Apua kaipaisi

Äiti-78

Sain taas tänään opettajalta viestin että lapsellamme koulunkäynti ei oikein maita tunnilla on omissa haaveissaan ei osallistu tunnilla,ei tee läksyjä!
Tästä sasiasta ollaan kinasteltu jo kuusivuotta välillä asiat meni paremmin!
Lapsi oli tuetun opiskelun piirissä ja se oli oikei hyvä ja hän sai numerot nousemaakin ja teki tehtävät sitä kesti kaksivuotta... Mutta erityisopettaja sitten halus lopettaa sen ja alamäki siitä sitten alkoikin.
Lapsi itse sanoo ja kokee tilanteen ahdistavaksi kun riidellään kotona läksyjen teosta ja koulussa sitten opettajankanssa... Itse hän sanoo haluttomuudelleen opiskella se ette pysty keskittymään tunnilla ja koe tilanteissa kun on niin kauhea hälinä luokassa ja vieressä istuja alkaa jutella niin se keskittyminen häiriintyy ja sitten hän vaipuu omiin ajatuksiin.
Mutta opettaja vaatti minua nyt sitten tekemään asialle jotain että numerot ei laskisi.
No minä ole jutellut asiasta lapsen kanssa ja koittanut katso että läksyt on tehtynä! Mutta miten minä voin vaikuttaa siihen miten se tunnilla opiskelee ja on mukana? SITÄ EN TIEDÄ!!??
ehdotin opettajalle että lapi saisi istua luokassa yksin että vieressä ei olisi kukaan josko se auttaisi siihen keskittymiseen tunnilla mutta eihän se käynyt päinsä opettajalle!! Kun mielestäni lapsella on keskitymis häiriö joka vaikuttaa opiskeluun! Opettaja ei vaivautunut edes keskustelemaan sellaisesta asiasta!
Ja sitten se että kun tekee läksyjä niin jos jää yksikin tehtävä tekemättä niin siitä opettaja rankaiseen ja ilmoittaa wilmassa että läksyt tekemättä! Kieltämättä on inhoittavaa että oppilaita ei kannusteta ja hieman kehuttaisi siitä että on yrittänyt tehdä tehtäviä se voisi kannustaa tekemään ja yrittämään!!
Mitä tälläisessä tilanteessa vanhempi voi tehdä??

3

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgcv

      "Mutta opettaja vaatti minua nyt sitten tekemään asialle jotain että numerot ei laskisi."

      Niistä numeroista jaksetaan jankata, mutta mitä väliä niillä numeroilla sinänsä on. Oleellista olisi, että opiskelu sujuu, lapsi osaa tehdä töitä omaksi hyväkseen ja oppii jotain, jotta elämä sitten aikuisenakin onnistuisi.

      Sinun mielestäsi lapsella on keskittymishäiriö. Sinun mielipiteelläsi ei vain ole merkitystä. Lapsi on tutkittava ihan lääkärin toimesta ja sen on saatava lääkärintodistus vaivastaan. Tällaisella todistuksella saa joissakin tilanteissa erityisjärjestelyitä, esimerkiksi ylioppilaskirjoituksissakin.

    • sellmosiane

      Tommosia ne on puskista nostetut ylioppilaat työttömät.. kunhan joku on siellä opettajmasa mutta tota se sit on. haukuttan lapset kun ei itse osaa.
      Monesti hirvittää kun ei koskaan tiedä millasia ylioppilaita ne opettajan sijaiseksi nostelee, mitä välii, kunhan joku on.
      Tuollakostilla sitten leikitään fiksua ja aletaan haukkumaan kaikki lapset huonoiksi. Älä usko, tee valitus ja ota selvää. Sillä ns opella on itsensä kanssa ongelmia, mutaa lapsia on helppo syyttää, sillälailla turvaaa ylisuuret palkat ja pitkät lomat, laiskojen ihmisten ammatti.

    • aina.näitä

      Puuta heinää koko kirjoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1626
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1541
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      270
      1276
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      867
    6. 66
      844
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      837
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      821
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      817
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      781
    Aihe