Koirani rupesi viime torstaina oksentelemaan ja kakomaan kurkkuaan, ei pysynyt ruoasta puhumattakaan edes nesteet sisällä. Soitin päivystykseen asiasta ja sanoivat, että seuraavana päivänä lääkäriin. Perjantaina koira sai nesteytystä suonensisäisesti lääkärillä ja antibiootin nielutulehdukseen (koiralla ollut aikaisemminkin, tässä vaiheessa oireet olivat täysin samat kuin viimeksi nielutulehdusta potiessa).
Oksentelu kuitenkin jatkui ja lauantaina illalla rupesi ripuloimaan veristä ulostetta. Sunnuntaina aloitettiin suolistotulehdukseen antibiootti Tylosin Tart vatsansuojalääke ja Canicur. Nyt maanantaina nesteet ovat pysyneet sisällä pieninä määrinä kerrallaan (5-10ml pienin väliajoin ruiskulla suuhun) juotettuna, lisäksi saanut piimää. Ripulia ei ole enää tullut. Ongelma on se, että koiralla ei pysy kiinteä ruoka sisällä. Kokeilin illalla antaa riisiä pienen määrän (1rkl) keitinvesineen, mutta parin tunnin päästä oksensi ruoan.
Soitin jälleen päivystykseen ja sanoivat, että jos ei ruoka ala pysyä sisällä niin uudestaa lääkäriin. Ei kuitenkaan kuulemma ole hengenhätää, koska nesteet pysyvät sisällä ja oksentelu voi johtua vain todella ärtyneestä suolesta ja vatssta, joka ei ole vielä muutaman päivän paaston jälkeen tottunut kiinteään ruokaan.
Hieman nuutunut tuo edelleen on, mutta selvästi paremmassa kunnossa kuin aikaisempina päivinä. Kokeilin noin tunti sitten antaa ruokalusikallisen verran raejuustoa, tässä jännitellään tuleeko sekin ulos..
Onko kenelläkään kokemusta suolistotulehduksista? Miten nopeasti lääkkeet rupesivat vaikuttaman ja kuinka kauan kesti että koira oli jälleen "normaali"?
Koiran suolistotulehdus
1v5kk
0
2757
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823240Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."362060Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691830Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2981366Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki341268Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911200- 1081194
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711090Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201084- 281061