PAKOLAISET UIMAHALLISSA!

Nuori mies aiheutti järkytystä naisten suih­ku­ti­lois­sa - tur­va­pai­kan­ha­ki­joil­le porttikielto Vesi-Jatuliin



Haukiputaan tukiasumisyksikköön majoittuneet turvapaikanhakijanuoret ovat saaneet tammikuun loppuun asti kestävän porttikiellon Haukiputaan uimahalliin Vesi-Jatuliin. Porttikiellon syynä on torstai-iltana sattunut tapaus, jossa nuori turvapaikanhakijamies oli mennyt naisten puolelle suihkutiloihin ja aiheuttanut järkytystä paikalla olijoissa.

Oulun kaupungin liikuntapalveluiden ohjauspalveluiden päällikkö Marko Savolainen kertoo, että porttikieltopäätöksellä haluttiin rauhoittaa tilanne Vesi-Jatulissa ja viestiä turvapaikanhakijoille, että sopimatonta käytöstä uimahallissa ei voida hyväksyä.

- Naisten puolelle tunkeutuminen on törkeä teko, jollaista ei voida sallia, Savolainen sanoo.

Hän korostaa, että porttikielto koskee nimenomaan Oulun ensi- ja turvakoti ry:n ylläpitämän, 16-17-vuotiaille nuorille tarkoitetun tukiasumisyksikön asukkaita, ei kaikkia Oulussa asuvia turvapaikanhakijoita.

Savolaisen mukaan kaupungin työntekijät olivat käyneet yksikössä vain päivää aiemmin pitämässä infotilaisuuden siitä, miten uimahallissa pitää käyttäytyä. Torstain tapahtumien jälkeen kaupungin työntekijä kävi jälleen keskustelemassa asian vakavuudesta.

Turvapaikanhakijoiden keskuudessa tieto tapahtuneesta otettiin vastaan järkytyksellä.

-Monet asukkaista olivat erittäin vihaisia uimahallista poistetulle henkilölle siitä, että hän pilaa käytöksellään kaikkien maineen, Savolainen sanoo.

Oulun ensi- ja turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Timo Peltovuori sanoo, että osalliset ovat saaneet asiasta varoituksen. Hänen mukaansa 40 asukkaan yhteisö on ollut tapauksesta pahoillaan ja häpeissään.

Miehet poistettiin uimahallista

Savolainen kertoo, että naisten puolelle mennyt nuori mies oli ollut uimahallissa yhdessä muutaman muun yksikköön majoittuneen turvapaikanhakijan kanssa. Heidät kaikki poistettiin uimahallista.

Kalevan haastattelema uimahallissa naisten puolella tapahtuma-aikaan ollut nainen kertoo, että aluksi uimahallin henkilökunta ei reagoinut asiaan tarpeeksi nopeasti ja asiallisesti.

Hänen mukaansa naisten suihkutiloihin tullutta miestä ei ollut esimerkiksi poistettu heti uimahallin tiloista, vaikka nainen oli juossut heti uimavalvojien luokse ja kertonut tapahtuneesta.

Savolaisen mukaan mies poistettiin lopulta uimahallista. Hänen mukaansa tilanne hämmensi myös uimahallin työntekijät.

- Asiaan kyllä puuttuttiin, kun tilanne oli saatu selvitettyä. Kaikki turvapaikanhakijat poistettiin uimahallista.

Savolaisen mukaan aiemmin turvapaikanhakijoille on pitänyt antaa ohjeistusta lähinnä pesemiseen ja uimapukujen käyttöön liittyen.

Yle uutisoi aiemmin tällä viikolla, että Vesi-Jatulissa on aiemminkin käynyt niin, että nuori turvapaikanhakija oli mennyt tahallaan naisten puolen suihkutiloihin.

Savolaisen mukaan valvojat ja henkilökunta lisäävät valppautta tapahtuneen johdosta.

