Mistä minä kiittäisin?
Siitäkö että herätit minussa sen jo unohtuneen uinuvan romantikon?
Siitä että laitoit haaveeni lentoon ja ruokit niitä omilla unelmillasi?
Kiittäisinkö siitä että sait minut ihastumaan ja lopulta rakastumaan itseesi?
Vai kiittäisinkö siitä että kun vihdoin uskoin, toivoin ja rakastin,
paljastit itsestäsi sen petollisuuden jota alun alkaenkin pelkäsin?
Pitäisikö kiittää siitä että sait minut epäilemään kaikkia miehiä ja pelkäämään rakastumista? Miten voin luottaa ihmiseen kun sinäkin petit minut. Sinä jota rakastin!
Niin, mistä minun tulisi kiittää? Siitä että sain hetken lentää rakkaudesta vai siitä että näytit miten kataluus paljastuu aina loppupeleissä.
Kerro sinä minulle mistä kiittäisinkään
kun en itse sitä kykene näkemään.
Siitäkö että herätit minussa sen jo unohtuneen uinuvan romantikon?
Siitä että laitoit haaveeni lentoon ja ruokit niitä omilla unelmillasi?
Kiittäisinkö siitä että sait minut ihastumaan ja lopulta rakastumaan itseesi?
Vai kiittäisinkö siitä että kun vihdoin uskoin, toivoin ja rakastin,
paljastit itsestäsi sen petollisuuden jota alun alkaenkin pelkäsin?
Pitäisikö kiittää siitä että sait minut epäilemään kaikkia miehiä ja pelkäämään rakastumista? Miten voin luottaa ihmiseen kun sinäkin petit minut. Sinä jota rakastin!
Niin, mistä minun tulisi kiittää? Siitä että sain hetken lentää rakkaudesta vai siitä että näytit miten kataluus paljastuu aina loppupeleissä.
Kerro sinä minulle mistä kiittäisinkään
kun en itse sitä kykene näkemään.
Vastaukset 22
Vanhimmat
kakkonen todennäköisesti nykyinen ykkönen itkee toista vaikka alunperinkin kakkonen vei ykköseltä , mutta minä kiitän
oisko juotavaa
takana. En ajattele noin. Joku muu....
Kiitollinen niin paljosta. Rakastan eikä sitä mikään muuta, vaikka monimutkaista välillä onkin ja tuskaista.
Samoja tunnelmia, et ole aloittaja ainoa. Mietin miksi toinen oli niin vetovoimainen, miesmakuni on ehkä väärä? Miksi hän halusi satuttaa ja kavalasti, en tehnyt hänelle mitään pahaa? Miksi en tajunnut, hälytyskellot ei soineet, miksi uskalsin...
Rikottuna ja sydän kipeänä en löydä vastauksia. Parempi olla yksin. Kykenen kuitenkin tuntemaan, eri tunteita, ehkä sinäkin. Kaikkea ei ole menetetty kuitenkaan. Mytta kyllä tämä on niin väärin.
Mikä on toiselle ajanvietettä ja leikkiä voi toiselle olla totta. Klise että jokainen vastuussa omista tunteistaan on väärin. Tunteettomasti ja säälimättä tehdään pahaa toiselle ja oi voi oma on vastuusi mitäs luulit. Pidetään toista ihmistä astinlautana josta voi ponnistaa kun itsellä menee huonosti. Otetaan yhteyttä silloin kun itse sitä tarvitsee jne. jne. Kukapa haluaisi olla omahyväisen käytettävissä, hätävarana, hyllytettynä odottamassa.
