kuulon alenema/vaurio vieraantuu "sosiiaaliseti!

niinkö-että-mitä

sitä ei enää ole mukana kuin ennen.....???

9

533

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9643087

      Tänä vuonna pitkän harkinnan jälkeen otin kuulolaitteet molempiin korviin. En enää pärjäisi töissä ilman niitä.

      • tausta-koje

        no mulla enää kuulo vasemassa ja toinen kuuro!!! ja ajoi minut eläkkeelle!! "muitten" sivu oireiden (tinnitys.ynm) vuoksi.... :( ja hyvä niin...!


    • kuulokoje

      riipuvuus se on kuulonkin menetys...??? ja "vertais "siihenkin... ja mitä se voi aiheuttaa.... :(

    • heihalojatahalloo

      Tuo on niin totta!Tuttavapiirissäni on kakasi ukkoa joilta on menny kuulo,ovat erakoituneet täysin,aatteleppa ite kun et kuulis!Niin ja yks nainen,tulee aina jutteleen mieluusti muttei kuule puhettani ollenkaan,vaikea tilanne!

    • w4te5yr6

      Naapurini on puolikuuro ja hän keskustelee huutamalla , ei ole hankkinut kuulolaitetta.

      • Anonyymi

        Kertoiko naapurisi on puoli kuuro,vai itse päätit niin.? Yleensä huonokuuloiset puhuvat hiljaa.


    • MITÄÄH

      Totta.
      Toisessa korvassa kuulonalenema ja muutenkin mulla on nämä ns. melukorvat.
      Eli mulla menee helposti äänet sekaisin yhdeksi puuroksi, mistä en saa mitään tolkkua.
      Eli on ihan turha esimerkiksi jutella kenenkään kanssa isommassa porukassa, missä on keskustelumelua yms. mekkalaa, koska en saa mitään selvää yksittäisestä puheesta.
      Kartan meluisia paikkoja, väkijoukkoja jne. Koska koen sen niin helvetin raskaaksi ja se ärsyttääkin jopa joskus tuo melupuuro. Vielä kun kenellekään, edes läheisille, ei tunnu menevän perille, että mulla on ihan oikeasti kuulon kanssa ongelmia, vaikka tuo kuulonalenemakin on työterveydessä jo todettu. Kaikki vaan väittää että mä teeskentelen.
      Niinpä mä pysyttelen mieluiten muista erillään omissa oloissani, kuin että lähtisin rääkkäämään itseäni tuollaisiin epämukaviin tilanteisiin muiden nälvittäväksi.

    • 56v.kuuro

      Hankkikaa kuulolaite ! Ei tarvitse vieraantua elämästä !
      Kuulolaitteita on monenlaisia nykyään.
      Kuulolaite on i h a n j e e s !
      Hommasin 56-vuotiaana.

    • Anonyymi

      Hyvä avaus! Avaa kysymyksesi myös kirjellä eduskunta. Kuulolitto ymm. Enemän tietoa lehdistön kuulovioista viekää etenpäin! Sillä kuulovikaisen on todella vaikeaa olla esim. matalnkynyksen kuin muiden kerhojen aktivitin parissa. KUn luullan kuulee hyvin ,kun on kuulokoje, Tarvitan kasvot, Sekeää puhe.Ei päälle puhuimista. Kulon mentemäminen sama kuin näön.LISÄ LAITE VAIN KUULO KOJE:MUTTA KUULOVIKAISIA EI HUOMIOIDA MISÄÄN KERHO TOIMINAT.PIDETÄN VÄHÄ ÄLYISENÄ.EI NORMAALEINA KUN EIVÄT KUE SAMOIN KUIN MUUT!Helsinki 94

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      121
      10332
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5040
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2068
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1601
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1412
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      27
      1050
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1011
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe