Hei. Onko kukaan koskaan lukenut? Ja mitä mieltä ollaan? Mä vastentahtoisesti yritän verrata García Márquezin Sadan vuoden yksinäisyys -teokseen mutten saa oikein mahtumaan samalle hehtaarille. Ilmeisesti ihan omanlaisen tyylisuunnan edustaja? On haluttu luoda aivan uusi tapa sekoittaa sillisalaatti?
Sir Ahmad Salman Rushdie: Saatanalliset säkeet
kjuurikka
2
255
Vastaukset
- TenhoNSuomaa
Ehkä jokainen näkee tämän kirjan omalla tavallaan. Niinkuin kaiken muunkin tässä maailmassa ja sitä kirja haluaakin alleviivata. Kirja on luettava kerran nopeasti ja kerran hitaasti ja antauduttava sen lämpimän maidon vietäväksi mikä rivien välissä hyrskyää.
- kjuurikka
Sydän ja mieli avoimina kuin tuhannella miehellä ja tuhannella naisella kuin ollen kaikki ihmiset yhdessä ihmisessä ja katso, kirjan kerrokset avautuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5559188Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656284Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815350Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724821Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1014433Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664103SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1062166
- 1141568
- 531106