Voisiko tämä olla pakko oireinen häiriö

999999999

Mietin vaan että, onko normaalia jos pitää tarkistaa kahvinkeitin 5 kertaa, ja kun lähtee pois kotoa tai tulee kotiin pitää rynkyttää ovea niin että se tuntuu juuri oikealta. Oon lukenu monia juttuja pakko oiresesta häiriöstä ja mulla on monia siihen liittyviä oireita, esim. Mun on pakko laittaa jokainen terävä esine kaappiin tai pienikin roska lattialta roskiin ettei kissa pudota sitä tai satuta itseään sillä.
myös ajattelen että jos yöpöydällä on joku esine, se on pakko siirtää kauemmas sängystä etten yöllä unissani satuta itseäni sillä.
Oon myös huomannut peseväni käsiä paljon useammin, esim. Jos sormi koskettaa jotain märkää niin on heti pakko pestä kädet.
En ole puhunut kennellekkään tästä paitsi tietysti nyt, mikä neuvoksi?

4

195

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääseeeroon

      Vaikuttaa oireilulta. Onko jokin stressi elämässä? Jotain muita todellisia huolia? Mikä oikeasti mättää? Jostain tuo oireilu kumpuaa?

    • haeapua

      Tuttavallani on juuri nuo oireet,tai noista roskista en tiedä mutta ssivous on jotain tuon kaltaista,samon kahvinkeitin ja muut tarkastus kuviot,hirveästi pesee käsiään,tämä yritä muuten kitkeä heti pois,nimittäin tuttavallani on kaikki nahat jo poissa,erittäin vaivaava bakteeri kamoisuus.

      Tulee olemaan hyvin tuskallinen jos jatkaa pesemistä,siinä tulee sitten nuo öjyt käsiin ja lopulta ei voi kun hanskat kädessä istuu kaikkialla.

      Se on täysin pakko oireinen häiriö.

      Vaatii varmasti ammatti hoitoa,pitkän jakson,oireet ei välttämättä lääkityksellä,usein miten ei .

      Jos on eroja sun muuta vakaava niin voi laueta mm.

      Yleensä se pahenee ja pahenee kunnes ei voi lähteä ulos kun pelkää kyttäystä ym..

      Et voi jäädä yksin tuon asian kanssa ,vaan rohkeasti liikkeelle ajoissa apua saatava,mitä enemmän olet avoimempi sitä paremmin pärjäät sairauden kanssa.

      • 999999999

        Kiitos vinkeistä! Mainittakoon vielä että tämä oireilu oli aikaisemmin paljon pahempaa ja myöhästelin koulusta sen takia että jäin kotiin tarkistamaan hellaa ja saunaa, mutta luultavasti joululoma helpottanut oireilua. Kun ei tarvinnut stressata koulujutuista...


    • Jouko---

      Hei,

      minä kamppailen samojen asioiden kanssa ja päätin hakea ammatti apua psykoterapeutilta.

      Pakko-neuroosi ja tarkistamiset ovat pelkotiloja jotka tuovat epävarmuutta jostain asiasta.

      Kuulostaako tämä tutulta ?

      Mitä enemmän pyrit vastustamaan kiusausta tarkistaa jotain esinettä, kahvinkeitintä tai jotain muuta esinettä niin sitä pahemmaksi ja ahdistavammaksi tilanne käy ?

      Yrität miettiä laskemalla esim: viiteen jolloin tarkistaminen loppuu, mutta laskeminen alkaakin yhä uudestaan ja uudestaan. Tilanne on kuin noidankehän joka tuottaa sinun ja esineen ympärille magneettikentän josta on vaikea päästä irti.

      Eli mitä enemmän tarkistat sitä enemmän ahdistus ja epävarmuus nousee mielessäsi ja kehossasi.

      Päästessäsi kiusallisesta tilanteesta hetkellisesti irti, tulet huomaamaan, että tämä sama ilmiö tulee toistumaan uudestaan.

      saatat saada lääkityksen josta voi olla hetken helpotus, mutta se ei poista itse ongelmaa joten mitä tulisi tehdä ?

      Vastaus on muuttamalla omaa ajatusmaailmaa, tutustumalla omaan sisäiseen minään siitä millä tavalla mieli toimii. '

      Ikäviä asioita voi oppia käsittelemään, kun ajatukset tulee ja menee niin

      Pakko-oireisiin löytyy erilaista kirjallisuutta, mutta suosittelen kirjallisuuden lisäksi aloittamaan terapiahoidon, koska nämä asiat on usein yksilöllisiä siitä syystä, että me ihmiset ajattelemme asiat eri tavalla. Oli kyseessä sitten pakko-oireet vaikka toistaisimmekin samoja asioita niin saatamme ajatella asian ihan eri tavalla.

      Tsemppiä kuitenkin ja pakko-oireita ei pidä häpeä sillä lääkärit ja psykiatrit ovat sitä varten, että he voivan auttaa sinua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2314
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      86
      1546
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      133
      970
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      745
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      692
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      676
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      647
    8. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      618
    9. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      602
    10. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      42
      572
    11. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      73
      562
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      559
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    15. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      138
      531
    16. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      510
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      508
    18. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      508
    19. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      504
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      490
    Aihe