PEX-C-putki jäätyy pakkasilla

harmihomma

Eli 15 mm:n PEX-C-putki jäätyy pakkasilla. Jäätymispaikka ei ole tiedossa eikä viitsisi purkaa puoli taloa. Voiko putkeen asentaa lämmityskaapelin tai voiko jäätyjäätymispaikan selvittää mittaamalla?

4

2933

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JoTokkiinsa

      Ei kait putki jäädy, vaan nesteet sen sisällä...

      • voi-jäätyä

        Kyllä putkikin voi jäätyä mutta ei se putken toimintaan vaikuta. Suurempi ongelma tosiaan on veden jäätyminen putken sisällä.


    • BauHerr

      Jäätymispaikan voi selvittää avaamalla putken ja pistämällä sinne rassin. Katsot sitten kuinka syvälle rassi menee.

      Vastuksen asentaminen sisälle ei yleensä onnistu, koska putkessa ei sen jälkeen neste kunnolla virtaa. Tietysti riippuu siitä, mille virtausmäärälle putki on suunniteltu.

      Lämmityskaapelin halkaisija olisi noin puolet putken halkaisijasta, joten voi siitä laskea, mitä se tekee virtaukselle.

    • kikkakakkoset

      Ymmärtäsit kertoa vähän enemmän talon/putkiston rakenteesta ja sijoittelusta.

      Jos putket on sijoitettu suhteellisen järkevästi rakenteisiin eli lämpimälle puolelle, niin yleensä jäätymiskohta on siinä missä putki kulkee huonon ilmasulun kohdalla. Eli vaikka putki on muutoin lämpimässä tilassa, niin ilmasulun vuotokohta päästää pakkasilman virtaamaan putken ympärillä ja putki voi jäätyö hyvinkin paikallisesti. Tavallisesti paikka löytyy siinä missä putki kulkee ilmasulun läpi.

      Jos et pysty em. rassilla tökkimällä jäätymiskohtaa löytämään niin muutamaa keinoa voisi kokeilla. Putkeen haara ja siihen kello-ohjattu magneettiventtiili, joka juoksuttaa putkessa säännöllisin välein vähän vettä. Toinen keino on puhaltaa tai imeä pex-suojaputken sisältä ilmaa sähköpuhaltimella eli esiä pc-puhallin koteloidaan suojaputken ympärille tiiviisti, jolloin lämmin sisäilma saadaan kiertämään hiljalleen suojaputkessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      162
      1384
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      40
      985
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      715
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      630
    5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      622
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      616
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      592
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      567
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      553
    Aihe