eli olen myymässä tonttia (omistajia 4 ostajat ja paperit kaikki tehty) ja tarvisi tietää paljon siitä jää meille. myymme sen 5000e (huonokuntonen ja sijainti surkea yms.) ja menee kaupanvahvistajalle 400e meiltä neljältä yhteensä kun se hoiti kaikki hommat. tontti saatu perinnöstä joku 7 vuotta sitten. niin paljon menee veroja tai jotain muuta ja paljon meille jää tuosta? selittäkää sitten summilla ja selittäkää niinku selittäsitte tyhmälle :D kiitos.
Paljon jää käteen tontin myynnistä?
8
220
Vastaukset
- remonttimies1
http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Asunnon_myynti/Muun_kuin_oman_vakituisen_asunnon_myynti(9177)
tuolla noita määriä - tonttari
anteeks mutta en ymmärrä noita juttuja. voiko joku laskee mun puolesta noi?
- BauHerr
Taitaa olla provo, mutta lasketaan kuitenkin
Myyntihinta on 5000
Siitä vähennetään joko todellinen hankita-arvo tai olettama. Verottaja olettaa, että on hankittu tuhannella eurolla, ellei muuta osoita.
Verotettava summa on siis 4000, josta saa vähentää kulut, joita on siis ainakin se 400.
Ollaan summassa 3600, josta neljäsosa on 900 euroa. Siitä veron osuus on laskennallisesti 270 euroa, eli käteen jää 630. Tämä siis laskennallisesti tuntematta tarvittavia yksityiskohtia.- BauHerr
Pieni lisäys. Jos "jää käteen" tarkoittaa kassavirtaa, ts. rahamäärää, joka tulee tilille, niin saa tilille 630 plus neljäsosan JO MAKSETUISTA kuluista ja hankintahinnasta. 20 % hankintahintaolettamalla tilille tulee 630 100 (kaupanvahvistus, jos se on maksettu jo aikaisemmin) 250 (1/4 1000 euron hankintahintaolettamasta).
Tämä laskutapa on oleellista vain siinä tapauksessa, että likviideistä varoista on puutetta. Varakas henkilö ei laske näin.
- xcdfvcdd
Ei mene mitään veroa, perintövero on jo maksettu 2008. Laittakaa rahat neljään yhtäsuureen kasaan, ja sitten jokainen ottaa yhden kasan. Näin iisiä oli tääkin ongelma.
- BauHerr
Kun se ei mene noin. Suomi ja jonkilainen verovapaus ei mahdu samaan lauseeseen.
"Myös perityn tai lahjaksi saadun omaisuuden luovutuksesta voi syntyä luovutusvoitto tai –tappio. Luovutusvoitto tai -tappio lasketaan myös näissä tapauksissa vähentämällä luovutushinnasta omaisuuden poistamatta olevan hankintamenon ja voiton hankkimisesta olleiden menojen yhteismäärä tai hankintameno-olettama." - mielestäni.näin
Eikös homma riipu siitä, mikä tontin arvo on ollut perinnönjaossa. Jos alle nykyisen myyntihinnan, niin veroa menee voitosta. Ei jos perinnönjaossa tontti on arvostettu vaikka 1000 € hintaiseksi, niin nyt maksatte verot 4000 euron myyntivoitostanne.
Jos perintönä saatu tontti on ollut silloin saman arvoinen kuin nyt myydessänne, niin mistäpä te veroa joutuisitte maksamaan..
- tonttari
Kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523271Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?542536- 1102255
- 241893
- 241671
- 301626
- 1691540
- 361265