En tiedä kauanko tämä jatkuu, vaan tuntuu että hoitajan apu on jämähtänyt paikalleen. Huoh. En pääse suihkutilanteist helposti pois ja myöhästelen joka päivä tämän takia. Välttelen suihkua mahdollisimman paljo ja siivoamist, jotta kädet eivät likaantuis. Onko joillekin toiminut jokin lääke todella hyvin? Minul käytössä tällä hetkellä Sertralin ja 75mg. Tiputettu ja oireet paheni mutta 150mg hikoilutti paljo ja lisää ruokahaluja. Ahdistaa tämä vaan en pysty kontroloimaan. Niin huono olo tulee että vapisen ja sydän hakkaa varsinki jos olen yksin. Kertokaa mitä voin yrittää tehä. Oireet vaihtelee lievistä erittäin voimakkaisiin. Voiko e pillerit pahentaa oireita?
Ocd umpikuja
4
1121
Vastaukset
- ocdmoonaa
Hei!
Mulle juuri hoitaja sanoi tässä viikolla, että hänen tarkoituksenaan on vain "kannatella", mutta jos haluaa oikeasti helpotusta oireisiin, niin terapia on tosi hyvä vaihtoehto. Olen nyt itse aloittamassa terapian ja olen tosi innoissani siitä. Onko sulla mahdollista hakea terapiaan?
Mulla on Seronil 30mg auttanut aika hyvin. E-pillerien vaikutuksesta olen itsekin kiinnostunut, jos joku tietäisi paremmin? Oireet nimittäin räjähtivät käsiin kun aloin käyttää pillereitä.
Tsemppiä! :)- neuroottinen
Terve
Ensiksi pitää laittaa tämä fakta, jonka varmaan tiedätkin jo.
Jos tottelet pakkoneurooseja ne vahvistuvat tai ainakaan eivät helpotu.
Jos vastustat niitä ahdistus hetkellisesti kasvaa mutta ajan kanssa tällä tavalla voit parantua niistä.
Itse päätin että lopetan pakkoneuroosien tottelemisen, eipä vain onnistunutkaan.
Otin toisen konstin käyttöön, esim. 2 päivään en tottele yhtäkään pakkoneuroosia, kirjoitin myös ajan paperille, jos en ole varma onko kyseessä pakkoneuroosi niin parempi kuin ei tottele.
Tällä tavalla olen alkanut pääsemään tästä pakko ongelmasta eroon.
Yksinkertaisesti, sietämällä ahdistus.
Se on jopa kääntynyt niin että nautin siitä kun saan toimia pakkoneurooseja vastaan, itsellä on useitakin piintyneitä pakko-juttuja, joita on ilo rikkoa :)
Suihku temppuilua on itselläkin ollut ym. likaan liittyvää.
Minusta tämä on ainut keino parantua tästä, hoitaja/terapeutti auttaa varmasti mutta hänen neuvonsa on luultavasti samantyyppistä siedätyshoitoa.
Tee samoin kuin minä, laita vaikka 24h aluksi paperille, ja tee päätös jotta et yhtäkään pakkojuttua tottele ennen sitä, sen jälkeen saat totella jos koet tarpeelliseksi. - Vapputuuli
Kiitos teille. Täytynee yrittää taistella vastaan. Käyn koulua vielä päälle, mutta siellä oireet ovat todella vähäiset. Kotona juuri räjähtää käsiin ja ihan hölmöltä se pesu jälkeen päin tuntuu, vaan se pesu hetki on kuin lukko, joka ei aukea. En vaan pääse pois ja välillä mies hakee miut pois suihkusta. :( mt hoitaja on ihan ok, mutta on useasti unohtanut kertomani nimeä myöten ja haukoittelee. Toisinaan vähän harmittelen kun tuntuu että hän ei kuuntele ja sanoo että miulla on kaikki hyvin. Periaatteessa on, mutta tämä sairaus estää elämäst normi elämää.
- 0410
Vaikka kuinka tuntuisi, että kuolee jos ei pakkoja noudata, niin vakuutan, että ahdistus helpottaa. Se saattaa viedä muutamankin viikon, mutta on se sen arvoista.
Nimim. likaisuuspelosta parantunut (ilman lääkkeitä ja terapiaa).
ps. itselläni magnesiumsitraatti on lisäravinteena auttanut ahdistuneimpina hetkinä, se kun rauhoittaa hermostoa ja mieltä. Mutta jos on lääkityksiä, niin kannattaa varmistaa yhteensopivuus apteekista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997