Olen 30-vuotias nainen. Minulla on diagnosoitu lannerangan kipu ja poikkeava sidekudos (HMS). Lievä skolioosi on myös.
Selkäni jäykistyi 3 vuotta sitten siten etten saa selkää kaarelle (esim vatsalihasten venytyksessä), enkä saa tehtyä sivutaivutusta kumpaankaan suuntaan. Aamuisin ja pitkän suorassa seisomisen jälkeen selkä tuntuu rautakangelta ja selän pyöristäminen on kivuliasta ja hankalaa. Istuminen ruokapöydässä on hankalaa, mutta sohvalla "röhnöttäminen" ei tuota ongelmia.
HMS:n vuoksi toinen olkapääni kipuilee välillä sekä polvet. Mikään nivel ei ole turvonnut ikinä.
Kipu on notkon kohdalla ja suuremmin vasemmalla puolella ja säteilee vasempaan pakaraan. Lannerangan ja rintarangan kaari on fysioterapeutin mukaan oiennut. Vaikka olisin sikiöasennossa niin tuntuu, että selkä olisi kaarella toiseen suuntaan.
Selässä tuntuu sähköiskuja yskiessä ja aivastaessa. Kipu on läsnä koko ajan, mutta suorana olon jälkeen tosiaan pahinta.
Olen käynyt akupunktiossa, hieronnassa, faskiakäsittelyssä, osteopaatilla, jäsenkorjaajalla ja kiropraktikolla. Kaikki sanoivat etteivät osaa auttaa ja "tämä ei ole normaalia".
Kaikkeni olen tehnyt parantaakseni oloa, mutta mikään ei tunnu helpottavan selkää. Olisiko täällä jollain tietoa sopiiko oireeni selkäreumaan tai mahdollisesti johonkin muuhun?
selkärankareuma?
3
584
Vastaukset
- kipusisko48
Tiedän tunteen..et kertonut onko reunaan mitään lääkitystä?itse sairastuin selkärankareumaan -90 luvun alussa mutta diagnoosin sain vasta -06.olen kokeillut lääkitystä monenlaista myös biologista pistosta..kovaan kipuun olen saanut avun kun laitetaan kortisoni/puudutuksen si niveliin.liikkuminen auttaa sallimissa rajoissa välillä hyviä jaksoja välillä huonoja...olen kuitenkin kokopäivätyössä vielä..voimia sinulle..
- hoidaravinnolla
- Anonyymi
Oma kokemukseni on, että tulehdusjaksot ovet aika lailla toispuoleisia. Eli esim. Joskus vasemmalta puolelta alaselkä ja tuolloin oikea puoli suunnilleen normaali. Voi mennä pitkiäkin aikoja, ettei koko tautiin edes kiinnitä huomiota. Pois lukien aamulla 5 minuutin kankeus.
Oma kokemukseni on, että uinti auttaa valtavasti. Uin satoja kilsoja vuodessa. Yhdestä asiasta haluan kuitenkin varoittaa. Ainakin huonomman jakson aikana jalat voi joskus lähestulkoon mennä alta. Kerran itselläni kävi niin juuri kun kiiruhdin jonkun tien yli auton jo lähestyessä. Sitä jotenkin meni ihan "katki" yhtäkkiä. Kipu siis todella pysäytti menon. Aika lailla tähän kyllä sopeutuu ja tottuu. Yskiminen voi joskus kyllä vihloa jos sattuu olemaan "sopivassa" asennossa. Itse oon 1970 puolivälin paikkeilla syntynyt mies. Ja tauti puhkesi 1990-luvun puolivälissä. Kokonaisuudessaan aika hyvin tämän kanssa on pärjännyt. Iriitti ollut kahdesti. Uinti harvoin on kivuliasta. Sitä suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24145300Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18410834Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321545
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490