Moi minulla on ihan uudessa 7d mark II:ssa kuollut pikseli näytössä. Kannattaakohan lähettää huoltoon?
7d mark II kuollut pikseli näytössä
23
330
Vastaukset
Miksi kysyt tätä samaa uudestaan ja uudestaan?
- 3456789045
Koska ihan asiallinen kysymys ja aihe poistetaan kokoajan mielivaltaisesti ilman syytä.
- Olympisti
Se on tällä palstalla aivan normaalia, täällä ei saa moittia Canonia, mutta Olympuksista saa valehdella, mitä lystää.
- Miksi_trollaat
Olympisti kirjoitti:
Se on tällä palstalla aivan normaalia, täällä ei saa moittia Canonia, mutta Olympuksista saa valehdella, mitä lystää.
Olet väärällä palstalla nimimerkistäsi päätellen.
- Olympisti
Kirjoitin kommenttini palstalle " valokuvaus " voihan se olla väärä palsta, mutta ainakin olen harrastanut valokuvausta Olympus kamerallani.
- Tämä-palsta
Olympisti kirjoitti:
Kirjoitin kommenttini palstalle " valokuvaus " voihan se olla väärä palsta, mutta ainakin olen harrastanut valokuvausta Olympus kamerallani.
On Canon palsta, ei Olympus palsta.
- Lukihäiriökö
Jos viitsisit vaivautua ja katsoa mikä palsta tämä on ennen kuin alat täällä alatyylisesti meuhkaamaan, niin huomaisit että tämä on " Keskustelu24 -> Tiede ja teknologia -> Valokuvaus -> Canon" palsta.
Tämä ei ole " Keskustelu24 -> Tiede ja teknologia -> Valokuvaus -> Olympus" palsta, joten olet väärällä palstalla. 3456789045 kirjoitti:
Koska ihan asiallinen kysymys ja aihe poistetaan kokoajan mielivaltaisesti ilman syytä.
No kai ehdit lukea vastauksen,. EI mene takuuseen. Edellinen viestisi oli kaikkea muuta kuin asiallinen,.
- 12324567
okaro kirjoitti:
No kai ehdit lukea vastauksen,. EI mene takuuseen. Edellinen viestisi oli kaikkea muuta kuin asiallinen,.
No miksi sitten koko eka aloitusketju poistettiin? Siinä ei ollut yhtään mitään asiatonta, niinkuin ei edelllisessäkään. Eikö ihmisille saa tulla tietoon että uudessa hienossa mark kakkosessa voi tälläistä olla?
- Alter_ego_
Vahvasti näyttää siltä että tämän viestiketjun aloittaja on sama henkilö kuin tämä nimimerkillä 'Olympisti' esiintyvä riidankylväjä. Voisitko ystävällisesti poistua palstalta jos sinulla ei ole mitään järkevää sanottava. Kiitos.
- 123143245645767
No en kyllä ole sama henkilö kuin "olympisti". Kukas itse olet? Miksi en saa kysyä täältä apua minun 7d:ni vialliseen näytöön? Johon säästin rahaa 2vuoden makarooni dietillä pikkupalkasta.
- HerraObjektiivi
Heh. No eikös nuo nykyajan "järkkärit" jouda jo romukoppaan pienemmänkin vian ilmetessä. Toista se oli ennenvanhaan, kun ne järkkärit oli rautaa ja niitä pystyi vielä korjaamaankin. Nykyisillä elektroniikalla täytetyilä muovileluilla ei paljoa ole jakoa.
- cänönhorå
toivottavasti se kuollut pikseli on sen teinitytön pilden ja tissin nöpöttimen päällä, niin tulee taidekuvia kokoajan.
- Kikanttirules
Olisit ostanu kikantista.....
- Olisitpalauttanu
Joo. Giganttiin saa viedä kameran takas jos vialliset pikselit häiritsee.
Olisitpalauttanu kirjoitti:
Joo. Giganttiin saa viedä kameran takas jos vialliset pikselit häiritsee.
Ensimmäisessä en muistaakseni huomannut sitä pitkään aikaan. Toisessa kyse oli tarjouksesta, joka oli ja meni. Olisin joutunut maksamaan 70 euroa enemmän, joten en viitsinyt.
Jos kennolla on viallisia pikseleitä , niin niistä pääsee eroon panemalla linssinsuojuksen päälle ja tekemällä valikoista kennon puhdistuksen. Kuumat pikselit maskataan tällöin pois.
- Takuutta
Voi käyd kalliiksi, koska huolto toteaa vian vähäpätöiseksi, eli se ei kuulu takuun piiriin.
- Zenitisti
Ostaisitte venäläisen Zenit jääkkärin siinä ei ole kuolleita pikseleitä.
- eiensimmäinenkerta
Ei kannata lähettää huoltoon, on ominaisuus, ei vika. Katso täältä aiemmat ko. aiheen viestit.
- 73736262U2
Eikös tämän pitäisi olla canonin parhaiden sääsuojattu runko? Minulla on tullut isoja pölypalleroita tuon pikku lcd näytön väliin, mistä näkee kameran asetukset. Onko kellään muulla näin? Kameraa on aina säilytetty laukussa.
- Juspa54
millä te toteatte, huomaatte onko kuolleita pikseleitä??
- ISeeDeadPixels
Noin yleisesti, jos näytön saa liitettyä suoraan tietokoneeseen, niin testausta nopeuttaa http://www.checkpixels.com
Kameran näyttöä ei välttämättä kannata suurennuslasilla tutkia, jos takuu ei kuitenkaan pikselivikoja kata. Jos vialliset pikselit ovat normaalikäytössä huomaamattomia, niin parempi olla tietämättä niistä. Itseäni vialliset pikselit haittaavat sen verran paljon, että tulevissa hankinnoissani aion hyödyntää palautusoikeutta. Eli ostan tuotteen kaupasta, joka mainostaa kattavaa palautusoikeutta ja myy palautetut tuotteet erikseen tai toimittaa takaisin maahantuojalle/valmistajalle. Esim. Gigantti tai Anttila.com. Esim. Rajala on tunnettu siitä, että myyvät palautetut tai esittelykäytössä olleet tuotteet uusina. Pitää kyllä Rajalasta saada aina ihan helvetin hyvä alennus, että ikinä enää sieltä mitään ostan...
Kameran näytön voi tutkia yksinkertaisesti ottamalla kuvan tasavärisestä pinnasta ylivalotettuna ja tarkennus pielessä. Mustan pohjan saa helposti pimeässä. Aina kannattaa tutkia erikseen myös kenno. Uutena siellä ei pitäisi roskiakaan olla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1418341Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047539Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1045745Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194840Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472672Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632519Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81495Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71454Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349