Puoli vuotta Heinolassa asuneena täytynee tehdä johtopäätös että tämä ON kulttuurikaupunki. Nääs missään muualla ei käydä näin vilkasta keskustelua. Mitä kulttuuritoimiston sijaintiin ja Lambert asiaan tulee, kulttuuritoimiston nykyinen paikka on parempi, helpompi löydettävä vähän Heinolaa tunteville kävijöille. Lambertia kävin katsomassa ja olen niitä " hölmöläisiä" joka allekirjoitti adressin. Lambert tilat ovat mielestäni sopivampia näyttely kuin toimistotilaksi. Siltä vaikuttaa että taustalla on jotain tekijöitä mistä en ole kartalla, enkä haluakaan jos kyse on ihmisten vanhoista kaunoista, eikä asioiden hoitamisesta. Nämä keskustelufoorumit muodostuvat osaksi paikkakuntien vetovoima tai työntötekijöitä. Mehän halutaan kaikki varmaankin Heinolan ja itsemme parasta. Koitetaan saada asiat ratkaistua rakentavasti toisiamme loukkaamatta. Heinolassa on oikeasti paljon hyvää, mm te, hyvät lukijat
Heinola on kulttuurikaupunki
Kotoutuja
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Erittäin hyvä ja rakentava kirjoitus! Kiitos siitä. Kaupungin kullttuuritilat pitää saada siihen tarkoitukseen mihin ne on rakennettu, meidän kaikkien iloksi.
Lisäisin kuitenkin vielä ehdotuksen, että kulttuuritoimiston ei tarvitse olla vuokratiloissa eikä paraatipaikalla torin laidassa. Kaupungintalosta löytyy tilaa.