Mistä tiedän, että hometta?

Yksiäiti

Olen kolme vuotta sitten hakenut vanhan kerrossängyn ( lastulevyä runko) lapsille, jota oli säilytetty kylmässä talossa vuosia... Maalasin sen ja ostin tietysti uudet patjat. Toisen lapsen koulussa epäillään nyt hometta ja hän on myös oireillut..Heräsi epäillys, että itse altistan homeelle kotona. Katsoin patjan alla olevaan levyä, jossa oli tummentumia? Voiko olla hometta? Samaa tummentumaa oli patjassa..
Mistä tiedän että on hometta?

4

1561

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katselin kirjoitustasi jo heti seuraavana yönä ja etsin tietoja kysymyksesi johdosta. Viime aikoina on ollut vaan niin rankkaa ( http://www.sanasinko.net/viewtopic.php?p=11894#11894 ), että toivoin jonkun muun vastaavan. Nähtävästi en ole ainoa, jolla on rankkaa, minkä olen kyllä tiennytkin.

      Kysymykseesi liittyen löysin nämä linkit:

      http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/terveys/haista_home_ajoissa

      http://www.lapsellistablogi.com/2015/05/nukkuuko-lapsesi-homeisella-patjalla.html

      http://www.tohtori.fi/?page=3509935&id=7908351

      Jk. Homeiden terveysvaikutusten vähättely ja altistuksen pidentäminen voi olla kohtalokasta. Tsemppiä päätöksiin :)

    • tehtaassaollut

      Jo lastulevyn vuoksi pitää kapistus hävittää.. Formaldehydiä levy päästää 40 vuotta ja ties mitä lisäksi.

    • petiallergioita

      Lapset voivat kastella yöllä, joten ihmekkös jos on patjat homeessa. Kylmässä varastossa harva asia säilyy kunnossa muutenkaan. Itse muuten olen formaldehydiallerginen, ei sitä allergiaa aina pysty aina itse päättelemään oikein. Ja aina allergiatestitkään eivät näytä oikein. Kosteissa oloissa viihtyy myös pölypunkki, ja sillekin voi olla allerginen (olen). Olisin varovainen vanhojen sänkyjen, patjojen ja vuodevaatteiden suhteen, niitä ei aina puhtaaksi enää saa. Käytettynä ottaisin lähinnä täyspuisen sängyn. Esim. tyynyissä viihtyy homeet, eli ne pitäisi säännöllisesti vaihtaa.

    • hikipääpoika

      Niin ja jos levyt patjan alla on tiiviitä,patja homehtuu taatusti`...eli kovalevyä?Vaihs´da koko sänky uuteen,patjat myös!Muutenkin,lasten patjoja kannattaa kääntää viikoittain,kun siivoaa tai vaihtaa lakanoita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      384
      929
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      203
      729
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      680
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe