Perustetaan uusi liitto kun nykyinen on voimaton ja hampaaton estämään jopa alkuomavastuun diabeetikoilta!
Suomen kaikki diabeetikot
DiabetesEiOleLeikinAsia
853
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomen Uusi Diabetesyhdistys ry on joitakin vuosia sitten perustettu. Puuhamiehenä oli Christer "Veteraaniurheilija" Sundqvist. En löydä enää sen nettisivuja. Sen sijaan facebook-sivut on olemassa. Suhteellisen hiljaista sielläkin on.
https://www.facebook.com/uusidiabetesyhdistys/?fref=nf
Pääsee lukemaan ilman tunnuksiakin.
En tiedä, onko tuosta yhdistyksestä ajamaan diabeetikkojen lääkekustannusasiaa, jos ei kerran Diabetesliittokaan ole siihen pystynyt. Sipilä, Soini ja Stubb ovat yksimielisiä siitä, että diabeetikkojen henki on vaarannettava kelakorvauksia alentamalla. Sitä saa, mitä tilaa. Meillä on unelma ym. hötöä.
Perustelut oli että jos rahat on niin tiukassa niin sossusta avustetaan.
-----että diabeetikkojen henki on vaarannettava kelakorvauksia alentamalla.---
Ho hoo, mikä vitsi. Kenenkään henki ei vaarannu jos vuositasolla maksetaan 50 euroo. Ei ne lääkkeet täysin ilmaisia ole olleet nytkään, jotain on maksettu.
Kun jättää pitsat, perunalastut, hampurilaiset, sokerilimut yms. sonnan niin äkkiä säästyy tuo 50 ekuu.
Jos jollakin on tiukkaa viidestä kympistä, hän ei osta pizzaa perunalastuja tms. Siihen ei ole rahaa.
Ei taida olla taloudellisesti kannattavaa kun epäonnistuminen on aika varmaa. Parempi olisi vaikuttaa tulevaan hallitukseen jotta peruisivat moisen typeryyden.
No senkus alat perustaa, mitä täällä huutelet.
Tähän adressiin on syytä joka tapauksessa osallistua.
http://www.adressit.com/diabeetikon_laakkeiden_omavastuu_laskettava
Voivat osallistua muutkin kuin diabeetikot. Yllättävän vähän osallistuneita siihen nähden, miten paljon Suomessa on diabeetikkoja ja heidän läheisiään.
Ei auta enää! Asia on päätetty.