaa ettet tiedä asiasta mitään!

Tämä maa veronmaksajien varoilla kyllä biffaa psykoottisille "käyvän hoidon". Se tarkoittaa ilmaisia lääkkeitä 112 kelakortissa (noin 5€ omavastuu koko lääkepussi/kerta). Psykiatrisen puolen käynnit ei maksa tietääkseni mittää! En tiedä onko muuttunut niistä ajoista, kun ite joskus kävin.

Eläkkeellehän ne pistää lopulta kaikki, jotka on psykoosilääkityksellä, koska niiden kanssa ei pysty töissä käymään kukaan pitkässä juoksussa.

Ainoot mitkä joutuu ite maksamaan lääkkeensä on ei-psykoosi sairaat, kuten masentuneet, ahdistuneet, neurootikot yms.

Miksi? Siksi koska psykoottisia pidetään uhkana yhteiskunnalle niin, että ne pakotetaan tähän "käypään hoitoon" ja sepä onkin niin kallista, ettei kenelläkään olisi vara syödä niitä, jos pitäs omasta pussista kaivaa ne rahat sekä ei pystyisi pakottamaan köyhiä lääkitykselle. Tämä on pakkolääkityksen turvaamisen takia kehitetty systeemi, joka pitäisi EHDOTTOMASTI purkaa pois! Nekin lääkkeet mitä mulle aikanaan syötettiin oliko ne monia satoja euroja kuukaudessa oikeasti mutta kela korvas! Tukka pystyssä katoin. Tämä tulee todella kalliiksi valtiolle, herätkää ihmiset nyt vastustamaan tällaista tuhlausta! Sitten kun ne on tuhonnut ihmisen toimintakyvyn näillä lääkkeillä pysyvästi, niin sitten napsahtaa eläkepäätös ja valtio kustantaa elämäsi loppuun asti!

Voisko joku poliitikko lopettaa tämän touhun! Täähän on ihan järjetön systeemi. Pitäisi antaa ihmiselle edes mahdollisuus selvitä ilman pakkohoitoa. Kaikki pitäsi olla vapaaehtoista! Ja psykiatritkin joutuisivat enemmän ajattelemaan taloudellisia seurauksiakin, kun ei valtion puolelta kaikkea kustannettaisi. Nythän ne määrää täysin holtittomasti lääkkeitä jokaiselle, joka heidän luokseen tulee! Ja lääkeyhtiöt ovat mielissään siitä! Tämä on oikeasti rahastusta valtiolta lääkeyhtiöiden pussiin!

Äänestä
  • Nykyään pakkohoitoon ei tahdo edes päästä vaikka aihetta olisikin. Omavastuu lääkkeisiin on 3e, kelan sivulta löytyy lisää tietoa.

    Ihminen päättää itse käyttääkö se lääkkeitä vai ei (poislukien pakkohoito).

    Äänestä

  • Jonku pitää vielä maksaa edellisen systeemin virheet. Ei riitä jos nykysin ois parempi ku vahinko on jo tehty.

    Äänestä

  • Ylpeähullu kirjoitti:

    Nykyään pakkohoitoon ei tahdo edes päästä vaikka aihetta olisikin. Omavastuu lääkkeisiin on 3e, kelan sivulta löytyy lisää tietoa.

    Ihminen päättää itse käyttääkö se lääkkeitä vai ei (poislukien pakkohoito).

    Milloin on sinun mielestäsi on aihetta "pakkohoitoon"?

    Äänestä

  • Edistyneessä Neuvostoliitossa sama neuroleptien älyllistä ja emotionaalista toimintakykyä rapauttava vaikutus saatiin aikaan myös poliittisille toisinajattelijoille, jotka kuvasivat neuroleptien vaikutuksia länsimaisille medioille "kidutuksena". Kun kyseessä oli neuvostoliittolaiset toisinajattelijat, länsimaissa neuroleptihoitoa kuvattiinkin kidutuksena ja kauhisteltiin Neuvostoliiton psykiatrian taantumuksellisuutta, vaikka toisinajattelijoille oli annettu skitsofreniadiagnoosi lähes samoin kriteerein kuin lännessä. Kun kyseessä on länsimaa ja Suomi vuonna 2016, tuota sinun fyysisen ja psyykkisen toimintakykysi heikentymistä ja tunteiden latistumista taasen pidetään pikemmikin osana skitsofrenian sairaudenkuvaa. Olet harhainen ja kärsit puuteoireista, mutta et sairautesi takia todennäköisesti erota, mikä on osa sairaudenkuvaasi ja mikä lääkkeiden vaikutuksia.

    Äänestä

  • äkljfdajkl kirjoitti:

    Edistyneessä Neuvostoliitossa sama neuroleptien älyllistä ja emotionaalista toimintakykyä rapauttava vaikutus saatiin aikaan myös poliittisille toisinajattelijoille, jotka kuvasivat neuroleptien vaikutuksia länsimaisille medioille "kidutuksena". Kun kyseessä oli neuvostoliittolaiset toisinajattelijat, länsimaissa neuroleptihoitoa kuvattiinkin kidutuksena ja kauhisteltiin Neuvostoliiton psykiatrian taantumuksellisuutta, vaikka toisinajattelijoille oli annettu skitsofreniadiagnoosi lähes samoin kriteerein kuin lännessä. Kun kyseessä on länsimaa ja Suomi vuonna 2016, tuota sinun fyysisen ja psyykkisen toimintakykysi heikentymistä ja tunteiden latistumista taasen pidetään pikemmikin osana skitsofrenian sairaudenkuvaa. Olet harhainen ja kärsit puuteoireista, mutta et sairautesi takia todennäköisesti erota, mikä on osa sairaudenkuvaasi ja mikä lääkkeiden vaikutuksia.

    Tota Neuvostoliittojuttua mää en tiennytkään, löytyiskö netistä mitään linkkiä ko. aiheeseen. Heräsi mielenkiinto!

    Äänestä

  • rtsjjarryja kirjoitti:

    Milloin on sinun mielestäsi on aihetta "pakkohoitoon"?

    Kyse ei mielipiteestä vaan laista, laissa on selvät ohjeet milloin pakkohoitoon on oikeutus.

    Äänestä

Psykoosi harhoja, itsetuhoisia ajatuksia.... neuroleptit, eläkkeellä, ja kaikki ok.
Taloudellisesti menee iha kivasti kun ei tartte sotii paperisotia enää.

Äänestä

Ei pysyvälle eläkkeelle pääse helpolla. Ensin on kuntouttavaa toimintaa ja määräaikainen eläke. Sitten testataan työkykyä erilaisilla testeillä. Lääkitystä vaihdellaan ja kokeillaan. Että kyllä ne jotka lopulta pysyvän työkyvyttömyyseläkkeen saavat, sen ovat ansainneet.

Äänestä

psykoosisuus on harhaa !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


komiakskitä kirjoitti:

elantonne ja onko moni eläkkeellä? Jos on eläke niin, mikä oli syy eläkkeeseen?

Nyt on tämän vuoden alusta terveydenhuollon hinnat nousseet ja psykiatrinen hoito karsii käyntikertoja. Onko varaa mennä yksityiselle, jos kunnalliselta ei enää saa aikoja vai miten meinaatte selviytyä?

Lääkkeiden omavastuu nousi nyt sitten vuoden vaihteen jälkeen. Onko teillä varaa lääkkeisiin?

Mielipiteitä ja tuntemuksia kehiin!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu