Öljyn savukaasut puupesään?

Osaako joku neuvoa miten saa öljypolttimen savukaasut kierrätettyä puupesän kautta? Etna kaksoipesäkattila vm 1980.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vastasinkin eräälle.
Avaat puupesän yläpuolella olevan kanavan rassausluukun.
Heti n. 15cm kattilan sisällä alalaidassa on luukku joka irroitetaan ja nostetaan kanavan tukkeeksi (yläosassa on pieni hahlo johon luukku kukkiutuu).
Nyt on sitten kanavassa vasemmalla puolella yhdyskanava öljypesään ja alapuolella kanava puupesään.
Ps. kannattaa muuten nuohota nuo kanavan pinnat niin hyötysuhde nousee huomattavasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niiloperttasa kirjoitti:

Osaako joku neuvoa miten saa öljypolttimen savukaasut kierrätettyä puupesän kautta? Etna kaksoipesäkattila vm 1980.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu