Miten pestään akvaarion hiekka?!

Sii mulla on semmonen ogelma eträ en tiiä miten akvaarion hiekka pestään siis oon aloittelia. Me käytiin tänään ostaa akvaarion hiekka ja kaks kasvii ja me ostetaan myöhemmin lisää kasveja ja kaloja. Mutta mun pitäis pestä hiekka ja en tiiä ku että se pitää pestä ilman saippuaa ja puhtaasa saavissa tai vastaavassa. Mulla on 100l akvaario ja toinen kysymys että mitkä kalat tulis toimeen partiksen kanssa? Autakaa pliiis!!?
72001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Laitat hiekkaa ämpäriin ja vettä perään. Sekoitat/möyhit kädellä hiekkaa jotta siitä irtoaa likaa. Kaadat likaisen veden pois. Lisäät puhdasta vettä ämpäriin sekoitat/möyhit kädellä hiekkaa jotta siitä irtoaa likaa. Kaadat likaisen vedet pois. Jatkat tätä useaan kertaan kunnes vesi on tarpeeksi puhdasta. Hiekasta riippuen likaa irtoaa eri tavalla. Jotain hiekkaa ei tarvitse pestä ollenkaan ja jotain hiekkaa ei pesemällä edes saa ihan puhtaaksi. Tosin pesuveden ei tarvitse olla ihan puhdasta kunhan suurimmat moskat saa hiekasta pois.

Äänestä

Äskeisen lisäksi myös vedenpuhdistustabletit voisivat olla tehokkaita, ne tappaa myös alkueliöitä ja bakteereja jottei kalasi sairastu niin helposti.

Äänestä
  • Ei todellakaan mitään vedenpuhdistustabletteja. Ne eivät kuulu akvaarioharrastukseen.

    Äänestä

  • Olipa tyhmä neuvo. Nimenomaan bakteeritoimintahan akvaariossa pitää saada käyntiin!

    Äänestä

  • Kypsytys kirjoitti:

    Olipa tyhmä neuvo. Nimenomaan bakteeritoimintahan akvaariossa pitää saada käyntiin!

    Jätätkö myös omaan huoneeseesi kaikkea paskaa jotta siellä on paljon bakteereja? vai oletko vain joku kalojen vihaaja? bakteereista tulet kipeäksi, piste.

    Äänestä

Veden voi puhdistaa laittamalla hiekkaa sihtiin ja antamalla veden
mennä siitä läpi. Jos kyseessä on todella hieno hiekka - antaa suodattimen tehdä se työ. Loputhan sinä saat aikanaan puhdistamalla (lappoamalla) säännöllisesti
akvaarion.

Partiksien kanssa toimeen tulevat useimmat kalat. Muutamat saattavat häiritä
partiksia, mutta ei toisinpäin. Partiksien ph vaatimus neutraali joustaa - ainakin ylöspäin. Minulla ne ovat olleet yli ph8:ssa miekkapyrstöjen ja platyjen seurana yli kolme vuotta.

Äänestä

Ei vittu. Näiden avausten on pakko olla provoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minifis kirjoitti:

Sii mulla on semmonen ogelma eträ en tiiä miten akvaarion hiekka pestään siis oon aloittelia. Me käytiin tänään ostaa akvaarion hiekka ja kaks kasvii ja me ostetaan myöhemmin lisää kasveja ja kaloja. Mutta mun pitäis pestä hiekka ja en tiiä ku että se pitää pestä ilman saippuaa ja puhtaasa saavissa tai vastaavassa. Mulla on 100l akvaario ja toinen kysymys että mitkä kalat tulis toimeen partiksen kanssa? Autakaa pliiis!!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu