Taulukko on A1-J10 (=sata ruutua). Jokaisessa solussa on luku. Jokin näistä soluista merkataan esim. x:llä ja merkatun solun arvo olisi tarkoitus saada siirtymään soluun A1 toiselle välilehdelle.
Onko tämä ylipäänsä mahdollista ja jos on niin millä kaavalla?
Kiitos jo etukäteen, jos tää saadaan toimimaan!
Arvon hakeminen taukosta, jos se merkitään x:llä
6
168
Vastaukset
- Tämmöinen
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error GoTo Err
Application.Calculation = xlManual
Application.EnableEvents = False
If (Not Intersect(Target, Range("A1:N10")) Is Nothing) And (UCase(Target.Value) = "X") Then
Application.Undo
Worksheets("Sheet2").Cells(Target.Row, Target.Column) = Target
Target = "X"
End If
Err:
Application.EnableEvents = True
Application.Calculation = xlAutomatic
End Sub- Tämä_vielä
Tuo makro tulee siis kyseisen sheetin moduliin.
- kaavahukassa
Nyt loppu taidot. Neuvotko äkkinäiselle selkeämmin? Kiitos!
- Tämmöinen
Aluksi: Valintanauhan Developer välilehti ei oletettavasti näy Excelissä, joten ensin pitänee painaa hiiren oikealla nauhaa ja valita kohta Customize the Ribbon. Merkitse avautuvan ikkunan oikeanpuoleisesta ruudusta valituksi myös kohta Developer.
Developer välilehden vasemmasta reunasta pääsee Visual Basiciin. Avautuvan ikkunan vasemmassa reunassa on kohta Project Explorer, jossa pitäisi näkyä Excel-tiedostosi nimi: VBAProject (Book1) tms. Jos sen edessä on paina sitä. Tuplaklikkaa sen välilehden nimeä (Sheet1), johon haluat tuon toiminnan liitettävän. Oikealle aukeaa tyhjä ohjelmaikkuna. Liimaa yllä oleva makro siihen.
Muuta tarvittaessa nimeä "Sheet2". Ja, koska en lukenut kunnolla kysymystä, vielä seuraavat:
Range("A1:N10") pitäisi olla Range("A1:J10")
Rivi Worksheets("Sheet2").Cells(Target.Row, Target.Column) = Target Pitäisi olla Worksheets("Sheet2").Cells(1,1) = Target Ylempi rivi ei kopioisi solun sisältöä soluun A1, vaan samaan kohtaan kuin se oli alkuperäisellä sivulla.
helpompi tapa...
taulukkovalitsimesta alhaalla tilarivillä hiiren oikealla klikkaa taulukkoa ja avautuvasta valikosta näytä koodi ja liitä koodi sitten oikealle tyhjään tilaan...- Kaavahukassa
Tämä toimii! Kiitos paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454886Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.612745Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711054Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611045- 1271016
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72974Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?204968- 137885
- 49874