Neuvokaatyhmää

Maanvuokrapois

Näin maani vuokranneena,veuvokaa tyhmää. En vaan osaa käsittää tätä metsästysfilosofiaa. Ammuttiin kai kaksi ilvestä,etteivät enää vähennä kauris/peurakantaa sitten seuraavana viikonloppuna pidetään yhteisjahti jonka kohteena on kauris/peura. Ero vaan siinä että toinen syö nälkäänsä ja tämä toinen tappaa huvikseen. Onko järkee vai ei. Ja muuten hirvet pitää tappaa sukupuuttoon, muuten ei hirvikolarit lopu,hirvihän se syypää kolariin aina on. Vaikkakin emä vasoilleen opettaa että muista katsoa ensin vasempaan sitten oikeaan ja vielä kerran vasempaan,mutta kun mennään vaan sillä periaatteella,eihän sieltä eilenkää tullu.

7

772

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jahhty

      Se on vain siinä, että tämän peuran tai hirven tarvitsevat nälässä olevat ihmiset, eivät pakkasessa nälissään värjöttelevät poikasiaan ruokkivat luontokappaleet. Yleensähän se heikoin ja voimmattomin jää pedon suuhun.
      Ilvekset ja sudet tulevat ihmisten lähettyville, kun metsäkoneet raivaavat niiden luontaiset elinpaikat. Siksi kait peurat ja hirvetkin nykyään ovat niin lähellä ihmistä.
      Kaikken huippu näiden metsämiesten ahneudessa on se, että tullaan rusakkojahtiin toisen pihapiiriin. Lupaa kysymättä kuljeskellaan toisen tontilla koiriensa kanssa.
      Osa näistä metsämiehistä on niin laiskoja, että tunkevat autollaan passipaikalle ja istuskelevat autonsa kupeessa retkijakkaralla pyssy tanassa, odottamassa kun nälkiintynyt koira ajaa riistaa pyssymiehen eteen viotettavaksi.
      Eipä ole outoa sekään, että ns. metsästyskoira tulee toisen pihapiiriin ja hyökkää lemmikkikoiran kimppuun.

      • Anonyymi

        sama meno jatkuu edelleen, vuodesta toiseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sama meno jatkuu edelleen, vuodesta toiseen.

        Sama se on vähän metodistilla. Saarnataan miten avioton seksi on kauheaa syntiä, ja samana iltana sama saarnaaja kutsuu nuoren miehen sänkynsä lämmittäjäksi.


    • ilonasiaettäkuoli

      Etkö maanvuokraajana tiedä, että sinulla on oikeus lopettaa se typeryys, kenenkään mailla ei saa nk. "metsästää" ilman lupaa, toki ne idiootit tekevät mitä tahtovat. Metsästys on kusipäisin harrastus, mitä voi olla, huvin vuoksi tapetaan, haavoitetaan, kidutetaan jatkuvasti lain turvin täysin avuttomassa tilassa olevia eläimiä / eläinlajeja sukupuuton partaalle. Niin kauan, kun kaupassa on lihatuotteita kaatopaikalle asti vietäväksi, on aivan turha puhua nälkäänsä tappamisesta. Järjetön ylituotanto ja ahneus/vaatimustaso aiheuttaa hirvittävän turhan kärsimyksen ympäri maailman.

      Nk."metsästäjät" luulevat olevansa joitain sankareita, joita tulis kohdella ylöspäin katsoen...on se hienoo tulla Krouviinkin paskalle/savulle haisevana, vitun typerä pellepuku päällä, että taas on oltu suurinpiirtein maata puolustamassa, kun isot pahat villit eläimet tulevat liian lähelle omaa reviiriä, onneksi se yksi idiootti kuoli, kun toinen idiootti PIMEÄSSÄ heilui aseen kanssa, ei tipu myötätuntoa, päinvastoin oli pikku valopilkku tähän kaamokseen.

      • dsefrhgy

        Onkohan niitä kukaan koskaan puhalluttanut näiden kaatoryyppyjensä jälkeen?


    • maatpoismetsästäjiltä

      Ilves ammuttu suomijärvellä. Lavaautoilijat saivat haluamansa. Laskekaa taas ilvekset ja tietysti kerrotte summan kymmenellä niin saadaan taas kaatolupia.

    • Huvimetsästyskukoistaa

      Ketut tapettu. Tulikahan hyvä soppa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      283
      1140
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      985
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      920
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      105
      874
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      809
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      808
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      679
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      488
    Aihe