Jotain tuollaista joo. Onhan se ehkä niinkin että jokainen on vastuussa omista tunteistaan mutta suhdetta rakentaessa pitäisi voida luottaa siihen että sekä omat että toisen tunteet ovat yhtä tärkeitä. Mutta siinä mennään usein pää edellä metsään, toinen ei välittänytkään oikealla tavalla vaikka toisin väitti. Toiset rohmuaa toisesta itselleen mutta ei ole valmis antamaan toiselle ja toinen toimii tosiaan vain hätävarana tai pelastusrenkaana. Tähän kun lisätään petokset ja valheellinen käytös on varmaan aika selvää että toiseen sattuu ja saa kauan paikata itseäään sen jälkeen. Itsekkyyttä on monelaista ja usein se naamioituu paskapuheisiin. Mutta kun esirippu putoaa, kaikki onkin niin selvää ja nähtävissä.
Kiitos tästä. Jokainen on vastuussa omista tunteistaan, mitähän helvettiä tuokin käytännössä tarkoittaa? Siis käytännössä. Että sitten kun huomaa, että tunteita käytetään vain hyväksi, onkin vastuussa siitä? Hohhoijaa. Muutenkin oli hyvä kirjoitus, on aika hirveää joutua toisen astinlaudaksi, kun hän etsii jotain parempaa, ja itsellä kaikki tunteet liossa.
''näytit miten kataluus paljastuu aina loppupeleissä.''
tiesit siis jo ennalta, eli silloin olit vain epärehellinen itsellesi
Puuttuuko luetun ymmärtäminen.
silnulta ainakin ?
Kiitä vaikka siitä, että sinä osaat rakastaa, vaikka, et uskonut silloin itseesi, etkä rakkauteen. Nyt sinä uskot itseesi ja rakkauteen. Joten tee valintasi.
https://www.youtube.com/watch?v=uJfah7NB8bM
Veit kaiken viimeisenkin itseluottamukseni ja kyvyn rakastaa.
kiitos että sain tietää olevani väärässä taas kerran vuosien jälkeen!!!!
Tiesit et olin heikko ja voimaton, mut sä vannoit, että yrität, oot avoin, rehellinen, katsoit mua enkelin silmilläs, joista valui kyynel ja pyysit rakasta mua
Sä tulit kuntoon, nousit jaloilles, menit eteenpäin, olin vain ilmaa, mursit minut, meni kyky tomia, kyky rakastaa, kyky elää, jäi vain kasa tuhkaa
Katkeraa vastaajaa, huomioikaa että aloittaja on täysin tuntematon teille ja täysin syytön omiin kokemuksiinne, yltiöpäinen syyttely on naurettavaa, hoitakaa asianne aikuismaisemmin, vain te itse olette vastuussa omista tunteistanne ja siitä kenelle olette tunteenne antaneet, jos meni väärälle henkilölle, vastuu on itsellänne ei muilla, se on vain elämää mutta katkeruus ei auta yhtään eikä tuntemattomien ihmisten parjaaminen.
kaikki kolme ovat näitä katkeroituneita netissä eläviä surkimuksia joista ei ole selvittämään asioitaan oikeasti oikean ihmisen kanssa ja jokainen tietää tasan tarkkaan toimineensa kuten aloituksessa mainittiin mistä syystä jokainen herra omi viestin itselleen, positiivista tietysti sinänsä että jokainen tunnisti itsensä aloituksesta ja siten tunnustaa olevansa mulkvisti koska syy ei koskaan ole pelkästään toisessa kun asiat menee pieleen mutta tämä miesryhmä ei koskaan näe itsessään syytä mihinkään, sen näki jokaisen kolmen vastauksesta. //. kasvakaa ihmisinä miehet.
heite kaksi viimestä vastaajaa ette tiedä mitä tarkoitin! olen katkera vain itselleni.
oisit sit sanonu, mitä väliä.
Ja jonkun / joidenkin kohdalle aina osuvat ne katalat ja satuttavat.
Oisit antanu sitä pillua, ni ei tarttis täällä ruikuttaa. Ihme hommaa.
ohan se antanna jollekkii vaikkei sulle ku ilman tunnut jääneen. ei se pillun anto kuule kaikkeen vaikuta sentään vaikka juntista siltä tuntuskii.