-Tulemme keskustelemaan asiasta henkilökunnan kanssa. Vartijoita meillä ei voi olla joka ovella seisomassa, mutta uskomme ja toivomme että asiakkaat käyttäytyvät jatkossa sääntöjen ja ohjeiden mukaan. Valvontaa tehostetaan ja epäkohtiin puututaan entistä tehokkaammin.
-----

Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen "eksyminen kopeloimaan" naisia uimahalleissa.
42416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat
  • "Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimiston ylitarkastajan Jussi Aaltosen mukaan uimahallin toiminta rikkoo mahdollisesti yhdenvertaisuuslakia. Yhdenvertaisuuslain syrjintäkiellossa sanotaan:

    "Ketään ei saa syrjiä iän, alkuperän, kansalaisuuden, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, poliittisen toiminnan, ammattiyhdistystoiminnan, perhesuhteiden, terveydentilan, vammaisuuden, seksuaalisen suuntautumisen tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella."

    - Jos jonkin ryhmän edustaja on aiheuttanut ongelmakäyttäytymistä, se ei oikeuta ryhmärangaistukseen tai että sen varjolla saisi lähteä rajoittamaan yleisesti kaikille tarjottavia palveluita. Tällöin helposti profiloidaan tiettyä ihmisryhmää. Se voi rikkoa yhdenvertaisuuslakia, Aaltonen huomauttaa."
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016011720972333_uu.shtml

    Että semmoista ;)

    Äänestä

Kyllä nyt Oulun Rouvilla on kivaa,kun Kiimaiset sonnit kulkevat uimahalleissa Molo pystyssä.

Äänestä
  • Olihan eräässäkin uimahallissa törkyturpa paskantanut altaaseen, niin että oli jouduttu allas tyhjentämään ja pesemään, en kyllä menisi samaan altaaseen missä nuo saastat kuppa kulliaan liottaa.

    Äänestä

"...vaikka nainen oli juossut heti uimavalvojien luokse..."
Eihän uimahallissa saa juosta!

Äänestä

Kuinka ihmeesssä yhden henkilön tekemisistä voidaan rangaista suurta ihmisryhmää?
Ei voi olla laillista.

Äänestä
  • Homman nimi on ennaltaehkäisy

    Äänestä

kaikki isis jäsenet pois maastamme
eli kaikki yli 5v irakilaiset

Äänestä

JA HUOM! MV-LEHTI uutisoi asiasta jo eilen!

Valtamediat nöyrtyivät taas pakon edessä.
Suvakkien rasistiseksi sontasiioniksi haukkuma ja kiellettäväksi haluama MV-LEHTI on MURHAINFON lisäksi ainut vaihtoehtomedia kepukokoomuksen valheita levittävien roskalehtien rinnalla.

Äänestä

25 hengen katupartio valvomaan naisten suihkutiloja.

Äänestä

Paavo Värynen sisäministeriksi ja Orpo-Urpo hevon vittuun!
Eikö näille "mutakuonoille" saada jakeluun,että nyt ollaan sivistyneessä maassa ,eikä missään kehitysmaassa!

Äänestä
  • No kyllä vaikutat hyvin sivistyneeltä sinäkin :D

    Äänestä

Miten voi olla mahdollista että turvapaikanhakijat saa käyttäytyä täällä ihan ympäri Suomen niin kuin huvittaa eli kuin kotimaassaan; uhkailla, raiskata, pelotella, lääppiä/puristella "vieraita" naisia, ja tää suihkujuttu vielä. Mitä vielä on ootettavissa?
Muutama PASKAKASA joukossa pilaa ihka oikeiden turvapaikanhakijoiden maineen.
Eikö kukaan tee mitään ja eikö kukaan välitä!!??
Tämähän oli nähtävissä jo sillon ku Suomeen tuli pakolaistulvaa. Missä oli perheet ja missä pakolaisnaiset?????
Karvasia talepaani ja isis äijiä saatana bussit tulvillaan. Ja nämä 15 vuotiaat sitten taitaa olla keski-iältään 30 vuotiaita!?
Jos minä väitän olevani 30, vaikka olisinkin oikeasti alaikäinen ja yrittäsin mennä baariin, ehkä väärilläkin papereilla. Mikä olisi lopputulos?
Miten suomalaisia kohdellaan tässä tilanteessa, että esität vääriä tietoja iästäsi?
Kuinka "tulokkaita" kohdellaan kun heillä ei ole asiakirjat ihan kohillaan?

