Olen 30-vuotias nainen. Minulla on diagnosoitu lannerangan kipu ja poikkeava sidekudos (HMS). Lievä skolioosi on myös.
Selkäni jäykistyi 3 vuotta sitten siten etten saa selkää kaarelle (esim vatsalihasten venytyksessä), enkä saa tehtyä sivutaivutusta kumpaankaan suuntaan. Aamuisin ja pitkän suorassa seisomisen jälkeen selkä tuntuu rautakangelta ja selän pyöristäminen on kivuliasta ja hankalaa. Istuminen ruokapöydässä on hankalaa, mutta sohvalla "röhnöttäminen" ei tuota ongelmia.
HMS:n vuoksi toinen olkapääni kipuilee välillä sekä polvet. Mikään nivel ei ole turvonnut ikinä.
Kipu on notkon kohdalla ja suuremmin vasemmalla puolella ja säteilee vasempaan pakaraan. Lannerangan ja rintarangan kaari on fysioterapeutin mukaan oiennut. Vaikka olisin sikiöasennossa niin tuntuu, että selkä olisi kaarella toiseen suuntaan.
Selässä tuntuu sähköiskuja yskiessä ja aivastaessa. Kipu on läsnä koko ajan, mutta suorana olon jälkeen tosiaan pahinta.
Olen käynyt akupunktiossa, hieronnassa, faskiakäsittelyssä, osteopaatilla, jäsenkorjaajalla ja kiropraktikolla. Kaikki sanoivat etteivät osaa auttaa ja "tämä ei ole normaalia".
Kaikkeni olen tehnyt parantaakseni oloa, mutta mikään ei tunnu helpottavan selkää. Olisiko täällä jollain tietoa sopiiko oireeni selkäreumaan tai mahdollisesti johonkin muuhun?
selkärankareuma?
3
652
Vastaukset
- kipusisko48
Tiedän tunteen..et kertonut onko reunaan mitään lääkitystä?itse sairastuin selkärankareumaan -90 luvun alussa mutta diagnoosin sain vasta -06.olen kokeillut lääkitystä monenlaista myös biologista pistosta..kovaan kipuun olen saanut avun kun laitetaan kortisoni/puudutuksen si niveliin.liikkuminen auttaa sallimissa rajoissa välillä hyviä jaksoja välillä huonoja...olen kuitenkin kokopäivätyössä vielä..voimia sinulle..
- hoidaravinnolla
- Anonyymi
Oma kokemukseni on, että tulehdusjaksot ovet aika lailla toispuoleisia. Eli esim. Joskus vasemmalta puolelta alaselkä ja tuolloin oikea puoli suunnilleen normaali. Voi mennä pitkiäkin aikoja, ettei koko tautiin edes kiinnitä huomiota. Pois lukien aamulla 5 minuutin kankeus.
Oma kokemukseni on, että uinti auttaa valtavasti. Uin satoja kilsoja vuodessa. Yhdestä asiasta haluan kuitenkin varoittaa. Ainakin huonomman jakson aikana jalat voi joskus lähestulkoon mennä alta. Kerran itselläni kävi niin juuri kun kiiruhdin jonkun tien yli auton jo lähestyessä. Sitä jotenkin meni ihan "katki" yhtäkkiä. Kipu siis todella pysäytti menon. Aika lailla tähän kyllä sopeutuu ja tottuu. Yskiminen voi joskus kyllä vihloa jos sattuu olemaan "sopivassa" asennossa. Itse oon 1970 puolivälin paikkeilla syntynyt mies. Ja tauti puhkesi 1990-luvun puolivälissä. Kokonaisuudessaan aika hyvin tämän kanssa on pärjännyt. Iriitti ollut kahdesti. Uinti harvoin on kivuliasta. Sitä suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5982107- 1051053
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18987Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4867Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101845- 79785
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?87727- 63715
- 65563