Rättipäät hullua porukkaa

ValkeaaUuttaVuotta

Poliisi on pidättänyt Pakistanissa imaamin, joka oli kehottanut 15-vuotiasta poikaa katkaisemaan kätensä jumalanpilkan takia.

Saarnatessaan itäpakistanilaisen kylän moskeijassa imaami oli kysynyt oliko paikalla joku, joka ei rakasta profeetta Muhammedia. 15-vuotias poika kuuli kysymyksen väärin ja nosti kätensä. Imaami kutsui poikaa rienaajaksi seurakunnan edessä.

Kotiin palattuaan poika leikkasi kätensä irti, paikallinen poliisipäällikkö kertoo.

Pojan isä piti tekoa hyväksyttävänä ja kertoi poliisille olevansa ylpeä pojastaan eikä halunnut imaamille seurauksia.

Poliisi kuitenkin pidätti imaamin terrorismin vastaisten lakien nojalla.

– Tällaisten oppimattomien imaamien ei pitäisi antaa saarnata. Hänet on pidätetty lain nojalla, jonka mukaan väkivaltaan yllyttäminen ei ole Pakistanissa enää sallittua, paikallinen poliisipäällikkö Nosher Ali sanoi.

Jumalanpilkka on varsin kiistelty asia muslimienemmistöisessä Pakistanissa, missä raivostuneet ihmisjoukot ovat tappaneet monia syyttäen heitä islamin halventamisesta ja häpäisemisestä.

Pakistanin lainsäädännössä jumalanpilkka kaikkia uskontoja kohtaan on kielletty, joskaan jumalanpilkan käsitettä ei ole määritelty. Rangaistukset rienauksesta voivat olla sakkoja, mutta myös kuolemantuomio. Pakistanissa ei kuitenkaan ketään ole koskaan tuomittu jumalanpilkasta kuolemaan.

Ihmisoikeusaktivistien mukaan syytökset rienauksesta ovat lisääntyneet tuntuvasti, sillä lakia käytetään usein hyväksi henkilökohtaisten kaunojen selvittelyssä.



MonikulttuuriPASKAA parhaimmillaan !

6

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ioiopiopwiop

      Ei ole varsinaisesti monikulttuuripaskaa vaan samanlaista hulluutta löytyy myös kaikkialta maailmasta kun uskonto tai ideologia sekoittaa ihmisen pään. USA:ssa kristityt tekevät tosi sekopäisiä juttuja, ja natsit tekivät myös aika hulluja juttuja.

    • Ydinpommi vaa lähi-idän kaikkiin maihin, niin ettei kukaan enää voi elää siellä...
      Ja loput näistä "sankareista" meren pohjaan, pois muiden jaloista...

      Näin ongelma ratkeaisi...

      Tekipä hyvää eilen kattoa Kolme Kuningasta telkusta... =D

      • pööööttöö

        Sinä idiootti voisit etsiä narua kaulaan.


      • pööööttöö kirjoitti:

        Sinä idiootti voisit etsiä narua kaulaan.

        Miksi?

        Eihän siinä kukaan mitään menettäisi... Tai no, muutenki ne tuhoaa itse itsensä, ja saa avustusta itsetuhoon vielä ulkoisesti...

        Ja Kolmen Kuninkaan katsominen oli hyvältä tuntuvaa sen takia, koska omasta mielestäni yksi parhaimpia leffoja siinä mielessä että juoni on varsin simppeli...
        Ja ajankohtaisesti hyvä koska rättipäiden niittaaminen...


      • Infrasäilyy

        Neutronipommi.


      • Infrasäilyy kirjoitti:

        Neutronipommi.

        Käy hyvin... =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4135
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1845
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1038
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe