Laguna vm. 01 peruutusvaihde ei toimi

rek.522

Kaikki muut toimii.Vaihdekepin olemus on hiukka nuljuava,epämääräinen,irtonainen tjms.

-jokin sokka irti tai jokin siinä kanittaa?

4

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuskinvakavaa

      vaihdelaatikon päältä joku linkun nivel rikkoutunut tai irti..

    • rek.522

      Eräs huoltoliikkeen pomo tutki asiaa käsikopelolla ja pikkulampun tiirailulla yläkautta,mainitsi jotain tornimaiseta pylväästä joka on yhteydessä laatikkoon,aika paha paikka purkamatta alakautta tietty,mutta ei laskuttanut mitään kun arvio tilannetta.

    • tuskinvakavaa

      tuossa autossa ei ole mitään tornimaista pylvästä, ainoastaan vaihdetangossa oleva pallo sekä alapäässä sijaitseva alalinkku. Näissä palloissa harvemmin on vikaa jolloin ainoa mahdollisuus on alalinkussa oleva löysä. Tosin sitä ei ole jos autolla ajettu kaupungissakin alle 300tkm. Ne linkut joissa voi jotakin olla ovat suojaamattomana vaihteiston päällä. Mutta jos vaihteisto on vaijereilla voi vika olla silloin vaijereiden säädöissä tai jopa kiinnitysosissa, nämä vaijerit eivät veny. Ilmansuotimen alta konehuoneesta löydät linkut, ne kannattaa tarkastaa. Jos vaikuttaa ettei niissä ole löysää, koskee myös vaijereita, on vika silloin auton alla olevassa vaihteenvalitsimen suojakopan alla.

    • rek.522

      Ajokilometrejä on vain 103t.
      Syksyllä meni vetoakseli remonttiin ja asian yhteydessä v-laatikkoon uusittiin öljyt,auton on ollut säännöllisesssä huollossa ja käytännössä yhdellä omistajalla ollut ennen suhdettani relluun joka alkoi keväällä -15.
      Tiistaina katellaan relluhuollossa mitä on käynyt.Kyseinen vika oli alkukesästä yhden päivän riesa.Katellaan ja kerron miten käy,tuskin paalataan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      143
      6132
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      188
      3779
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      29
      2713
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      476
      2702
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2345
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      184
      1998
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      129
      1479
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1294
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1284
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1056
    Aihe