4G-reitittimestä turvallinen yhteys tukiasemaan?

Tehdasasetuksilla_vai_ei

Käytössä on Saunalahden (Elisan) 4G-sopimus, jonka mukana tuli 4G-mobiililaajakaistareititin, johon olen koneeni kytkenyt tavallisella ethernet-piuhalla. Tuon piuhan avulla ei tarvitse erikseen ilmoitella salasanoja (S/N & IMEI), vaan yhteys pelittää automaattisesti. Jos tuota 4G-reititintä haluaa sen sijaan käyttää langattomasti, niin nuo salasanat on ilmoitettava. Anyway, mietin vain, onko mitään keinoa varmistaa, että yhteys reitittimestä tukiasemaan on turvallinen? Tarvitseeko näitä turvahommia edes erikseen roplailla vai voiko luottaa huoletta tehdasasetuksiin? Veikkaan, että palveluntarjoaja itse on reitittimensä konffannut sillä tavoin, että turvapuoli on kunnossa, mutta en ole satavarma.

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ne salasanat ja muut tarvitsee tallentaa tietokoneeseen VAIN KERRAN ellei uudelleenasenna sen käyttöjärjestelmää.. Eli ei ole mikään hankala ja aikaavievä homma.

    • dunno

      No jos joku siihen väliin tulee suomessa, niin todennäköisesti se on valtiollinen toimija, ei kuitenkaan välttämättä suomi, ja vaan lisää yleistä turvallisuutta

    • tyytyväinen4G

      Minulla toiminut langattomana hyvin,ei mitään turvallisuus riskiä ole ilmaantunut.

      • Dollar389

        Mistä tiedät? Harva valvoo, tai edes osaa valvoa wlan-verkkoaan et onko siellä ylimääräisiä käyttäjiä, tai kuunnellaanko sitä salaa (eli verkon salasana murrettu tavalla tai toisella).


    • rrcqwr

      Yhteys on salattu ja kryptattu ja käännetty konekielelle, ei sitä pysty kukaan lukemaan, mutta poliisi voi selvittää minne olet ollut yhteydessä ja mihin aikaan.
      Mutta jos käytät wlania, omakone to reititin, sitten pitää vähän salailla.

    • Hyvä.ohje

      Valitse salauksen tyypiksi WPA2 ja vaihda kaikki purkin salasanat.

    • xcdfvc

      Joo, pitkä salasana, ja lisäksi piilota SSID, ja sitten voi laittaa Mac osoitteeen eston, vain omat koneet menee verkkoon.

      • ei.maksa.vaivaa

        Turhia piilotuksia ja estoja, hankaloittaa vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      2639
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1669
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      134
      1634
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1381
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1190
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      285
      1183
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      986
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      24
      940
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      899
    Aihe