Kenelle puhut?

Vuosikymmenestä.toiseen

Kun perheessä mies on alkoholisti ja yrität siinä selviytyä lasten ja arjen keskellä, voitko puhua kenellekään?
Monet alkoholistit ovat "mukavia". He hakevat hyväksyntää kaikilta, ovat avuliaita, ystävällisiä ja hauskaa juttuseuraa selvin päin. Yhteisössä perhe on pidetty mukavan isännän ansiosta, ja joskus voi huomata, että hiljaista ja vetäytyvää vaimoa vähän ihmetellään. On aina omissa oloissaan.
Selitys on, että vaimon on pidettävä kotinsa vieraista vapaana, sillä koskaan ei tiedä, milloin mies on ympäripäissään nojatuolissa, kun muu perhe tulee kotiin. Kenelle vaimo puhuu?
Vanhemmilleen? Hei eivät pystyisi auttamaan mitenkään, ei työllä, ei rahalla. Ystäville? Aluksi puhuikin, ja sai lohdutusta: "Kyllä se tuosta miehistyy"." Kun teillä on lapsia, niin asiat paranevat". "Pakkohan sen on ruveta maksamaan laskuja, kun panet vaan kovan kovaa vastaan." "Älä salaile sen juomisia, kerro sen sukulaisille ja vanhemmille" "Jätä se, heitä pihalle!"... - Mitä hyötyä näistä neuvoista on ollut?
Miehen sukulaisille? He todistavat, että poika oli ennen avioliittoaan niin mukava ja reipas. MIKÄ on ajanut miehen juomaan? "Et kai vaan jäkätä sille?" "Humalaisen kanssa ei kannata riidellä". "Järjestä elämä niin, että hän voi levätä töiden jälkeen rauhassa."
Helpointa on lakata puhumasta näistä kenellekään. Ei alkoholistia jätetä rapautumaan siltojen alle, kun hän ei ole väkivaltainen, on kiltti ja kaikkien mielestä niin mukava mies. Joku voi taputtaa olalle: "Kyllä se siitä..."
Ei toisen sairautta paranneta antamalla vaimolle käytösohjeita. On helpointa sulkea silmät ja kieltää ongelma.
Vuosia on oltu vain kavereita. Mies on perheenjäsen, hän asuu ja elää (juo) kotonaan, muu perhe elää omaa elämäänsä, yhteisiä asioita ei juuri ole. Ei ole riitojakaan, koska kun viina on jokapäiväinen, muu perhe osaa väistää tilanteet. Mies kuvittelee hallitsevansa juomisensa ja uskoo voivansa salata humalansa, kuitenkin vaimo tietää jo miehen yskäisystä humalan asteen.
Ei siitä voi kenellekään puhua. Ei lapsia voi rasittaa näillä asioilla. He ovat jo muuttaneet omilleen. Mitä apua ystäville puhumisesta koituisi? Ei alkoholistia kannata kieltää, jos hän itse ei tilaansa ymmärrä. Parannus lähtee vain hänestä. Miksi parantua, kun muu perhe hoivaa?
Miksi perhe hoivaa?
Perhe suojelee itseään. Perhe sopeutuu tilanteeseen, koska jokaisella on vain yksi elämä elettävänään. Sitä on turha tuhlata alkoholistin vahtimiseen.
Mutta kenellekään ei voi puhua.

0

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

        Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
        Maailman menoa
        41
        5109
      2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

        Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
        Maailman menoa
        99
        2051
      3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

        Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
        Ikävä
        29
        1864
      4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

        Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
        Maailman menoa
        114
        1841
      5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

        Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
        Maailman menoa
        8
        1781
      6. Minkä lempinimen olet

        antanut kaivatullesi?
        Ikävä
        111
        1710
      7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

        Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
        Maailman menoa
        235
        1014
      8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

        Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
        Ikävä
        45
        934
      9. Kumpi teki aloitteen?

        🤗🤗🤗🤗
        Ikävä
        71
        931
      10. Leikitään tavuleikkiä

        Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
        Ikävä
        54
        873
      Aihe