1. Minulla on varmuuskopiot ulkoisella kovalevyllä (USB-asema) ja tila loppui kesken, joten pitää ostaa isompi asema. Ostan 2 TB:n kovalevyn , koska se on suhteessa halvempi kuin 1 TB. Koska minulla on kaksi tietokonetta (Win 8) ja älypuhelin (Android), mielestäni ei ole järkeä ostaa USB-asemaa, koska hieman kalliimmalla saa NAS-aseman (Buffalo LinkStation 220DE erillinen 2 TB kovalevy https://www.verkkokauppa.com/fi/product/43864/drtcb/Buffalo-LinkStation-220DE-verkkolevypalvelin). NAS-asemassa tulisi olemaan aivan kaikki tiedostoni, joten tietosuoja arveluttaa niin paljon, etten uskaltaisi liittää asemaa tietokoneeseen sen modeemin kautta, jolla muodostetaan nettiyhteys eli jättäisin NAS-aseman kokonaan netin ulkopuolelle. NAS-asemaa ei voi kuitenkaan tietojeni mukaan liittää suoraan tietokoneeseen, joten saako NAS-aseman liitettyä tietokoneeseen laittamalla väliin tavallisen kytkimen (ZyXEL GS-105S v2 https://www.verkkokauppa.com/fi/product/26616/fcqhb/ZyXEL-GS-105S-v2-5-porttinen-kytkin) vai pitääkö välissä olla reititin?
2. Miksi NAS-asemaa ei voi liittää suoraan tietokoneeseen?
3. Jos liittäisin NAS-aseman modeemiin (sisältää 4 porttisen kytkimen wlanin), joka muodostaa nettiyhteyden, niin millä varmistetaan se, ettei netistä pääse NAS-aseman tiedostoihin käsiksi. En luota siihen, että pelkkä NAS-aseman salasana pitäisi hakkerit poisssa tiedostoistani. Mikä pitää nettiliikenteen pois NAS-asemasta eli millä erotetaan takuuvarmasti toisistaan tietokoneen ja netin välinen liikenne sekä tietokoneen ja NAS-aseman välinen liikenne? En nimittäin tajua näistä verkkoasioista mitään.
NAS-asema + kytkin vai reititin?
2
213
Vastaukset 2
- zytkin
Modeemin palomuuri pitää ulkopuoliset pois NASilta. Erillisessä kytkimessä on kyllä järkeä siinä mielessä, että data ei välttämättä liiku koneen ja NASin välillä kovin liukkaasti sen modeemin kautta.
Modeemeissa palomuuri ja saat kotiverkon NAT taakse. Lisää turvaa tietty tuo jos on erillinen kotiverkko josta ei pääsyä ulos. Jos NAS vain backuppina ja sieltä kenties katsontaan TV:llä tai jollain valokuvia, leffoja kotona. Jos ei tarvetta tiedostojen jakoon monelle koneella ulkoinen USB-levy hyvä. Jo rsync -av /lähde /kohde riittää pitkälle. Ja kopioinnin jälkeen levy hyllyyn tai muualle talteen. Jos tulee rosvo joka harjoittaa kaikki levyt ei varmuuskopioista iloa. Kaverille tuli kylään ok-talon nuoria jotka joivat viinat ja hajoittivat paikkoja. Nyt on valvontakamera.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1152403Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371453Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha641995- 106983
- 71962
- 97878
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686