Kun perheessä mies on alkoholisti ja yrität siinä selviytyä lasten ja arjen keskellä, voitko puhua kenellekään?
Monet alkoholistit ovat "mukavia". He hakevat hyväksyntää kaikilta, ovat avuliaita, ystävällisiä ja hauskaa juttuseuraa selvin päin. Yhteisössä perhe on pidetty mukavan isännän ansiosta, ja joskus voi huomata, että hiljaista ja vetäytyvää vaimoa vähän ihmetellään. On aina omissa oloissaan.
Selitys on, että vaimon on pidettävä kotinsa vieraista vapaana, sillä koskaan ei tiedä, milloin mies on ympäripäissään nojatuolissa, kun muu perhe tulee kotiin. Kenelle vaimo puhuu?
Vanhemmilleen? Hei eivät pystyisi auttamaan mitenkään, ei työllä, ei rahalla. Ystäville? Aluksi puhuikin, ja sai lohdutusta: "Kyllä se tuosta miehistyy"." Kun teillä on lapsia, niin asiat paranevat". "Pakkohan sen on ruveta maksamaan laskuja, kun panet vaan kovan kovaa vastaan." "Älä salaile sen juomisia, kerro sen sukulaisille ja vanhemmille" "Jätä se, heitä pihalle!"... - Mitä hyötyä näistä neuvoista on ollut?
Miehen sukulaisille? He todistavat, että poika oli ennen avioliittoaan niin mukava ja reipas. MIKÄ on ajanut miehen juomaan? "Et kai vaan jäkätä sille?" "Humalaisen kanssa ei kannata riidellä". "Järjestä elämä niin, että hän voi levätä töiden jälkeen rauhassa."
Helpointa on lakata puhumasta näistä kenellekään. Ei alkoholistia jätetä rapautumaan siltojen alle, kun hän ei ole väkivaltainen, on kiltti ja kaikkien mielestä niin mukava mies. Joku voi taputtaa olalle: "Kyllä se siitä..."
Ei toisen sairautta paranneta antamalla vaimolle käytösohjeita. On helpointa sulkea silmät ja kieltää ongelma.
Vuosia on oltu vain kavereita. Mies on perheenjäsen, hän asuu ja elää (juo) kotonaan, muu perhe elää omaa elämäänsä, yhteisiä asioita ei juuri ole. Ei ole riitojakaan, koska kun viina on jokapäiväinen, muu perhe osaa väistää tilanteet. Mies kuvittelee hallitsevansa juomisensa ja uskoo voivansa salata humalansa, kuitenkin vaimo tietää jo miehen yskäisystä humalan asteen.
Ei siitä voi kenellekään puhua. Ei lapsia voi rasittaa näillä asioilla. He ovat jo muuttaneet omilleen. Mitä apua ystäville puhumisesta koituisi? Ei alkoholistia kannata kieltää, jos hän itse ei tilaansa ymmärrä. Parannus lähtee vain hänestä. Miksi parantua, kun muu perhe hoivaa?
Miksi perhe hoivaa?
Perhe suojelee itseään. Perhe sopeutuu tilanteeseen, koska jokaisella on vain yksi elämä elettävänään. Sitä on turha tuhlata alkoholistin vahtimiseen.
Mutta kenellekään ei voi puhua.
Kenelle puhut?
Vuosikymmenestä.toiseen
0
146
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si84822On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43682Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12658- 50609
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl49451- 33444
- 42404
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120388Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29369Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18362- 52358
Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h119353- 56347
- 26346
- 59343
Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89338Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334