I30 vetokoukun asennus

Veli_53

Pystynkö asentamaan itse vetokoukun ja siihen sähköt 2010-malliseen I30 farkkuun?

8

3419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikääntietäjäole

      Ei sitä kukaan tällä palstalla voi tietää, mitä sinä osaat ja mihin sinulla on vehkeet.

    • Jaakko_M

      Jos sinun pitää kysyä tuota asiaa, niin en suosittele edes yrittämään. Loppujen lopuksi se tulee jopa edullisemmaksikin teettää homma ammattihuollossa.

    • Veli_53

      Koukku ja sähköosat Motonetissä 240 euroa, eli säästää piiitkän pennin itse asentamalla.
      Kysymys on vain siitä pystynkö asentamaan koukun kotikonstein autotallissa. Toiseksi, onko auton peräpäässä pistoke koukun sähköjä varten vai pitääkö vetää piuhat moottoritilaan.

      • I30

        "Kysymys on vain siitä pystynkö asentamaan koukun kotikonstein autotallissa"
        sitä en varmaksi tiedä,mutta epäilen.
        "onko auton peräpäässä pistoke koukun sähköjä varten vai pitääkö vetää piuhat moottoritilaan."
        ei ole.ei tarvitse/kannata.


    • MJK__

      Koukku valmistajien sivuilta löytyy asennusohjeet, myös sähkösarjalle, mutta voi vaatia myös ohjelmointia. Minä laitoin Golfiin koukun ja sähköt muuten valmiiksi, mutta jätin johtojen kytkennän kojelaudan alle merkkihuollon tehtäväksi. Homma maksoi 50,-.

    • MJK__

      Esim tältä sivulta löytyy ohjeet sähköasennuksiin, johtoja ei tarvitse vetää keulaan asti, kaikki liitännät tapahtuvat perässä. 2 johtoa täytyy katkaista, muut menevät pistokkeella.
      http://www.bertelshofer.com/e-satz-7-polig-hyundai-i30-cw-kombi-1030-5.html

    • 0654321

      Pari vuotta vanhempaan kia ceed farmariin vaati peräkoukun asennus myös ohjelmoinnin. Luulisi että myös i30een? Väittivät liikkeessä että ei olisi toiminut jos olisi itse mennyt katkomaan johtoja ja asentanut sähköt itse ilman ohjelmointia.
      Mk3 ford mondeoon taas oli helppo koukku asentaa itse, kun sähköt tuli pistokkeen väliin (pistoke irti, välimusa paikalleen ja pistoke takas kiinni).

    • Veli_53

      Ok, kiitos MJK ja 0654321 asiallisista vastauksista.

      Alkupään kommentit olivatkin sitten pelkkää tuubaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      92
      1536
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      18
      958
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      858
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      851
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe