Voiko biosiin mennä virus?

Ja miten sen sieltä löytää ja poistaa?
775
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voi mutta erittäin harvinaista.

Äänestä
  • Voi mennä jos on esim. näytönohjaimessa flash-bios.

    Eli se on koko tietokoneen käynnistyskoodin välissä ennen mitään ohjelmiakin ja käyttöjärjestelmästä puhumattakaan.

    Äänestä

https://fi.wikipedia.org/wiki/BIOS

". BIOS-viruksen poisto vaatii koneen Flash-muistissa olevan BIOS-ohjelman uusimisen eli "päivittämisen"[1]."
Heh, tuon kun lukee voisi luulla että väärästä paikasta Biosin päivittäminen toisi koneelle Bios-viruksen.

Äänestä
  • Heh, näin todellakin on.

    Äänestä

  • jaa tulikin vastaus tuossa, kun assembly-kooderina kirjoitin saman :D

    Äänestä

Mistähän noita voisi löytää? Viruksia tarkoitan.

Äänestä
  • Pistä johonkin " Halutaan ostaa virus".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vähemmän_käsitelty kirjoitti:

Ja miten sen sieltä löytää ja poistaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu