Apua kaipaisi

Äiti-78

Sain taas tänään opettajalta viestin että lapsellamme koulunkäynti ei oikein maita tunnilla on omissa haaveissaan ei osallistu tunnilla,ei tee läksyjä!
Tästä sasiasta ollaan kinasteltu jo kuusivuotta välillä asiat meni paremmin!
Lapsi oli tuetun opiskelun piirissä ja se oli oikei hyvä ja hän sai numerot nousemaakin ja teki tehtävät sitä kesti kaksivuotta... Mutta erityisopettaja sitten halus lopettaa sen ja alamäki siitä sitten alkoikin.
Lapsi itse sanoo ja kokee tilanteen ahdistavaksi kun riidellään kotona läksyjen teosta ja koulussa sitten opettajankanssa... Itse hän sanoo haluttomuudelleen opiskella se ette pysty keskittymään tunnilla ja koe tilanteissa kun on niin kauhea hälinä luokassa ja vieressä istuja alkaa jutella niin se keskittyminen häiriintyy ja sitten hän vaipuu omiin ajatuksiin.
Mutta opettaja vaatti minua nyt sitten tekemään asialle jotain että numerot ei laskisi.
No minä ole jutellut asiasta lapsen kanssa ja koittanut katso että läksyt on tehtynä! Mutta miten minä voin vaikuttaa siihen miten se tunnilla opiskelee ja on mukana? SITÄ EN TIEDÄ!!??
ehdotin opettajalle että lapi saisi istua luokassa yksin että vieressä ei olisi kukaan josko se auttaisi siihen keskittymiseen tunnilla mutta eihän se käynyt päinsä opettajalle!! Kun mielestäni lapsella on keskitymis häiriö joka vaikuttaa opiskeluun! Opettaja ei vaivautunut edes keskustelemaan sellaisesta asiasta!
Ja sitten se että kun tekee läksyjä niin jos jää yksikin tehtävä tekemättä niin siitä opettaja rankaiseen ja ilmoittaa wilmassa että läksyt tekemättä! Kieltämättä on inhoittavaa että oppilaita ei kannusteta ja hieman kehuttaisi siitä että on yrittänyt tehdä tehtäviä se voisi kannustaa tekemään ja yrittämään!!
Mitä tälläisessä tilanteessa vanhempi voi tehdä??

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgcv

      "Mutta opettaja vaatti minua nyt sitten tekemään asialle jotain että numerot ei laskisi."

      Niistä numeroista jaksetaan jankata, mutta mitä väliä niillä numeroilla sinänsä on. Oleellista olisi, että opiskelu sujuu, lapsi osaa tehdä töitä omaksi hyväkseen ja oppii jotain, jotta elämä sitten aikuisenakin onnistuisi.

      Sinun mielestäsi lapsella on keskittymishäiriö. Sinun mielipiteelläsi ei vain ole merkitystä. Lapsi on tutkittava ihan lääkärin toimesta ja sen on saatava lääkärintodistus vaivastaan. Tällaisella todistuksella saa joissakin tilanteissa erityisjärjestelyitä, esimerkiksi ylioppilaskirjoituksissakin.

    • sellmosiane

      Tommosia ne on puskista nostetut ylioppilaat työttömät.. kunhan joku on siellä opettajmasa mutta tota se sit on. haukuttan lapset kun ei itse osaa.
      Monesti hirvittää kun ei koskaan tiedä millasia ylioppilaita ne opettajan sijaiseksi nostelee, mitä välii, kunhan joku on.
      Tuollakostilla sitten leikitään fiksua ja aletaan haukkumaan kaikki lapset huonoiksi. Älä usko, tee valitus ja ota selvää. Sillä ns opella on itsensä kanssa ongelmia, mutaa lapsia on helppo syyttää, sillälailla turvaaa ylisuuret palkat ja pitkät lomat, laiskojen ihmisten ammatti.

    • aina.näitä

      Puuta heinää koko kirjoitus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      102
      2304
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      222
      1940
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1762
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1326
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1230
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1118
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      277
      832
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      691
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      675
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      51
      670
    Aihe