Mieheni kuoli 30 vuotta sitten, olimme vähän ennen hänen kuolemaansa ostaneet omakotitalon molempien nimiin velaksi, mieheni oli tehnyt hyväkseni testamentin, lapset olivat alaikäisiä, maksoin osaltani perintöveron, käsittääkseni lapset eivät maksaneet perintöveroa testamentin takia. Nyt aion myydä talon. Kiinteistön arvo ja verot ja maksut ovat nousseet, ne perustuvat nykyisin todelliseen arvoon. Mitä veroja minun tulee talon myynnistä maksaa, entä pitääkö lakiosuus myydessä jakaa lapsille ja tuleeko lapsille siitä nykyisen arvon mukaan perintövero. Onko minun hankittava uusi asunto jossain tietyssä ajassa.
talon myynti
leski
8840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos miehenne testamentilla olette saanut omistusoikeuden koko kiinteistöön ja sen jälkeen olette asunut siinä yhtäjaksoisesti vähintään kaksi vuotta, voitte vapaasti myydä talon ilman mitään veroja ja pitää itse koko kauppahinnan.
Omistusoikeuden saamisen edellytyksenä on ollut testamentin lainvoimaisuus, mikä on edellyttänyt, että testamentti on miehenne kuoltua asianmukaisesti valvottu tuomioistuimessa ja annettu tiedoksi alaikäisille lapsille määrätylle uskotulle miehelle. - Jos teille on annettu koko kiinteistöön (1/1) lainhuuto, olette sen omistaja. Lainhuudon voitte tarkistaa käräjäoikeuden kansliasta.
Jos lapsille määrätty uskottu mies on aikanaan esittänyt teille lasten puolesta lakiosavaatimukset, mutta lakiosia ei ole lapsille suoritettu, olette velvollinen (vaadittaessa) talon myydessänne suorittamaan lapsille lakiosat. Lakiosa on puolet perintöosasta. Ennen lakiosan määräämistä on toimitettava omaisuuden ositus teidän ja vainajan perillisten välillä. Osituksessa otetaan huomioon teidän ja miehenne varat ja velat miehen kuoleman ajankohtana. Varat arvioidaan ositusajankohdan käypään (= todelliseen) arvoon. Siltä osin kuin miehenne kuoleman jälkeen (ilmeisesti) olette maksanut miehenne talovelkaa omilla myöhemmin ansaituilla varoillanne, voitte osituksessa saada
hyväksenne ns. vastiketta.
Jos kiinteistön lainhuuto on teillä vain puolelta osin (1/2), myyjinä tulee teidän ohellanne olla muut omistajat eli lapsenne. Jos tässä tapauksessa joku lapsista ei isänsä kuoleman jälkeen ole asunut talossa kahta vuotta, hän joutuu omasta kauppahintaosuudestaan maksamaan saadusta luovutusvoitosta 28 % luovutusvoittoveroa.
Mikäli lakiosien maksaminen edellä olevan mukaisesti tulee kysymykseen, teidän on syytä ottaa yhteys asiantuntijaan.
Perintöveroseuraamuksia kaupasta ei tule.
Maksettuani ensimmäisen velan otin vielä lisää velkaa omiin nimiini takuuna puolet kiinteistöstä kun lapset olivat vielä alaikäisiä. Lainalla peruskorjasin kiinteistön, joka ostohetkellä oli vaatimattomassa kunnossa. Senkin velan olen maksanut. Kiinteistö lainhuudatettiin testamentin valvomisen jälkeen 1/1 nimiini ja uskottu mies vaati lakiosaa, joka tiedoksi lapsille annettiin heidän tullessaan täysi-ikäiseksi. Kiinteistössä asumisaikarajat täyttyvät kaikkien osalta reilusti. Eli nytkö sitten jään odottelemaan vaatimuksia, ja onko minulla jonkinlainen ilmoitusvelvollisuus ennen kauppaa tai kaupan jälkeen. Onko siinä mitään perää, että jos en kahden vuoden sisällä hanki uutta asuntoa, niin joudun maksamaan kiinteistökaupasta veroa.
Talo on sinun. kenelä oli testamentti ja kenelle annettiin tiedoksi.
Uskottu mies ei ole oikeutettu vaatimaan lakiosaa. Lakiosaa voivat vaatia vain rintaperilliset ja testamentista johtuen, jos miehelläsi oli testamentti.
Selvennystä vaatisi kysymyksesi.
testamentti annettiin virallisesti tiedoksi niin että lapset täysi-ikäiseksi tultuaan olisivat voineet sitä moittia, vaatia lakiosaansa kait. Mistä virastosta voisin asiaa vielä varmuudeksi varmentaa.
Kenelle ja milloin testamentti annettiin tiedoksi? Ei sitä ole voitu laillisesti antaa tiedoksi alaikäisille "niin että lapset täysi-ikäisiksi tultuaan olisivat voineet sitä moittia, vaatia lakiosaansa kait". Testamentin tiedoksiantamisen on oikein selittänyt nimimerkki Nimimerkki:
"Omistusoikeuden saamisen edellytyksenä on ollut testamentin lainvoimaisuus, mikä on edellyttänyt, että testamentti on miehenne kuoltua asianmukaisesti valvottu tuomioistuimessa ja annettu tiedoksi alaikäisille lapsille määrätylle uskotulle miehelle. "
Lasten uskotun miehen (nykyinen termi edunvalvoja) tehtävänä on ollut lakiosavaatimusten esittäminen (6 kk) ja mahdollisen testamentin moitekanteen nostaminen (6 kk).
Koska olette testamentin perusteella saanut lainhuudon koko kiinteistöön (1/1), testamentti on lainvoimainen. Lainvoimaisuutta ei näin ollen tarvitse mistään enempää varmistaa.
Asunnon myynnistä saatua kauppahintaa ei verovapauden säilyttämiseksi tarvitse sijoittaa uuteen asuntoon.
Omistatte talon ja tavarat. Lapsillanne on oikeuksia omaisuuteenne teidän kuoleman jälkeen, ei ennen.
Leskenä voitte käyttää omaisuuttanne miten haluatte ja sihen ei ole lapsilla nokan koputtamista. Voitte jättää myös omaisuudestanne puolet testamentilla kenelle haluatte, jolloin lapsille jää se lakiosa, eli toinen puoli kuolemanne jälkeisestä omaisuudesta.
Kodin myyminen on aikuisille lapsille ollut vaikea pala käsitellä, kivaahan se on, että on koti jonne voi kokoontua loma- ja juhlapyhinä, tilaa ja tunnelmaa on, kaikki kodin muistot ihasteltavina, en kuitenkaan jaksa enää lämmittää uuneja, siivota, pyykätä, pestä mattoja, tehdä pihapiirin puutarha- ja lumitöitä ja kestitä perhettä, vaikka muuten yhteiset tapaamiset olisivatkin mukavia.