Näin maani vuokranneena,veuvokaa tyhmää. En vaan osaa käsittää tätä metsästysfilosofiaa. Ammuttiin kai kaksi ilvestä,etteivät enää vähennä kauris/peurakantaa sitten seuraavana viikonloppuna pidetään yhteisjahti jonka kohteena on kauris/peura. Ero vaan siinä että toinen syö nälkäänsä ja tämä toinen tappaa huvikseen. Onko järkee vai ei. Ja muuten hirvet pitää tappaa sukupuuttoon, muuten ei hirvikolarit lopu,hirvihän se syypää kolariin aina on. Vaikkakin emä vasoilleen opettaa että muista katsoa ensin vasempaan sitten oikeaan ja vielä kerran vasempaan,mutta kun mennään vaan sillä periaatteella,eihän sieltä eilenkää tullu.
Neuvokaatyhmää
7
743
Vastaukset
- jahhty
Se on vain siinä, että tämän peuran tai hirven tarvitsevat nälässä olevat ihmiset, eivät pakkasessa nälissään värjöttelevät poikasiaan ruokkivat luontokappaleet. Yleensähän se heikoin ja voimmattomin jää pedon suuhun.
Ilvekset ja sudet tulevat ihmisten lähettyville, kun metsäkoneet raivaavat niiden luontaiset elinpaikat. Siksi kait peurat ja hirvetkin nykyään ovat niin lähellä ihmistä.
Kaikken huippu näiden metsämiesten ahneudessa on se, että tullaan rusakkojahtiin toisen pihapiiriin. Lupaa kysymättä kuljeskellaan toisen tontilla koiriensa kanssa.
Osa näistä metsämiehistä on niin laiskoja, että tunkevat autollaan passipaikalle ja istuskelevat autonsa kupeessa retkijakkaralla pyssy tanassa, odottamassa kun nälkiintynyt koira ajaa riistaa pyssymiehen eteen viotettavaksi.
Eipä ole outoa sekään, että ns. metsästyskoira tulee toisen pihapiiriin ja hyökkää lemmikkikoiran kimppuun.- Anonyymi
sama meno jatkuu edelleen, vuodesta toiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sama meno jatkuu edelleen, vuodesta toiseen.
Sama se on vähän metodistilla. Saarnataan miten avioton seksi on kauheaa syntiä, ja samana iltana sama saarnaaja kutsuu nuoren miehen sänkynsä lämmittäjäksi.
- ilonasiaettäkuoli
Etkö maanvuokraajana tiedä, että sinulla on oikeus lopettaa se typeryys, kenenkään mailla ei saa nk. "metsästää" ilman lupaa, toki ne idiootit tekevät mitä tahtovat. Metsästys on kusipäisin harrastus, mitä voi olla, huvin vuoksi tapetaan, haavoitetaan, kidutetaan jatkuvasti lain turvin täysin avuttomassa tilassa olevia eläimiä / eläinlajeja sukupuuton partaalle. Niin kauan, kun kaupassa on lihatuotteita kaatopaikalle asti vietäväksi, on aivan turha puhua nälkäänsä tappamisesta. Järjetön ylituotanto ja ahneus/vaatimustaso aiheuttaa hirvittävän turhan kärsimyksen ympäri maailman.
Nk."metsästäjät" luulevat olevansa joitain sankareita, joita tulis kohdella ylöspäin katsoen...on se hienoo tulla Krouviinkin paskalle/savulle haisevana, vitun typerä pellepuku päällä, että taas on oltu suurinpiirtein maata puolustamassa, kun isot pahat villit eläimet tulevat liian lähelle omaa reviiriä, onneksi se yksi idiootti kuoli, kun toinen idiootti PIMEÄSSÄ heilui aseen kanssa, ei tipu myötätuntoa, päinvastoin oli pikku valopilkku tähän kaamokseen.- dsefrhgy
Onkohan niitä kukaan koskaan puhalluttanut näiden kaatoryyppyjensä jälkeen?
- maatpoismetsästäjiltä
Ilves ammuttu suomijärvellä. Lavaautoilijat saivat haluamansa. Laskekaa taas ilvekset ja tietysti kerrotte summan kymmenellä niin saadaan taas kaatolupia.
- Huvimetsästyskukoistaa
Ketut tapettu. Tulikahan hyvä soppa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910