Ulkoinen kovo läppäriin digiboksista

Olisi tuollainen tallentava digipoksi, Finlux DCA-9500N, jossa 250 GB:n kovalevy.
Olen tuumaillut, että josko siitä saisi irroitettua ja värkättyä sellaisen ulkoisen usb-liitäntäisen kovalevyn.
Onko se mahdollista ja mitä toimenpiteitä se vaatii?
14231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eipä tuo vaadi kuin sen kotelon, johon kiintolevy asennetaan.

Itse suosin USB -kiintolevytelakkaa, jossa voi kierrättää kaikkia omistamiaan irtolevyjä, sekä 2,5-tuumaisia että 3,5-tuumaisia.

Äänestä

vaatii:

1. kovalevytelakan johon se kovalevy laitetaan että läppäri voi sitä lukea
2. kovalevyn formatoinnin - ja koska todennäköisesti käytät windowsia niin NTFS muotoon joka ymmärtää isojakin asioita...
3. osaamista em. asioiden tekemiseen

Onnea vaan... :)

Äänestä

Kiitti, joo ei olekaan aivan heittämällä tapahtuva asia.
"osaamista em. asioiden tekemiseen"
Ei ole osaamista vielä, mutta yritän opetella. Pari asiaa:
-Paljonko sellainen "kovalevytelakka" tai "usb-kiintolevytelakka" maksaa? Ja onko noi molemmat mainitut sama asia?
-Entä jos käytän kovoa linux-läppärissä, niin miten kovo sitten formatoidaan? Eikö sitä kovoa voi formatoida niin, että voisi käyttää vuoronperään sekä windows-, että linux koneessa?

Äänestä
  • Voi tietysti formatoida samaan ymmärtävään muotoon, ntfs on se paras ja ExFattikin tukee suurempia tiedpstoja, voi toimia moneessa muussakin laitteessa paremmin sillä formaatilla.
    Kovalevy on Kiintolevy, telakoita ja piuhoja on myynnissä kun katselet, muutamasta kympistä lähtien saa telakoita.
    Usb telakka on usb kytkennällä koneeseen laitettava telakka, myös kiintolevykehikoita on myynnissä, eli on juurikin kuten ulkoiset kintolevyt.

    Äänestä

Telakka taitaa maksaa enemmän kuin tuo kovo, varsinkin jos se on ATA.
n. 50- 60 € saa ulkoisen 1 teran Usb-kovon.

Äänestä

Jos on 2,5 tuuman levy niin Deltacon kotelo maksaa jotain 12e.

Äänestä
  • Tuonikäsissä (n. 2008) saattaa hyvin olla Ata.

    Äänestä

Onko tarkoitus siirtää tv ohjelmia tietokoneeseen?Jos on niin onko kyseinen boxsi HD vai tavallinen jos on HD niin unohda koko juttu ei vähällä onnistu.Itsellä oli aikoinaan topfieldin boxsi niin siitä sai usb kautta siirrettyä tietokoneelle,mutta siihen piti olla ohjelma (en muista nimeä) millä se siirretään ja se teki rec tiedostoina ne ohjelmat tietokoneelle(vlc player)osasi toistaa ne,jos halusi ne paremmin ymmärrettävään muotoon ja ottaa mainokset pois välistä niin muistaakseni project X oli ohjelma siihen tarkoitukseen.

Äänestä

Avasin digipoksin ja otin kovalevyn irti. Kovon merkki: Samsung, Model: SP2514N, 250GB/7200rpm/8m/Pata, HDD P/N: SP2514N/Dom, LBA 488,397,168, 250,0GB P120. Sellaiset merkinnät siinä on.
Onkohan kapistus lienee käyttökelpoinen?
Katsoin hieman niitä kiintolevytelakoita. Verkkokauppa.comissa on sellainen Fuj:tech clone Dock..., joka maksaa 29.90€. Onko se sellainen käyvä ja sopiva?
En vain tiedä, mitä tarkoittaa telakan yhteydessä oleva: 2.5"/3.5" ?
Onko ne jotain tuumamittoja ja jos on, niin mistä katsottuna? Se digipoksin sisältä ottamani kovalevy on kyllä paljon isompi. Vai pitäisikö sen sisältä kaivaa joku pienempi osa, joka olisi esim. 2.5" ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kovalevykäyttöön kirjoitti:

Olisi tuollainen tallentava digipoksi, Finlux DCA-9500N, jossa 250 GB:n kovalevy.
Olen tuumaillut, että josko siitä saisi irroitettua ja värkättyä sellaisen ulkoisen usb-liitäntäisen kovalevyn.
Onko se mahdollista ja mitä toimenpiteitä se vaatii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu