Olen kuullut että kitkarenkaat olisivat Toyotassa, varsinkin Avensissa ja Auriksessa pitävämmät kuin muissa autoissa. ABS-jarrut toimisivat eri tavalla, siten että se sopisi juuri kitkarenkaille. Pitääköhän tämä tieto paikkaansa?
Toyota ja kitkarenkaat
Kit_kat_kit
1364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Näin se on laadukas herkempi järjestelmä, laadukasta japsi elektroniikkaa!
miksi Tojot ovat etenkin liukkaalla kelillä aina jonon ensimmäisinä.
Näissä halpis aasiaalaisissa on ongelmia näiden avustimien ja elektroniikan toimivuuden kanssa. Paremmissa autoissa tuo aloittajan "huhupuhe" pitää paikkaansa uusien mallien suhteen, mutta ei Toyotan kohdalla.
Kyllä se vain pitää Toyotassakin. Kolmas Avensis on menossa, ja jokaisessa on ollut kitkarengaat, ja ei mitään ongelmia. En laita nastarengaita.
sillä kitkarengaat on pehmeämpää gumia kuin nastarenkaat.
Odotitko virheettömämpää tekstiä? Toyota-palstalla?
Ei kai autossa mitään isompaa vikaa – mutta ne käyttäjät!
tuo pitää vain osittain paikkaansa, uusimmat nastarenkaat ovat todella pehmoisia ja melko lähellä kitkarenkaita.
Kolmas huono auto ajoltaan peräkkäin, et siis tiedä kuinka paljon edellä kilpailijat ovat. Noloa tunnustaa ettei voi edes tietää ja vertailla muihin.
Toyota ei ole mikään huono auto. Se on paljon edellä muita autoja. Ajettavuus hakee vertaistaan. Toyota on ainakin kymmenen vuotta edellä ajo-ominaisuuksien suhteen muita merkkejä.Tämän takia Toyotaan sopii hyvin kitkarenkaat. Skoda Octaviaan kitkoja ei pidä laittaa. Siinä on siksi hirvittävän huonot ajo-ominaisuudet.
Kitkarenkaat on kyllä vihoviimeiset joita voi suositella mihinkään Toyotaan juuri ohjauksen epämääräisyyden takia. Toyotassa ei ohjauksessa ja perstuntumalla voi tuntea pidon rajaa kunnolla edes parhailla nastarenkailla, puhumattakaan kitkarenkailla.
Kokenut kuljettaja tosin voi pärjätä vaikka kesärenkailla läpi vuoden, mutta vähänkään epävarmalle ja kokemattomalle ei voi suositella Toyotaan kuin nastarenkaita ja niistäkin vain testatusti markkinoiden parhaita.
Ne on aivan muut autot joilla voi nauttia kitkarenkaiden mukavuudesta ilman pelkoa tieltä suistumisesta.
On siinä meillä asiantuntija. Kirjoittaa niinkuin jopa tietäisi jotakin. Ajaisit joskus Toyotalla.
Luistonesto ja ajovakauden säätö pitävät liikkeellelähdön nopeana ja tiellä pysymisen helppona. Ainakin minun Auriksessani.
Kitkat Avensis nyt jo kahdeksatta vuotta alla, eikä enää paluuta nastoihin.
Olen ajanut kitkarenkailla 20 vuotta ja nyt minulla on Auris hybridi, siinä oli nastarenkaat valmiina alla, mutta kun ne kuluvat, niin vaihdan alle kitkat kuten ennenkin joilla pärjää aivan missä vain.