Toivottavasti tämä johtaa siihen, että porttikieltoja pitää laittaa kohta kauppoihinkin ja yleensä kaikkiin julkisiin tiloihin ja laitoksiin. Päästää sakki vain pareittain sisälle ja silloinkin valvonnassa. Mutta sehän maksaa ja Suomessa turvallisuudesta ei tällä hetkellä välitetä paskakikkareen vertaa.

Äänestä

uimahallit kiinni ählämeiltä ja heti---saatanan paska-aivot ei osaa edes uida---mitä vittua ne tekee uimahalleissa---kuvaavat ihmisiä ja juonivat raiskauksia---ulos suomesta kaikki loisapinat

Äänestä

Koittakaa ny hyvät ihmiset tajuta, että tämä "pakolaistulva" on järjestetty toimenpide rahaeliitin toimesta. Eli saadaan sekasortoa, vihaa, pelkoa, yms... luotua paikallisten ihmisten keskuuteen.
"Divide et impera"

Äänestä

Miksi tuosta vaahtoatte. Nyt on saatu mitä on tilattu. Monikulttuurisuutta. Se kuuluu olennaisena osana muslimikulttuuriin, että jos naiset jossain itsensä paljastaa, niin tottakai miehet saa mennä sitä katsomaan ja jos ei ole jotain estettä niin...

Äänestä

Hyi vittu. Saatanan kamelinnussijat. Ällöttävää sakkia, jotka luulee, että ovat täällä kunniavieraina.

Äänestä
  • Nehän ON kunniavieraana, että hys, hys vaan kaikista epäkohdista. Kyllähän heitä traumatisoituneita lapsi -ressukkoja nyt pitää ymmärtää. Hakevat varmaan äidillistä lohtua ja paluuta kohtuun raiskatessaan jonkun suomalaisen naisen. Nyt äkkiä kaikki suvakki -tantat vokkeihin nussimis -talkoisiin, että saa muut elää rauhassa näiltä kähmijöiltä.

    Äänestä

Ja nyt julkaistaan " tilanteen rauhoittumista " enteileviä merkkejä kuten " pakolaistilanne on tyrehtynässä" . Perusteluna että Lapin kautta tulee enää 16 maahanmuuttajaa per päivä. Vuositasolla tarkoittaa 5.840, siis pelkästään Lapin kautta eli kahdelta raja-asemalta, jotka ovat Ivalossa ja Sallassa.

Mitähän valtakunnan tasolla ?

Äänestä
  • Nykyvauhdilla yli 12000 vuodessa, mutta kevättä kohden kiihtyy. Migrin tilastot.

    Ykn ilmoituksen mukaan euhun tulee nyt enemmän matuja kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Tänä vuonna tullut yli 24 000.

    Motissa, esim. Saksa on satoja tuhansia, pyrkii nekin tänne kun Saksa ei huoli.

    Afrikka on nyt tulossa myös, miljoonia. Venäjällä ykn mukaan 240 000 matua ja laittomat matut päälle.

    Suomeen tulleista tänä vuonna 5 % intialaisia. Jos kaverit tulee, siellä lienee miljardeja.

    Kyllä me Suomi täyteen saadaan.

    Äänestä

Jos suomalainen 16-17-vuotias tuollaista tekisi niin hän olisi seksuaalirikollinen rosiksen jälkeen.

Äänestä

Naisväki ei tykkää ollenkaan törkeistä muukalaisista joita notkuu pitkin kaupunkia (tai notkuisi jos ei olisi pakkasta). Ensi kesänä on joka tolpalla näitä muukalaisia ja siihen mennessä ovat saaneet säädettyä jo huumekaupan yms. jengiytymisen alulleen.

Äänestä

Miksi paheksutte, kun sotaa paennut nuorukainen tekee niin kuin hänen kulttuuriinsa kuuluu? Tämä on sitä monikulttuurisuutta. Ollaan kitollisia, kun on saatu mitä on haluttu.

Äänestä
  • omaan maahamme tuollaista roskasakkia. Ne tulivat rajojemme läpi kävellen ilman minkäänlaista stoppia. Oli ollut rahaa kustantaa tuhansia euroja maksava matka Suomeen - Suomeen, jolla ei ole palautussopimusta Irakin, Afganistanin ja Somalian kanssa. Juuri niiden kanssa, jotka nyt ovat täällä riesana joka suhteessa!
    He ovat myös taatusti tienneet tällaisista sopimuksista - siis matkoja järjestäneet ihmissalakuljettajat. Pääministeri Sipilän kardinaalimunaus sai sopivaa kuuluisuutta arabimaissa ja Suomi-nimiseen Onnelaan alkoi virrat vuolaana tätä roskasakkia, joista 2/3 on irakilaisia elintasopakolaisia!

    Muilla pohjoismailla on sopimukset näiden maiden kanssa, mutta Suomella EI!
    Miksi ei, siksi, koska samanaikaisesti kun muut pohjoismaat sopivat ko. sopimukset näiden maiden kanssa, Suomi-Neito = Ruotsalaisten puoleen naispuolinen ministeri Astrid, joka vastasi näistä asioista, laiminlöi Suomen edun näissä asioisssa ja hölmöläisten Suomi on nyt paskat housussa!

    Tässä maassa pitäisi olla laki, joka mahdollistaisi politiikkojen/ministereiden virkavelvollisuuksien laiminlyönnin eli tässä tapauksessa Suomen kansallisen edun huomioimatta jättämisen - rangaistavaksi teoksi vielä jälkikäteen.

    Äänestä

Plankkipoikien keskuudessa on levinnyt tieto,että Suomalaisetnaiset ovat anteliaita ja huorahtavia.tottakai he käyttävät tilaisuuden hyväkseen.

Äänestä

Kunhan nyt ei pelko leviäisi pakolaisten keskuudessa! Sipiilän Juha (tai Hietalahden Kariikin kävisi) äkkiä telkkariin rauhoittelemaan rasistisia suomalaisia!
Partavauvat vaan äitiä ikävöivät...*itkee*

Äänestä

vallitsee myös Raksilan uimahallissa. Ns. uimavalvojat venyttelevät lasikopissaan perse tuoliin liimattuna älykännyköitä selaillen. Mitään valvontaa siellä ei ole - vain seuraavan palkkapäivän odottelua.

Äänestä

Massasyrjintä rikkoo ihmisoikeuksia. Jos yksi törppöilee, ei voi kaikkia syyllistää, kyseessä on syrjintä ja ihmisoikeusrikkomus.

Ihmisoikeudet ovat yleismaailmallisia, luovuttamattomia ja perustavanlaatuisia. Ihmisoikeuksien universaalisuus torjuu erottelut sukupuolen, ihonvärin, yhteiskunnallisen aseman tai muun vastaavan seikan perusteella. Ihmisoikeudet ovat yhteisiä kaikkien maanosien ihmisille, huolimatta kulttuuri- ja varallisuuseroista. Kenenkään ihmisoikeuksia ei voida viedä pois esivallan päätöksellä tai edes henkilön omalla suostumuksella. Ihmisoikeudet ovat osa kansainvälistä oikeutta. Ne perustuvat Yhdistyneiden Kansakuntien peruskirjaan.

Eli kollektiivinen rotuun, ihonväriin tms perustuva syrjintä on kielletty, sitä ei voi edes poliisi, saati joku kunnallispamppu, harjoittaa ilman seurauksia. Tähänhän ne mannet vetoavat joka paikassa ja voittavat lähes kaikki oikeusjutut, missä heiltä evätään pääsy tai osallistuminen johonkin.

Äänestä
  • Matut on montaa eri kansallisuutta, ei siellä yhtä etnistä ryhmää ole kielletty uimasta.

    Äänestä

  • Menisivät uimaan lietelanta säiliöön ei niitten haju yhtään pahemmaksi tulisi, saatanan vuohen nussijat.

    Äänestä

Älkää missään nimestä maksako seksistä irakilaisille 20eur. Nuoret ja vanhemmat antavat seksiä kun lupaat mennä naimisiin heidän kanssaan ja lupaat heidän sillä saavan turvapaikan. Olemme tyttöporukan kanssa vietetty villejä viikkoja. Pojat panee parastaan saadakseen turvapaikan. Täytyy itse toppuutella poikia kun paikat alkaa aristelemaan. Siis älkää missään nimessä maksako mitään. Lupailkaa vaan avioliittoa ja turvapaikkaa. Nää kaverit aika villejä mutta erittäin yksinkertaisia. Osa myös omistushaluisia eivätkä halua että naisella on monta miesystävää. Itsellä parhaillaan 7 eri miestä. Oma mies ihmettelee kun seksi ei kotona kiinnosta. Migreeni pelastanut toistaiseksi. Kaikki naiset nauttikaa nyt kun tarjolla on lihaa!!!:)

Äänestä
  • Mutta irakilaisilla on pieni pippeli. Pienempi kuin suomalaisilla. :(

    Äänestä

Hyvä. Nyt saattavat keksiä, että hiljaisena aikana on mahdollisuus vaikka raiskata nainen suihkutiloissa. Tilaisuus tekee varkaan.

Äänestä

kaikille vaan kielto,ei sinne naisten puolelle ole asiaa.vai sotaa pakoon ,älkää uskoko itekkään raavaat miehet ,koska ne valehtelee pöljille päin naamaa,hyvän elintason takia ovat tulleet loisimaan tänne.

Äänestä

Siis mitä vattua, eikä naisten puolelle saa mennä? Mitä seuraavaksi kielletään, altaaseen kuseminen? Nyt pistän uimahallit boikottiin, käyn vain kylpylöissä ;)

Äänestä

Kouvolassa oli pari päivää kans sellaista että olivat hallissa kosketelleet lapsia. Ei edes ulos heitetty. ÄLKÄÄ PÄÄSTÄKÖ LAPSIANNE YKSIN UIMAHALLEIHIN!!!

Äänestä

Aah...olen juuri synnyttänyt ja niin haavoittuvainen...sitten kauppakeskukseen imettämään lasta.

Äänestä
  • Mutta jos ei tuo juuri synnyttänyt äiti-immeinen olis ollut paikalla, niin matu olis raiskannut jonkun niistä pikkutytöistä. Niiden takiahan se sinne suihkuun tunki.

    Äänestä

Pakolaispoika raukka järkyttyi joutuessaan vääräle osastolle. Kotimaassaan naiset eivät käy samoissa laitoksissa. Surkea tilanne.

Äänestä

Sirkeaa on. Kurppajoukot pahoinpitelivät pakolaisen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ONGELMA.SYKSYSTÄ_ASTI kirjoitti:

Nuori mies aiheutti järkytystä naisten suih­ku­ti­lois­sa - tur­va­pai­kan­ha­ki­joil­le porttikielto Vesi-Jatuliin



Haukiputaan tukiasumisyksikköön majoittuneet turvapaikanhakijanuoret ovat saaneet tammikuun loppuun asti kestävän porttikiellon Haukiputaan uimahalliin Vesi-Jatuliin. Porttikiellon syynä on torstai-iltana sattunut tapaus, jossa nuori turvapaikanhakijamies oli mennyt naisten puolelle suihkutiloihin ja aiheuttanut järkytystä paikalla olijoissa.

Oulun kaupungin liikuntapalveluiden ohjauspalveluiden päällikkö Marko Savolainen kertoo, että porttikieltopäätöksellä haluttiin rauhoittaa tilanne Vesi-Jatulissa ja viestiä turvapaikanhakijoille, että sopimatonta käytöstä uimahallissa ei voida hyväksyä.

- Naisten puolelle tunkeutuminen on törkeä teko, jollaista ei voida sallia, Savolainen sanoo.

Hän korostaa, että porttikielto koskee nimenomaan Oulun ensi- ja turvakoti ry:n ylläpitämän, 16-17-vuotiaille nuorille tarkoitetun tukiasumisyksikön asukkaita, ei kaikkia Oulussa asuvia turvapaikanhakijoita.

Savolaisen mukaan kaupungin työntekijät olivat käyneet yksikössä vain päivää aiemmin pitämässä infotilaisuuden siitä, miten uimahallissa pitää käyttäytyä. Torstain tapahtumien jälkeen kaupungin työntekijä kävi jälleen keskustelemassa asian vakavuudesta.

Turvapaikanhakijoiden keskuudessa tieto tapahtuneesta otettiin vastaan järkytyksellä.

-Monet asukkaista olivat erittäin vihaisia uimahallista poistetulle henkilölle siitä, että hän pilaa käytöksellään kaikkien maineen, Savolainen sanoo.

Oulun ensi- ja turvakoti ry:n toiminnanjohtaja Timo Peltovuori sanoo, että osalliset ovat saaneet asiasta varoituksen. Hänen mukaansa 40 asukkaan yhteisö on ollut tapauksesta pahoillaan ja häpeissään.

Miehet poistettiin uimahallista

Savolainen kertoo, että naisten puolelle mennyt nuori mies oli ollut uimahallissa yhdessä muutaman muun yksikköön majoittuneen turvapaikanhakijan kanssa. Heidät kaikki poistettiin uimahallista.

Kalevan haastattelema uimahallissa naisten puolella tapahtuma-aikaan ollut nainen kertoo, että aluksi uimahallin henkilökunta ei reagoinut asiaan tarpeeksi nopeasti ja asiallisesti.

Hänen mukaansa naisten suihkutiloihin tullutta miestä ei ollut esimerkiksi poistettu heti uimahallin tiloista, vaikka nainen oli juossut heti uimavalvojien luokse ja kertonut tapahtuneesta.

Savolaisen mukaan mies poistettiin lopulta uimahallista. Hänen mukaansa tilanne hämmensi myös uimahallin työntekijät.

- Asiaan kyllä puuttuttiin, kun tilanne oli saatu selvitettyä. Kaikki turvapaikanhakijat poistettiin uimahallista.

Savolaisen mukaan aiemmin turvapaikanhakijoille on pitänyt antaa ohjeistusta lähinnä pesemiseen ja uimapukujen käyttöön liittyen.

Yle uutisoi aiemmin tällä viikolla, että Vesi-Jatulissa on aiemminkin käynyt niin, että nuori turvapaikanhakija oli mennyt tahallaan naisten puolen suihkutiloihin.

Savolaisen mukaan valvojat ja henkilökunta lisäävät valppautta tapahtuneen johdosta.

-Tulemme keskustelemaan asiasta henkilökunnan kanssa. Vartijoita meillä ei voi olla joka ovella seisomassa, mutta uskomme ja toivomme että asiakkaat käyttäytyvät jatkossa sääntöjen ja ohjeiden mukaan. Valvontaa tehostetaan ja epäkohtiin puututaan entistä tehokkaammin.
-----

Ei ole ensimmäinen eikä viimeinen "eksyminen kopeloimaan" naisia uimahalleissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu