Kenelle puhut?

Vuosikymmenestä.toiseen

Kun perheessä mies on alkoholisti ja yrität siinä selviytyä lasten ja arjen keskellä, voitko puhua kenellekään?
Monet alkoholistit ovat "mukavia". He hakevat hyväksyntää kaikilta, ovat avuliaita, ystävällisiä ja hauskaa juttuseuraa selvin päin. Yhteisössä perhe on pidetty mukavan isännän ansiosta, ja joskus voi huomata, että hiljaista ja vetäytyvää vaimoa vähän ihmetellään. On aina omissa oloissaan.
Selitys on, että vaimon on pidettävä kotinsa vieraista vapaana, sillä koskaan ei tiedä, milloin mies on ympäripäissään nojatuolissa, kun muu perhe tulee kotiin. Kenelle vaimo puhuu?
Vanhemmilleen? Hei eivät pystyisi auttamaan mitenkään, ei työllä, ei rahalla. Ystäville? Aluksi puhuikin, ja sai lohdutusta: "Kyllä se tuosta miehistyy"." Kun teillä on lapsia, niin asiat paranevat". "Pakkohan sen on ruveta maksamaan laskuja, kun panet vaan kovan kovaa vastaan." "Älä salaile sen juomisia, kerro sen sukulaisille ja vanhemmille" "Jätä se, heitä pihalle!"... - Mitä hyötyä näistä neuvoista on ollut?
Miehen sukulaisille? He todistavat, että poika oli ennen avioliittoaan niin mukava ja reipas. MIKÄ on ajanut miehen juomaan? "Et kai vaan jäkätä sille?" "Humalaisen kanssa ei kannata riidellä". "Järjestä elämä niin, että hän voi levätä töiden jälkeen rauhassa."
Helpointa on lakata puhumasta näistä kenellekään. Ei alkoholistia jätetä rapautumaan siltojen alle, kun hän ei ole väkivaltainen, on kiltti ja kaikkien mielestä niin mukava mies. Joku voi taputtaa olalle: "Kyllä se siitä..."
Ei toisen sairautta paranneta antamalla vaimolle käytösohjeita. On helpointa sulkea silmät ja kieltää ongelma.
Vuosia on oltu vain kavereita. Mies on perheenjäsen, hän asuu ja elää (juo) kotonaan, muu perhe elää omaa elämäänsä, yhteisiä asioita ei juuri ole. Ei ole riitojakaan, koska kun viina on jokapäiväinen, muu perhe osaa väistää tilanteet. Mies kuvittelee hallitsevansa juomisensa ja uskoo voivansa salata humalansa, kuitenkin vaimo tietää jo miehen yskäisystä humalan asteen.
Ei siitä voi kenellekään puhua. Ei lapsia voi rasittaa näillä asioilla. He ovat jo muuttaneet omilleen. Mitä apua ystäville puhumisesta koituisi? Ei alkoholistia kannata kieltää, jos hän itse ei tilaansa ymmärrä. Parannus lähtee vain hänestä. Miksi parantua, kun muu perhe hoivaa?
Miksi perhe hoivaa?
Perhe suojelee itseään. Perhe sopeutuu tilanteeseen, koska jokaisella on vain yksi elämä elettävänään. Sitä on turha tuhlata alkoholistin vahtimiseen.
Mutta kenellekään ei voi puhua.

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        46
        4101
      2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
        Maailman menoa
        282
        4034
      3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        137
        3535
      4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        91
        3504
      5. Korpelanvaara

        Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
        Suomussalmi
        28
        2390
      6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        35
        1849
      7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        64
        1751
      8. Osaatko arvata

        Mitä ajattelin?
        Ikävä
        37
        1650
      9. Heippa nainen

        Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
        Ikävä
        33
        1578
      10. Meidän täytyy tavata

        Siis se on välttämättömyys.
        Ikävä
        97
        1559
      Aihe