mikähän siinä on?

rotkuloita

Mikähän siinä on että nuo päättäjät eivät älyä meitä syrjemmässä asuvia kun susia on niin paljon että ihan talon pihan vierestä kävelevät...ja varsinkin täällä Kainuussa on mielestäni aivan liikaa susia ja enkä ole varmasti ainut... Monelta tutulta ovat sudet tappanu koiran. Kohta tännekin tulee joku kukkahattutäti susien suojelija tulee riehumaan... Minua ottaa vihaksi kun tätä susi asiaa vaan hysytellään kun ei se siitä kummene. Siinäpä ois mun avautumiseni. Kun meinaa käyvä hermon päälle nuo rotkulat.

3

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiIsoOnkelma

      Kuhmon syrjäkylällä asun eikä susista ole mainittavaa ongelmaa ollut. Enemmän asennekysymys nuo sudet. Toki jos metsästäisin kauas karkkoavilla koirilla voisin olla toista mieltä. Seisojan kanssa ei ole koskaan ongelmia ollut. Juo sinäkin viinaa ja murehdi jotain raskaampia ongelmia kuin sudet. Maailmanmenoa palstalla käsitellään ahkerasti matuja, jotka ovat tuhat kertaa konkreettisempi ja näkyvämpi ongelma kuin sudet. Aika hyvinhän niitä susilupia tälle vuotta tuli. Kohta päästään jahtiin.

      • rotkuloita

        Joo on tietty niinkin meinas meidänkin hirvikoira joutua suden suuhun.. Juu onhan niitä lupia jonkun verran mutta sais niitä kyllä enemmän mutta pitää tyytyä tuohon määrään... Metästys seurastakin meni kamulta hyvä koira suen suuhun van sekin pitää varmaankin hyväksyä kun on nuita hukkia. Van kyllä se vihaksi ottaa. Ja se on jännä et miten ne sudet on muutuneet vuosikymmenten aikoina kun nykään eivät pelkää ihmisiäkään. Ja hakevat ruokansa mieluummin ruuan pihoista kuin metästä... Van on niissä susissa se hyvä puoli että hoitavat hirvi kantaa...


    • Onkokellään

      Tietoa miltä susenliha maistuu?, meinaan jos pyydystäisi muutamiasusia elävänä isolla villisikaluokulla, syöttäisi sianrehulla pariviikkoa, teurastaisi ja marinoisi jollaintavalla, sitten paistaisi tai grillaisi. Aasiassa ainakin koiranliha on herkkua.

      Koiranliha viittaa koiran syömäkelpoisiin osiin. Kiinassa etenkin tietyissä maakunnissa koiraa syödään yleisesti. Myös Vietnamissa se on suosittua ruokaa, jota syödään myös koska sen uskotaan tuovan hyvää onnea. Etelä-Koreassa koirien syöminen kiellettiin vuoden 1988 olympialaisten ajaksi länsimaisten vierailijoiden vuoksi. Koreassa koiran lihan uskotaan parantavan voimia ja viriliteettiä. Taiwanissa koirien syöminen kiellettiin lailla vuonna 2001.

      Koiranliha on voimakkaan makuista ja hajuista. Se maustetaan voimakkaasti ja tarjotaan usein alkoholin kanssa. Koreassa suosittua on etenkin koiranlihakeitto. Koiran suosio on kasvanut etenkin Pohjois-Vietnamissa, jossa on kehitetty myös uusia eksoottisia reseptejä. Syötäväksi tarkoitetut koirat kasvatetaan tarhoissa tai kerätään maaseudulta.

      Meinaan turhaan susenlihaa kuoppaa jos sitä voisi syödä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      3033
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1590
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      221
      1345
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      977
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      887
    Aihe