Olen 30-vuotias nainen. Minulla on diagnosoitu lannerangan kipu ja poikkeava sidekudos (HMS). Lievä skolioosi on myös.
Selkäni jäykistyi 3 vuotta sitten siten etten saa selkää kaarelle (esim vatsalihasten venytyksessä), enkä saa tehtyä sivutaivutusta kumpaankaan suuntaan. Aamuisin ja pitkän suorassa seisomisen jälkeen selkä tuntuu rautakangelta ja selän pyöristäminen on kivuliasta ja hankalaa. Istuminen ruokapöydässä on hankalaa, mutta sohvalla "röhnöttäminen" ei tuota ongelmia.
HMS:n vuoksi toinen olkapääni kipuilee välillä sekä polvet. Mikään nivel ei ole turvonnut ikinä.
Kipu on notkon kohdalla ja suuremmin vasemmalla puolella ja säteilee vasempaan pakaraan. Lannerangan ja rintarangan kaari on fysioterapeutin mukaan oiennut. Vaikka olisin sikiöasennossa niin tuntuu, että selkä olisi kaarella toiseen suuntaan.
Selässä tuntuu sähköiskuja yskiessä ja aivastaessa. Kipu on läsnä koko ajan, mutta suorana olon jälkeen tosiaan pahinta.
Olen käynyt akupunktiossa, hieronnassa, faskiakäsittelyssä, osteopaatilla, jäsenkorjaajalla ja kiropraktikolla. Kaikki sanoivat etteivät osaa auttaa ja "tämä ei ole normaalia".
Kaikkeni olen tehnyt parantaakseni oloa, mutta mikään ei tunnu helpottavan selkää. Olisiko täällä jollain tietoa sopiiko oireeni selkäreumaan tai mahdollisesti johonkin muuhun?
selkärankareuma?
3
657
Vastaukset 3
- kipusisko48
Tiedän tunteen..et kertonut onko reunaan mitään lääkitystä?itse sairastuin selkärankareumaan -90 luvun alussa mutta diagnoosin sain vasta -06.olen kokeillut lääkitystä monenlaista myös biologista pistosta..kovaan kipuun olen saanut avun kun laitetaan kortisoni/puudutuksen si niveliin.liikkuminen auttaa sallimissa rajoissa välillä hyviä jaksoja välillä huonoja...olen kuitenkin kokopäivätyössä vielä..voimia sinulle..
- hoidaravinnolla
- Anonyymi
Oma kokemukseni on, että tulehdusjaksot ovet aika lailla toispuoleisia. Eli esim. Joskus vasemmalta puolelta alaselkä ja tuolloin oikea puoli suunnilleen normaali. Voi mennä pitkiäkin aikoja, ettei koko tautiin edes kiinnitä huomiota. Pois lukien aamulla 5 minuutin kankeus.
Oma kokemukseni on, että uinti auttaa valtavasti. Uin satoja kilsoja vuodessa. Yhdestä asiasta haluan kuitenkin varoittaa. Ainakin huonomman jakson aikana jalat voi joskus lähestulkoon mennä alta. Kerran itselläni kävi niin juuri kun kiiruhdin jonkun tien yli auton jo lähestyessä. Sitä jotenkin meni ihan "katki" yhtäkkiä. Kipu siis todella pysäytti menon. Aika lailla tähän kyllä sopeutuu ja tottuu. Yskiminen voi joskus kyllä vihloa jos sattuu olemaan "sopivassa" asennossa. Itse oon 1970 puolivälin paikkeilla syntynyt mies. Ja tauti puhkesi 1990-luvun puolivälissä. Kokonaisuudessaan aika hyvin tämän kanssa on pärjännyt. Iriitti ollut kahdesti. Uinti harvoin on kivuliasta. Sitä suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212104Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko711119- 132928
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138710- 54636
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94617Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan93575- 12567
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11563- 65551
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298536Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44529- 42525
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas27492Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36480- 116468
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51447- 71439
- 58437
- 41434