Minulla on 2-3viikkoa hoidossa 3,5vuotias Suomenlapinkoira joka ei osaa mitenkään käyttäytyä hihnassa, koska yleensä on vain pihassa kiinni eikä sille ole minkäänlaista hihnakäyttäytymistä opetettu koskaan.
Koira vetää hihnassa niin että melkein kaksinkäsin saa kiinni pitää. Kaikki autot jotka ovat käynnissä/liikkuvat pitää haukkua ja juosta perään. Samoin vastaantulevat ihmiset pitää haukkua ja yrittää päästä perään. Vastaantulevat koirat ovat pahimpia, niiden kohdalla räksytetään heti kun ne kaukaa havaitaan ja ennenkuin itse kerkiän suuntaa vaihtamaan, jos ohi pitäisi mennä niin hyppii, pomppii, räksyttää ja kiskoo minkä kerkiää, ihan sama onko vastaantuleva koira rauhallinen vai ei.
Onko hyviä vinkkejä miten saisin lyhyessä ajassa koiran oppimaan edes hieman hihnakäyttäytymistä, koska juuri näiden ongelmian takia emme voi mennä lenkille esim. autotien läheisyyteen vaan täällä kaupungissa (koira on siis yleensä pikkukylässä missä ei paljon muita liiku) pitää mennä tuohon pieneen metsään ja toivoa että liikkeellä ei ole muita..
Pysähdys namikoulutus kokeillaan huomenna, tosin en usko siitä olevan apua koska koira on hyvin kovakalloinen..
Ja kun tosiaan kyseessä on hoitokoira, ei koulutukseen ole aikaa kuin hoitoaika, ja kotiin palatessa koulutus menee 'hukkaan' koska koira on aina pihassa kiinni ja käy lenkeillä hyvin harvoin.
Hoitokoiran hihnakäyttäytyminen
6
127
Vastaukset
- 6060
Vedonestopanta on hyvä. Jos/kun omistajille on yksi hailee, miten heidän koira käyttäytyy, en itse viitsisi uhrata sen opettamiseen aikaa.
- antaavetäävaan
kuonopanta ja reitin valinta niin ettei vastaantulijoita ole, tai on mahdollisimman vähän. parissa viikossa koira ei opi mitään.
- julhhcöugljcucu
Muista käyttää koulutusnameina jotain superherkkua. Eläinkaupasta saa kuivattua särkeä ja esim possunkorvarenkaita. Mitä rasvaisempi tai pahanhajuisempi, sen parempi!
- asdasdasddd
Vedonestopanta eli ns. kuonopanta kannattaa hommata. Maksaa halvin alle kympin.
Perustuu siihen, että kääntää koiran päätä ja estää tehokkaasti voimankäyttöä vetoon.
Lisää mukaan hyvä panta, esim ketjupanta ja kiinnitä tukeva ja hyvä nahkahihna sekä ketjupannan lenkkiin, että kuonopannan leuan alla olevaan lenkkiin. Näin koira ei pääse karkuun, vaikka kuonopanta lentäisikin siinä riehuessa päästä pois.
Flexiä älä hyvä ihminen vaan käytä, varsinkaan kuonopannan kanssa, ellet halua niskoja siltä taittaa!
Pistä koira kulkemaan vierelläsi/takanasi, ei edessä, sillä se kiihdyttää entisestään tollasta kuumakallea. Koiran on turvallisempi olo jos sinä kuljet ekana ja ''suojelet'' sitä.
Kuvat molemmista pannoista tässä:
Kuonopanta:
http://caninecraze.com.s54013.gridserver.com/wp-content/uploads/2013/05/Head-Collar1.jpg
Ketjukaulain:
http://4.bp.blogspot.com/-6-3rPUUHjFI/UBE6vRdtsTI/AAAAAAAAAsI/_mH-R1sEsR8/s1600/chokechain.jpg
Eli laitat ton jälkimmäisen kuvan ''hännänpäässä'' olevan lenkin pantaan kiinni myös =)
Jos kuonopanta luiskahtaa pään yli, niin ketju pelastaa tilanteen, koska se ei ihan vahingossakaan lähde pään yli, koska kiristyy vetäessä.
Laitat vaan sitten kuonopannan takaisin päähän. Muista ostaa oikean kokoinen, liian isosta ei ole hyötyä.
Ketjupantakin kuuluu mennä päähän just ja just.
Jossei ole ketjupantaa, niin hyvin kiinniolevaa muutakin pantaa voi käyttää, sehän on kuitenkin vaan varotoimenpide.- Vainlängetpuuttui
Olen nähnyt tällä idealla varusteltuja sakuja... On kuonopanta, kurkkari,vedonestovaljaat saman koiran päällä :D jos en ihan väärin katsonut niin oli omistajan kourassa vielä neljäskin hihna, peruspantaan nimittäin :D En tiennyt koiranulkoilutuksen olevan välineurheilua ennen näiden koirakoiden tapaamista :D
- Hoitokoira
Joo tosiaan itse olen vähän samaa mieltä että koulutus on turhaa koska koira ei parissa päivässä mitään opi ja koska koulutus ei jatku enää kotio palatessa. Mutta on se raivostuttavaa kun tuota metsää ei kuitenkaan kovin paljoa tuossa takana ole, eli autoteitä vältellessä ei kovin pitkiä lenkkejä tule ellei ravaa samaa polkua montaa kertaa edestakaisin... Ja ne vastaantulevat koirat on todella kammottavia kohdata, juuri siksi kun koira villiintyy aivan täysin, lähes hallitsemattomaksi.
Lenkitysvarusteina toimii valjaat sekä fleksi, jonka tosin pidän hyvin lyhyellä enkä päästä koiraa kauas. Piti käydä ostamassa vedonestovaljaat koiralle, mutta koska on hoitokoira, ei montaakymppiä huvittaisi sijoittaa koiraan kun ei niille enää kohta ole käyttöä..
On se vaan ärsyttävää kun itselle tulee melkein hiki jo alle kilometrin jälkeen kun ei tuo osaa yhtään kulkea hihnassa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1091974- 2541729
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos611106Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311030Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K641003En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k67967Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉68860Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.37847The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut6831Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49815