Vituttaa turhasta maksaminen

tyucvbc

Olen yksin elävä mies ja yksinkertaisesti mitään toivoa päästä yksiöön ei tässä maassa ole ellei ole joku vitun työtön mielenterveyshihhuli tai muu moniongelmainen hörhö. Mikä helvetti siinä on, että yksin asuvan työssäkäyvän ihmisen on käytännössä pakko maksaa minimissään 500 euroa jostain 60 neliöstä tässä vitun kokoomuslandiassa ja maksaa turhaan neliöistä, joita ei ikipäivänä tarvitse??? Miksei tähän maahan voi rakentaa HALPOJA YKSIÖITÄ myös meitä yksineläviä varten??? Omistusasunnosta ei kannata puhua, koska muutan työn perässä 2-3 vuoden välein.

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvallaasut

      Tuo 500 euro 60 m2 (kaksio oletan) on halpa hinta. Onko sitten kivaa muuttaa 30 m2 yksiöön 460 euron vuokralla? . Jos itse muuttaisin johonkin niin vähintäänkin kaksio. Toki 45-50 m2 riittäisi. Mutta vuokra täällä 8-900 euroa kuukaudessa. No toistaiseksi vaimon ja pojan kanssa 215 m2 talossa 1200 euron kukausikuluilla (1000 euroa lainaan).

      • afedzsg

        8 euroa ei ole kovin paljon sekään.


    • rubbish

      Olisit tyytyväinen. Tyypillinen hinta 60m² asunnosta alkaa olemaan €1000/kk.

    • Jonskuna

      Sinähän vitsin murjaisit 500 e 60 neliön asunnosta. Kaupungissa saa maksaa alle 30 neliön asunnosta tuon 500e kk. Helsingissä vielä enemmän.

    • vsdvsd

      Säästä rahaa ja osta oma.

      Jos reppana joutuu muuttamaan niin laita vuokralle.

      SKP:n jäsenen vihje.

    • SDPkaikenPahanAlku

      Vuokrat ovat kalliita tässä SDP-landiassa siitä syystä, veron osuus uuden asunnon hinnasta n. 50%, myös vuokraan on sisällytetty kiinteistöverot, vuokranantaja maksaa vielä 30% vuokratulosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe